Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Nodokļu sistēma ir viens no būtiskiem elementiem, kas ietekmē valsts dzīvotspēju. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorants Aleksejs Ļeontjevs savā pētījumā piedāvā integrētu pieeju nodokļu optimizācijai.

Jāatzīmē, ka ekonomikas zinātne ne tuvu nesniedz atbildes uz visiem jautājumiem, tāpat kā ārsti joprojām nespēj izārstēt visas slimības, tomēr gan medicīna, gan ekonomika turpina nepārtraukti attīstīties. Lai nodrošinātu iedzīvotājus ar sabiedrisko labumu un pakalpojumiem, tostarp veselības aprūpes pakalpojumiem, valstij ir jātērē budžeta līdzekļi un attiecīgi iepriekš jārūpējas par tā aizpildīšanu.

Nepietiekama zāļu deva nedos vēlamo efektu, bet pārmērīga deva var nogalināt pacientu. Šis apgalvojums attiecas arī uz nodokļiem. Ja nodokļi būs nepietiekami, budžets netiks aizpildīts vajadzīgajā apjomā, savukārt, ja nodokļi būs pārāk lieli, uzņēmumiem nebūs izdevīgi strādāt un tie sāks pārtraukt darbību vai pārcelties uz citu valstu jurisdikcijām, kur nodokļu slogs ir mazāks (līdzīgi kā meklējot labu ārstu). Lai mazinātu blakusparādības un nekaitētu pacientam, ārstam jāņem vērā daudzi faktori, līdz ar to, arī pilnveidojot nodokļu sistēmu, nav iespējams ietekmēt vienu atsevišķu parametru, neņemot vērā tā ietekmi uz visu sistēmu. Tāpēc Aleksejs Ļeontjevs promocijas darbā piedāvā integrētu pieeju nodokļu optimizācijai, kas būtu jāīsteno, izmantojot autora radītos instrumentus.

Autors aplūko nodokļu pieejas uz valsti orientētā aspektā un uz biznesu orientētā aspektā. Šāds sadalījums ļauj ņemt vērā pušu bieži vien konfliktējošās intereses, lai rastu vajadzīgo kompromisu.

Integrētajai pieejai ir izstrādāts un tiek piedāvāts instrumentu kopums, tostarp instruments nodokļu sistēmas un nodokļu reformas noturīguma novērtēšanai, nodokļu prizmas metode, instrumenti racionāla risinājuma iegūšanai daudzkritēriju analīzē, nodokļu sistēmas kā saliktas sistēmas reprezentācija un klasiskās statistiskās un ekonometriskās analīzes metodes.

Viens no šiem instrumentiem ir nodokļu prizma, kas aizstāj Lafēra līkni un kurai līdz šim nav analogu, kas ļauj novērtēt sakarību starp nodokļu ieņēmumu apjomu, nodokļa likmi un nodokļa bāzi.

Nodokļu prizmas pieeja nodrošina lielāku elastību gan grafiskajā, gan analītiskajā analīzē, ļauj pilnībā ņemt vērā šos trīs parametrus un atvieglo pozīcijas noteikšanu salīdzinājumā ar infleksijas punktu.

alekseja_leontjeva_disertacijas_attels.png

Nodokļu prizmas vizualizācija (Tax prism visualisation). Attēls no Alekseja Ļeontjeva promocijas darba

Autora izvirzīto priekšlikumu un ieteikumu īstenošana uzlabos izstrādāto nodokļu reformu un citu valsts nodokļu sistēmā veikto korekciju noturīgumu. Šāda pieeja paaugstinās nodokļu sistēmas darbības efektivitāti un tās līdzsvarotību un vienlaikus ļaus pilnīgāk ņemt vērā valsts un nodokļu maksātāju intereses, kas ir īpaši svarīgi ekonomikas nestabilitātes un ilgstošas pandēmijas apstākļos.

Darba vadītājs: profesors (Dr. oec.) Kārlis Ketners (Banku augstskola).

Alekseja Ļeontjeva promocijas darba Integrēta pieeja nodokļu optimizācijai Latvijā aizstāvēšana notiks 2023. gada 10. janvārī.
Plašāka informācija