Īpašā ceremonijā apbedīs to cilvēku pīšļus, kuri ziedojuši savu ķermeni zinātnei un medicīnai
28. septembrī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) rīko piemiņas brīdi un apbedīšanas ceremoniju tiem cilvēkiem, kuri savus ķermeņus ir ziedojuši zinātnei un medicīnai RSU anatomikumā. Pasākumi notiks visas dienas garumā, bet dievkalpojumā Mārtiņa baznīcā, bērēs blakus esošajos Mārtiņa kapos un pēcāk pieminekļa atklāšanā anatomikuma pagalmā ir aicināts piedalīties ikviens, kurš vēlas godināt šo cilvēku augstsirdību. Kopumā zemes klēpī tiks guldītas 14 urnas ar pīšļiem.
“Anatomikumā patlaban ir 28 mirušo ķermeņi, kas tiek izmantoti mācību un zinātnes vajadzībām, tomēr apmēram 100 gadu laikā kopš anatomikuma pastāvēšanas tur preparēti 2154 mirušu cilvēku ķermeņi,” stāsta pasākuma iniciatore, RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore profesore Māra Pilmane. Viņa uzsver, ka preparēšana ir absolūti nepieciešama topošā ārsta apmācības ciklā: “Katrs cilvēks ir individuāls un neatkārtojams. Lai arī anatomiskie plastmasas vai digitālie 3D modeļi nu jau ir neatņemama medicīnas izglītības sastāvdaļa, tie tomēr nesniedz pilnīgu informāciju par cilvēka unikalitāti. Turklāt pasaules vadošās modernās augstskolas 2004. gadā Pasaules anatomu asociāciju federācijas kongresā atklāti atzina, ka jāatgriežas pie preparēšanas medicīnas studentu apmācībā. Patlaban to cilvēku skaits, kuri pēc nāves novēlējuši savu ķermeni medicīnas un zinātnes vajadzībām, nav precīzi zināms, jo šādus datus aizsargā likums, bet pēc mūsu aplēsēm tādu nav mazums,” norāda prof. Pilmane.
Piemiņas pasākumi sāksies ar dievkalpojumu plkst.10 Rīgas Mārtiņa baznīcā Slokas ielā 34, un tajā piedalīsies četru lielāko – katoļu, luterāņu, pareizticīgo un baptistu – konfesiju mācītāji. Pulksten 11 sāksies bēru gājiens no baznīcas uz blakus esošajiem Mārtiņa kapiem, kuros ar Rīgas domes atļauju augstskola ieguvusi īpaši šim mērķim atvēlētu vietu. Pēcpusdienā, plkst. 14, visi interesenti ir aicināti uz pieminekļa – piemiņas urnas atklāšanu anatomikuma pagalmā Rīgā, Kronvalda bulvārī 9. Ar to noslēgsies publisko pasākumu sadaļa.
Jānorāda, ka šī ir unikāla ceremonija, kuru pirmo reizi RSU organizēja 2002. gadā. Toreiz Rīgas pilsētas Lielo kapu krematorijā tika kremēti un apstāvēti galvenokārt Padomju laika cilvēku pelni, kuru ķermeņi izmantoti mācību un zinātnes nolūkiem. 2015. gadā pirmo reizi iepriekš kremēto pīšļu apglabāšana notika publiski Mārtiņa kapos, kas guva pozitīvu rezonansi sabiedrībā.