Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Darbiniekiem
Pētniecība
COVID-19

Lai izzinātu psiholoģiskos, sociālos, ekonomiskos un zināšanu faktorus, kas ietekmējuši iedzīvotāju vēlmi vakcinēties pret Covid-19, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki sadarbībā ar pētījumu centru SKDS aptaujāja vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju.

Apkopotajos datos iezīmējies, kas bremzējis un kas veicinājis vakcinācijas gaitu Latvijā, un pētnieku gūtās atziņas nupat prezentētas plašākai publikai, tostarp politikas veidotājiem un komunikācijas speciālistiem, kuriem tās varētu palīdzēt izstrādāt tālākos vēstījumus nevakcinētajai sabiedrības daļai. Pētījums ir daļa no projekta Latvijas valsts un sabiedrības izaicinājumi un to risinājumi starptautiskā kontekstā (INTERFRAME-LV).

Aptuveni puse no RSU un SKDS aptaujātajiem iedzīvotājiem nebija vakcinējušies, un no šiem respondentiem 64 % arī neplāno vakcinēties. Pētījumā iezīmējies, ka starp šiem iedzīvotājiem ir mazāka uzticība plašsaziņas līdzekļiem un lielāka nosliece uz sazvērestības teorijām. Starp nevakcinētajiem un neizlēmīgajiem iedzīvotājiem kā plašāk pārstāvētā iezīmējas konkrēta iedzīvotāju grupa – Rīgā dzīvojoši 35–44 gadus veci vīrieši. Šo nevakcinēto iedzīvotāju grupu pārliecināt spētu nevis iebiedējoši vēstījumi medijos, bet galvenokārt mediķi vai zinātnieki, kuri atspēko dezinformāciju. Būtiska nozīme neizlēmušo pārliecināšanā būtu arī vietējiem viedokļa līderiem, piemēram, pagastos, norāda pētnieki.

Detalizētāk gan par faktoriem, kas veido Latvijas sabiedrības attieksmi pret vakcināciju, gan par to, kā veidot konkrētus izglītojošus un emocionāli saistošus vēstījumus dažādām mērķauditorijām un kādos kanālos komunicēt, skatāms pievienotajā video. Pētījuma rezultātus tiešsaistes pasākumā prezentēja RSU profesors Sergejs Kruks, profesore Inna Dovladbekova, RSU doktorants, Sabiedrības veselības institūta pētnieks Gatis Upesleja, RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras doktorante Sanita Šuriņa, RSU psiholoģijas maģistrante Sandra Feldmane un RSU docente Viktorija Perepjolkina.

Projektu Latvijas valsts un sabiedrības izaicinājumi un to risinājumi starptautiskā kontekstā (INTERFRAME-LV) Latvijas Zinātņu akadēmijas vadībā īsteno RSU, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Latvijas Universitāte un Agroresursu un ekonomikas institūts. Šis ir viens no pieciem valsts pētījumu programmas Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai projektiem, kura būtība ir novērtēt tieši dažādu globālo norišu ietekmi uz Latvijas sabiedrību un tautsaimniecību un izstrādāt tālākās attīstības scenārijus.