Pārlekt uz galveno saturu
Pētnieki tuvplānā
Doktorantiem
Zinātnes nedēļa 2019
Rezidentūra

Inese Čakstiņa ir molekulārbioloģe, RSU Onkoloģijas institūta Molekulārās ģenētikas laboratorijas vadošā pētniece un RSU docētāja, kas ieguvusi "L'Oreal" Latvija stipendiju Sievietēm zinātnē un bijusi nominante prestižā apbalvojuma Laiks Ziedonim zinātnes nominācijā Taureņu uzbrukums.

Kāpēc pētu?

Manī no mazām dienām bijusi dabiska interese par visu redzamo, kas mums apkārt. Lūk, rēta uz rokas, bet kā un kāpēc tā sadzīst? Mani fascinē tas, kā bioloģija, ķīmija un fizika satiekas vienkopus mūsu organismā. Skolas laikā visi sagaidīja, ka studēšu medicīnu, tāpēc bioloģija, kur nonācu savā ziņā nejauši, manai ģimenei bija liels pārsteigums. Tagad atskatoties, redzu, ka esmu īstajā vietā – ārsti visbiežāk cīnās ar sekām, taču mani vairāk par visu interesē cēloņi. Izpausmes, ko varam vērot molekulārā līmenī, ārēji būs redzamas krietni vēlāk. Izzināt vēzi molekulārā līmenī nozīmē meklēt atbildes un risinājumus cīņai ar to. Šī nebūt nav vienkārša cīņa – vēzis ir ļoti plastisks un daudzveidīgs, šūnas ātri evolucionē. Tā ir kā ļoti pamatīgas, lielas un vērtīgas puzles kopā likšana.

Kāpēc es došos uz RSU starptautisko zinātnisko konferenci?

Došos, lai uzstātos trīs sekcijās. Onkoloģijas sekcijā runāšu par to, kā varam kultivēt šūnas, ko institūtā iesākām divdimensionāli, bet tagad jau īstenojam uz 3D kultūrām. Sekcijā stāstīšu par to, kā varam in vitro jeb laboratorijas apstākļos radīt modeļus, uz kuriem pārbaudīt konkrētu zāļu vielu iedarbību. Tāpat uzstāšos Infektoloģijas sekcijā, kur stāstīšu par jaunākajām pieejām mikroorganismu rezistences apkarošanā. Savukārt augstskolas pedagoģijas tematiskajā konferencē Studenti pētnieku lomā dalīšos ar pieredzi, kā integrēju pētniecības darbā gūtās zināšanas RSU Medicīnas fakultātes studentu izvēles kursā Horizontālā gēnu pārnese.

Inese_Cakstina02-lead_0.jpg

Kāpēc citiem būtu jādodas uz konferenci?

Kaut vai tādēļ, lai apgāztu mītu, ka Latvijas zinātnē ar tās samērā niecīgo finansējumu nekas nenotiek. Konferencē būs vienkopus skatāms jaunākais zinātniskais pienesums gan no klīnikām, gan no medicīnā bāzētajām zinātniskajām institūcijām. Lai arī ar nelieliem līdzekļiem, mēs pētām un pie mums notiek lielas lietas! To svarīgi redzēt ne tikai visu līmeņu pētniekiem, bet arī studentiem, doktorantiem un rezidentiem. Apzināties, ka Latvijas zinātne var, ir būtiski sabiedrībai kopumā. Zinātnes nedēļā, kuras ietvaros notiks arī RSU konference, būs virkne pasākumu, arī populārzinātnisku, kas gādās par to, lai vēstījums par Latvijas zinātnes potenciālu sasniegtu savu adresātu.

Gatavojoties un gaidot Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļu, kas notiks 2019. gada aprīlī, mūsu pētnieki atbild uz trim īsiem jautājumiem, kas sniedz priekšstatu par viņu paveikto un sasniegumiem, kā arī šībrīža pētnieciskajām interesēm. Aicinām jūs laikus rezervēt savā kalendārā nedēļu no 1. līdz 5. aprīlim, lai būtu daļa no RSU zinātnes lielākā notikuma!