Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Attīstība
Darbiniekiem

Noslēdzoties trešajai mācību sezonai, 2021. gada beigās 22 dažādu Latvijas augstskolu pasniedzēji atgriezās Latvijā pēc pilna laika studijām Bufalo Universitātē ASV, Ņujorkas štatā. Programmas absolventu vidū ir seši RSU docētāji.

Pasniedzēji apguva zināšanas, kā celt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pasniegšanas kvalitāti. Šo mācību mērķis ir nodrošināt iegūto zināšanu pārnesi Latvijas augstskolās. 

Apmācību programmā jau piedalījušies seši Rīgas Stradiņa universitātes docētāji:

  • Eiropas Studiju fakultātes Starptautiskā biznesa un ekonomikas katedras docente Ieva Kalve, 
  • Komunikācijas fakultātes studiju programmas Komunikācija un mediju studijas vadītāja Līga Ozoliņa, 
  • Valodu centra lektore Sniedze Vilde, 
  • Zobārstniecības fakultātes Ortodontijas katedras laborants Oskars Radziņš, 
  • IT departamenta Informācijas sistēmu nodaļas vadītājs Uldis Doniņš,
  • Fizikas katedras vadītājs docents Jevgenijs Proskurins.

bufalo-2022-janvaris.jpg

Pēc docētāju atgriešanās Latvijā viņus sveica RSU rektors prof. Aigars Pētersons, Komunikācijas fakultātes dekāne profesore Anda Rožukalne, Eiropas Studiju fakultātes dekāns profesors Andris Sprūds, Medicīnas fakultātes dekāne asociētā profesore Jana Pavāre, kā arī Personāla departamenta direktore Dace Jasmane. 

RSU rektors prof. A. Pētersons aicināja pēc iespējas plašāk izmantot jauniegūtās zināšanas un prasmes, jo digitalizācija ir RSU stratēģiskās attīstības virziens.

“Mēs sagaidām no jums priekšlikumus visdažādākajos veidos un formās. Piemēram, jaunu IT rīku aprobācijā akadēmiskajā un pētnieciskajā darbā, jaunu studiju programmu un studiju satura veidošanu, atbalstu universitātes digitālo izaicinājumu praktiskā risināšanā, kā arī digitālās pedagoģijas plašāku ieviešanu Rīgas Stradiņa universitātē,”

uzsvēra A. Pētersons, paužot gandarījumu par darbinieku entuziasmu un plašo interesi par studijām ASV.

Komunikācijas fakultātes studiju programmas vadītāja un pētniece Līga Ozoliņa:

“Šo mācību lielākais pluss ir tas, ka vienlaikus ir iespēja būt gan Amerikai raksturīgā intensīvā studiju procesa novērotājam, gan izdzīvot un pārbaudīt tā plusus un mīnusus uz savas ādas, jo esi pilna laika students ar visu no tā izrietošo – ikdienas lekcijām, mājasdarbiem, ieskaitēm, grupu darbu, prezentācijām un eksāmeniem. Programmas pluss ir arī tas, ka katram mācībspēkam ir visai plašas iespējas atlasīt savām pētnieciskajā interesēm un ikdienas darba vajadzībām atbilstošus apgūstamos pedagoģijas, datorzinātņu u. c. studiju kursus, miksējot bakalaura, maģistra un doktorantūras līmeņa kursus. Rezultātā tas katram dalībniekam ļauj izveidot unikālu jaunu zināšanu komplektu, kuru pēc tam ieviest studiju procesā Latvijā jaunu kursu formā, dažādu mācību metožu veidā vai ieviest inovācijas jau esošajos kursos un darba procesos.”

Kvalifikācijas paaugstināšanas programmas ietvaros mācībspēki apguva jaunākās metodes IT kursu satura sagatavošanā un pasniegšanā. Studijas Bufalo universitātē veicina prasmes studentu projektu vadībā un pārraudzībā, kā arī paplašina pētījumu un starpdisciplināru akadēmisko pieredzi. Īpašs uzsvars tika likts uz digitālā satura integrāciju citās jomās, tāpēc programmas ietvaros mācībspēkiem bija iespēja izvēlēties digitālos priekšmetus no vairāku fakultāšu un katedru piedāvājuma. 

Šīs starpdisciplinārās datorzinātņu programmas izveide aizsākās 2018. gadā, kad Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, augstskolu un industrijas partneru diskusijās tika meklēti risinājumi un apzinātas iespējas IKT speciālistu sagatavošanas kapacitātes paaugstināšanai. 

Pasniedzēju digitālās pratības programma tika uzsākta 2019. gadā, vēl pirms pandēmijas, kad divu gadu laikā tika īstenotas 14 pasniedzēju apmācības. Lai stiprinātu Latvijas digitālo kapacitāti, ir nepieciešams turpināt šādas apmācības un veidot augsta līmeņa pasniedzēju grupas Latvijas augstskolās un zinātniskajās institūcijās, tādēļ nākamā pasniedzēju grupa 22 cilvēku sastāvā uz Bufalo Universitāti dosies jau šī gada janvāra beigās un stiprinās savas zināšanas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā līdz 2022. gada 21. maijam. Viņu vidū ir arī četri RSU docētāji.