Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Absolventiem

Šovasar Sikšņiem būs divi izlaidumi, meitai – pamatskolā, bet tēvam – maģistrantūrā. Pēc 30 gadu pārtraukuma nonākt skolas solā, Rīgas Stradiņa universitātes maģistra studiju programmā Stratēģiskā un sabiedrisko attiecību vadība, akciju sabiedrības Latvenergo komunikācijas direktoram Andrim Siksnim (attēlā) bija ilgstoši apsvērta, bet strauji realizēta izvēle.

andris_siksnis_3.png

Šis intelektuālais vingrinājums divu gadu garumā nu vainagojies ne tikai ar Rīgas Stradiņa universitātē gūtu sociālo zinātņu maģistra grādu informācijas un komunikācijas zinātnēs, bet arī strukturētāku skatu, jaunām atziņām un impulsu tālākai attīstībai.

Kā vadītājiem, tā komunikatoriem

“Tādu kā iemigušu vajadzību pēc maģistrantūras programmas jutu jau gadiem, taču vienmēr iedomātās vai īstās aizņemtības dēļ saredzēju tam dažādus šķēršļus. Ja ne pandēmija, visticamāk nebūtu studijām saņēmies. Manā gadījumā šo var saukt par kovidblakni, kas ir labi nostrādājusi,” vērtē Andris. Pirms 15 gadiem izveidotā maģistrantūras programma Stratēģiskā un sabiedrisko attiecību vadība ir tāda, kurā vadības līmeņa cilvēki smeļ izpratni par PR, bet komunikatori – par stratēģisko vadību. Programma ir izaicinoša, tā piedāvā apgūt PR menedžmenta modeļus, korporatīvās un globālās stratēģijas, lobisma vēsturi un teorijas, politisko kampaņu mārketingu, riska un krīzes komunikāciju, inovāciju menedžmentu un citus studiju kursus, kurus lielākoties prasīgā darbā strādājošie maģistranti izzina moduļu veidā, vienlaicīgi mācoties divus vai trīs no tiem. Dienu pēc maģistra darba aizstāvēšanas, kuru komisija novērtēja kā teicami izstrādātu, Andris neliedzas, ka šai divu gadu ceļā starp darbdienu vakaros un sestdienās vadītām lekcijām, semināriem, praktiskajiem un patstāvīgajiem darbiem bijuši arī zemie brīži. “Process prasīja pašdisciplīnu, bet no otras puses – cilvēki, kuri atgriežas skolas solā pēc 30 gadu pārtraukuma, dara to daudz apzinātāk. Man nebija jautājumu: skaidrs, ka ir jāizdara līdz galam!”

Nebūt viszinīgam un snobiskam

Pirmajā semestrī tomēr esot bijis jūtams, ka akadēmiskajā vidē ilgāku laika posmu nekas nav darīts. “Nonākot vienā telpā ar cilvēkiem, kuri ir tikko pēc bakalaura diploma iegūšanas, jūs esat dažādās situācijās. Man trūka trenēta ieraduma mācēt mācīties, bet tajā pašā laikā man bija uzkrāta pieredze.” Šo pieredzi izceļ arī studiju programmas vadītājs docents Ivans Jānis Mihailovs, sakot, ka Andris bija maģistrants ar skatījumu, no kura ieguva ne tikai studiju biedri, bet arī mācībspēki. Gadiem krāta pieredze reizēm var būt arī traucēklis, atzīst Andris, tādēļ studiju laikā viņš centies nebūt viszinīgs un snobisks, bet nolikt pieredzi malā un klausīties tīru mantu. “Darbā nereti esmu rīkojies intuitīvi, nevis balstoties komunikācijas teorijā. Tagad redzu, ka process tikai iegūst, ja atsperos arī pret akadēmiskajā vidē aprobētām zināšanām,” viņš stāsta. Aktīva mācīšanās, kā atzīst absolvents, noritēja arī kursabiedru vidū, no kuriem lielākā daļa bija komunikācijas praktiķi aģentūrās un dažādu kapitālu uzņēmumos. “Mani patīkami izbrīnīja jauno cilvēku briedums gan atbildības, gan domas vispārinājuma līmenī. Bagātinājāmies cits no cita,” tā Andris.

Labi sakausēts akadēmiskais un praktiskais

Programmas docētāji ir gan teorētiķi, gan praktiķi, un uz vieslekcijām reizi pa reizei tiek piesaistīti arī plaši zināmi industrijas smagsvari. Kā nereti tas mēdz būt, visvairāk aizķeras mācībspēki, kuri bijuši tie prasīgākie, un šajā ziņā Andris izceļ Latvijas Kultūras akadēmijas prorektori zinātniskajā darbā profesori Andu Laķi. “Profesores kursu par pētījumiem sociālajās zinātnēs es liktu jau pirmajā studiju gadā. Tas labi iekadrēja skatījumu,” saka Andris. Spilgti atmiņā iespiedies arī Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta viceprezidenta Andra Grafa vadītais studiju kurss, kas bijis labs sakausējums starp akadēmisko un praktisko skatījumu. Savukārt bez RSU profesores, sabiedrisko mediju ombuda Andas Rožukalnes redzējuma Andris vēl ilgi būtu prātojis, meklējot īsto maģistra darba tēmu.

“Izglītībai ir jākalpo par attīstības impulsu, par dopingu pašapziņai, kas manā gadījumā ir nostrādājis auglīgi. Esmu ieguvis veselu atziņu kopumu, esmu gandarīts par savas bibliotēkas plašumu un pierakstu daudzumu un par jaunajiem kontaktiem. Turklāt ir skaidrs, ka šis var būt lielisks pamats papildu disciplīnu apguvei,” raksturodams aizvadītos divus studiju gadus nosaka Andris, atstājot jautājumu par iespējamām studijām doktorantūrā atvērtu.