Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Darbiniekiem
Pētniecība

Autore: Linda Rozenbaha, Sabiedrisko attiecību nodaļa

2021. gadā plašu rezonansi sabiedrībā izraisīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) veiktais Pasaules Veselības organizācijas (PVO) koordinētais pētījums par dzemdību atbalstu sieviešu acīm. Īpaši skaļi sabiedrībā izskanēja tēma par vardarbību dzemdībās. Pašlaik pētījums turpinās un no pirmajiem salīdzinošajiem rezultātiem redzams, ka vardarbības rādītāji ir būtiski mazinājušies. Taču pētījums skar vēl citus saņemtā atbalsta aspektus.

Pētnieku komanda aicina mammas, kuras dzemdējušas kopš 2022. gada, piedalīties pētījumā.

Saruna ar RSU docētāju, ginekoloģi dzemdību speciālisti, pētījuma koordinatori Latvijā Elizabeti Ārgali (attēlā).

Aspekts par vardarbību dzemdībās pētījumā izskanēja visplašāk. Pastāstiet, kādus dzemdību atbalsta veidus vēl vērtējat un kuras mammas aicināt aizpildīt anketas?

Jā, šis pētījums daļai nav jaunums, jo sievietes anketējam kopš 2021. gada.

elizabete_argale.jpgFoto no privātā arhīva

Pirmie dati sniedza plašu sieviešu viedokli par dzemdību pieredzi. Pašlaik aicinām aizpildīt anketas mammas, kuras ir dzemdējušas slimnīcā (arī ķeizargrieziena gadījumā) periodā no 2022. gada 1. janvāra, no 18 gadu vecuma.

Šis pētījums būtisks ar to, ka uzzinām, “kas notiek aiz dzemdību zāles durvīm”, kā tur emocionāli jūtas sieviete, kādu atbalstu saņem un kā to vērtē.

Jo ir gana daudz pētījumu par medicīniskiem dzemdību iznākumiem, taču ne tik daudz – par sievietes balsi. Šis pētījums palīdz uzzināt mammu domas un vajadzības, un mērķis ir vislabākajā veidā uzlabot praksi atbilstoši sieviešu vajadzībām.

Līdzās jau minētajam vardarbības aspektam, pirmajā pētījumā mēs uzzinājām, cik sievietes ir apmierinātas ar dzemdībās sniegto atbalstu, kā vērtē aprūpi slimnīcā, kāds bijis atbalsts zīdīšanā, ir jautājumi par partnera klātbūtni, sieviešu iesaisti lēmumu pieņemšanā, izjusto cieņu pret sevi dzemdībās u. c.

Par 2021. gadu vairāk analizējām, kā pandēmijas ierobežojumi ietekmējuši sieviešu skatījumu par saņemto atbalstu dzemdībās. Tagad anketās ar Covid-19 saistītie jautājumi ir izņemti, atstāti pārējie (atbildes varēsim salīdzināt) un pievienoti vēl citi vaicājumi, kas īpaši skar aktualitāti – mentālo veselību. Piemēram, par sievietes emocionālo pašsajūtu, par to, vai piedāvāta psiholoģiskā palīdzība, ja tā ir bijusi nepieciešama u. tml.

Visā PVO pētījumā piedalās nu jau vairāk nekā 22 valstis no Eiropas. Mēs paplašināmies, un iekļāvusies arī Brazīlija un citas valstis – pētījums jau ir pasaules mērogā. Latvija ļoti pozitīvi izceļas ar ļoti lielu respondentu skaitu iepriekšējā anketēšanas etapā. Tādēļ saku lielu paldies visām sievietēm, kas bijušas ļoti atsaucīgas un anketu aizpildījušas. Un šoreiz atkal lūdzam sievietes aktīvi līdzdarboties – mēs novērtējam katru respondentu.

Zinu, ka varat jau padalīties ar pirmajiem rezultātiem no jaunākā pētījuma par vardarbības aspektu. Vardarbība dzemdībās ir kaut kas tāds, kas nevienai sievietei nekad nebūtu jāpiedzīvo. Ko liecina pirmie rezultāti? Vai varam teikt, ka Latvijā dodamies virzienā, lai vardarbību dzemdībās izskaustu?

Pirmie dati iepriecina. Ja iepriekš (dati par 2020.–2021. gadu) piedzīvotās (jebkāda veida) vardarbības procents dzemdībās bija 17 %, tad tagad tie ir 5,2 % (pēdējais rādītājs ir par periodu no 2022. gada līdz šim laikam; pagaidām analizētas 1610 respondenšu atbildes).

Vardarbības aspektu varam salīdzināt ar citām valstīm. Kā redzam, situācija ir uzlabojusies un pirmajā anketēšanā labākais procents bija Skandināvijas valstīs – ap 8 %.