Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Starptautiskais pētījums Cilvēku ar invaliditāti ‒ sēdvolejbola spēlētāju ‒ veselības un dzīves kvalitātes rādītāji par paraolimpiskā volejbola spēlētāju veselību tika veikts no 1995. līdz 2009. gadam, un tajā tika iesaistīti vairāki simti sportistu no 25 valstīm.

Pētījumā dalībnieki tika apzināti un iesaistīti pasaules un kontinentālo čempionātu un kausa izcīņu norises laikā, kā arī paraolimpiskajās spēlēs. Sēdvolejbolu visbiežāk spēlē tie, kam pēc ceļu satiksmes negadījuma vai militārā konflikta ir zaudēta vai apmputēta viena vai abas kājas, kā arī tie, kam ir dažādas iedzimtas vai iegūtas ortopēdiskas un neiroloģiskas saslimšanas.

sedvolejbols.jpgParaolimpiskās spēles Atēnās 2004. gadā. Vīriešu sēdvolejbola spēle – Somija pret Irānu. Foto no Pāvela Mustafina disertācijas

Pēc pētījuma dalībnieku kardiorespiratorās izturības pārbaudes izrādījās, ka sēdvolejbola spēlētājiem izturība ir augstāka nekā citiem, kam ir līdzīgas kāju amputācijas, bet kuri nenodarbojas ar sportu.

Paraolimpisko spēļu laikā sēdvolejbola spēlētāji tika anketēti par dzīves kvalitāti, un viņu atbildes salīdzinājumā ar citiem, kam ir līdzīgi funkcionālie traucējumi, bet kuri ar sportu nenodarbojas, liecināja par labāku fizisko, bet sliktāku psihisko veselību. Jāņem vērā, ka anketēšana notika spēļu laikā, kad sēdvolejbolisti saskaras ar paaugstinātu stresa līmeni, kas, iespējams, ietekmēja viņu atbildes par viņu psihisko veselību.

Pētījumā tika vērtētas arī sēdvolejbola spēlētāju specifiskās sporta prasmes, piem., serve, bloķēšana, pārvietošanās, gremdēšana, bumbas uzņemšana, pasēšana utt., un to saistība ar sportista medicīniskas klasifikācijas klasi. Šāda saistība netika konstatēta ne sēdvolejbola spēlētājiem, ne funkcionāli veseliem cilvēkiem bez kāju amputācijas, līdz ar to var secināt, ka, sēžot uz grīdas spēles laikā, kāju esamība vai neesamība rezultātu sēdvolejbolā neiespaido.

Tika apkopotas arī sēdvolejbola spēlētāju biežākās sūdzības par balsta un kustību aparātu, kā arī informācija par sporta traumām, ko viņi ir guvuši. Sēdvolejbols ir sporta veids ar zemu traumatisma līmeni un var būt pielīdzināms klasiskajam (olimpiskajām) volejbolam. Sēdvolejbola spēlētāji biežāk gūst dažādas roku un pirkstu traumas, tāpēc ka rokas spēles laikā izmanto ķermeņa pārvietošanai un pleca locītava kļūst par svaru nesošu locītavu, turklāt spēlei ir atšķirīgi noteikumi salīdzinājumā ar klasisko volejbolu – atļauta serves bloķēšana, kas pastiprina iespēju traumēt rokas pirkstus. Biežas sūdzības par sāpēm muguras jostas rajonā un plecos sēdvolejbola spēlētājiem saistītas gan ar sekām pēc kāju amputācijas un, piem., kruķu izmantošanas ikdienā, gan ar sēdvolejbola spēles biomehāniskajām īpatnībām.

Pāvela Mustafina promocijas darba Cilvēku ar invaliditāti ‒ sēdvolejbola spēlētāju ‒ veselības un dzīves kvalitātes rādītāji aizstāvēšana notiks 2023. gada 7. jūnijā.
Plašāka informācija