Jau piekto gadu RSU ir Latvijas augstskolu reputācijas topa līdere!
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kompānijas Kantar veiktajā ikgadējā reputācijas pētījumā jau piekto gadu pēc kārtas atzīta par augstskolu ar labāko reputāciju Latvijā. Par RSU stiprajām pusēm respondenti uzskata iegūtā diploma augsto novērtējumu darba tirgū, izglītības augsto kvalitāti un studiju procesā iegūtās praktiskās zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas darbam specialitātē.
Pēc būtiska reputācijas indeksa kāpuma Latvijas iedzīvotāju vidū pērn šogad RSU ir izdevies augsto reputācijas līmeni (77 indeksa punkti) stabili noturēt. Savukārt jauniešu mērķauditorijā šogad ir vērojams RSU reputācijas līmeņa kāpums par diviem punktiem, sasniedzot 82 indeksa punktus. Salīdzinājumā ar Latvijas augstākās izglītības sfēras kopējo reputāciju RSU reputācijas līmenis arī šogad ir nozīmīgi augstāks un būtiski pārsniedz vidējos nozares rādītājus abās mērķa grupās (attiecīgi 59 un 62 indeksa punktus).
“Piecus gadus pēc kārtas noturētas līderpozīcijas nevar būt nejaušu panākumu rezultāts. Ilggadēja pirmā vieta Latvijas augstskolu reputācijas topā apliecina RSU studiju procesa un pētniecības augsto kvalitāti. Īpašs prieks, ka jauniešu auditorijā pamanīta mūsu stiprā puse – RSU diplomu augstu novērtē darba tirgū.”
RSU rektors prof. Aigars Pētersons
To apstiprina arī Izglītības un zinātnes ministrijas veiktais augstskolu absolventu monitorings. Kā liecina šogad publiskotie dati, kamēr Latvijas augstskolu absolventu vidējā nodarbinātība ir 80 %, darba tirgū veiksmīgi iekļaujas 92 % RSU absolventu. Liela nozīme jauno speciālistu sagatavošanai darba tirgum ir tam, ka RSU balsta studijas simulācijas tehnoloģijās, kas treniņprocesā ļauj droši pilnveidot prasmes ne vien topošajiem ārstiem un veselības aprūpes speciālistiem, bet arī nākotnes komunikācijas ekspertiem, juristiem, politologiem un uzņēmējiem.
Gada griezumā pazīstamākas kļuvušas RSU īstenotās sociālo zinātņu studiju programmās. Spontāni pazīstamākās studiju programmas pārstāv komunikācijas zinātni, tiesību zinātni un – jauniešu auditorijā – biznesa, ekonomikas un vadības programmas. Pieaudzis arī iedzīvotāju, tostarp jauniešu kā atsevišķas pētījuma grupas pozitīvais vērtējums RSU zinātniskajai darbībai, kā arī infrastruktūrai – ēkām studijām un pētniecībai, kā arī dienesta viesnīcām.
Kopumā nupat publiskotais kompānijas Kantar Latvijas augstskolu reputācijas pētījums iezīmē pozitīvu tendenci vairākās kategorijās – iedzīvotāji novērtē izglītību kā būtisku instrumentu ceļā uz profesionālo un personīgo izaugsmi. Dati liecina, ka pāris gadu laikā 50 % respondentu investējuši tālākizglītībā un interešu izglītībā no kopējās auditorijas, kā arī 45 % aptaujāto jauniešu. Tālākizglītības kursus iedzīvotāji apmeklējuši galvenokārt specializētās mācību iestādēs, taču salīdzinoši biežāk jaunieši apmeklējuši tālākizglītības kursus Latvijas augstskolās.
Vienlaikus Kantar veiktajā pētījumā iezīmējas tendence neapstāties pie sasniegtā izglītības līmeņa. Teju piektā daļa jauniešu (19 %) un 8 % iedzīvotāju tuvāko trīs gadu laikā plāno sākt studijas maģistrantūrā. Kā motivāciju respondenti norādījuši vēlmi paaugstināt savu konkurētspēju darba tirgū un pielāgoties mainīgajai pasaulei.
Salīdzinājumā ar 2020. gadu nav pieaudzis to studētgribētāju skaits, kuri apsver studēt ārpus Latvijas. Studijas ārvalstīs joprojām apsver ceturtā daļa esošo vai potenciālo studentiem, visbiežāk kādā Eiropas valstī ārpus Baltijas robežām. Jāatzīmē, ka pēdējā gada laikā interese par studijām ārvalstīs kopumā nav būtiski mainījusies, tomēr būtiski samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kuri apsvērtu studēt Igaunijas augstskolās.
Reputācijas pētījums veikts šā gada martā un aprīlī, pētījumu kompānijai Kantar izvērsti aptaujājot vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotājus vecuma grupā no 15 līdz 60 gadiem ar mērķa apakšgrupu, kas ir vecumā no 15 līdz 26 gadiem (izlase ir reprezentatīva Latvijas iedzīvotāju ģenerālajam kopumam šajā vecuma grupā).