Konference par inovācijām un mākslīgo intelektu RSU: no pētniecības līdz praksei
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļā norisinās konference Innovation and Artificial Intelligence: The Path from Research to Practice. Tā pulcē vadošos mākslīgā intelekta (MI) ekspertus, politikas veidotājus, akadēmiķus un industrijas pārstāvjus, lai diskutētu par MI nozīmi pētniecībā, studijās, veselības aprūpē un sabiedrībā kopumā.
Konferences atklāšanas dienu Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece digitalizācijas un pārmaiņu vadības jautājumos Aiga Balode, RSU prorektors akadēmiskajā darbā Dins Šmits un pieredzējuši nozares eksperti, tostarp veselības inovāciju jomas eksperte dr. Tamāra Raza no Izraēlas un Tomass Hēfers no Roche Diagnostics Baltics u. c., sāka ar paneļdiskusiju par inovācijām veselības aprūpē.
Latvija apņemas kļūt par MI līdervalsti. Iesaistīsies arī RSU
Konferenci 27. martā atklāja viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa, akcentējot Latvijas apņēmību kļūt par MI līdervalsti. Viņa uzsvēra, ka ministrija ir atbildīgā institūcija, kas MI ieviesīs praksē.
Jau nākamnedēļ plānots parakstīt līgumu par Nacionālā MI centra izveidi, kurā kā viens no dibinātājiem būs RSU.
Līgumu parakstīs valsts institūciju un industrijas pārstāvji, tostarp RSU rektors prof. Aigars Pētersons, tādējādi nostiprinot universitātes nozīmi šī centra izveidē un MI attīstībā Latvijā.
RSU nozīme MI attīstībā un studiju programmās
RSU administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis savā uzrunā pauda, ka jautājums nav tikai par to, vai mēs vēlamies būt MI attīstības priekšplānā, bet arī – vai spējam ieņemt starta pozīcijas šajā jomā. Viņš uzsvēra, ka RSU to jau dara – gan pētniecībā, gan studiju procesā, kā arī administrācijā. Viens no apliecinājumiem ir divas jaunas maģistra programmas, ko ieviesīs jaunajā akadēmiskajā studiju gadā, sākot ar šā gada septembri: “Digitālās stratēģijas un mākslīgā intelekta vadība” un “Digitālā veselība”. Tāpat RSU ir izstrādājusi MI vadlīnijas augstskolām un studentu atgriezeniskā saite pēc kursu un programmu noslēguma tiek analizēta ar MI rīkiem.
MI un datu zinātne kā nākotnes attīstības virzieni
Runājot par nākotnes attīstības virzieniem, Toms Baumanis uzsvēra RSU apņemšanos piedāvāt jaunus MI un datu zinātnes kursus kā daļu no universitātes mūžizglītības programmas. Plānots arī izstrādāt saturu kursiem, kurus daļēji vai pilnībā pasniegs MI, padarot tos pieejamus gan bakalaura, gan pēcdiploma līmenī. Vienlaikus tiks izveidota konkursa grantu shēma, kas finansēs inovatīvu MI izmantošnu jau esošajos studiju kursos. Šāda pieeja sniegs iespēju viedokļu līderiem izcelties un veicinās MI risinājumu integrēšanu plašākā augstākās izglītības kontekstā.
MI iespējas veselības aprūpē un sabiedrības labklājībā
Konferencē uzstājās arī Renāte Strazdiņa, kura vada organizācijas atbildīgā MI ieviešanā atbilstoši ētikas un tiesību normām. Viņas profesionālā pieredze aptver IT stratēģiju, digitālo transformāciju un ilgtspējas jautājumus. Uzrunā viņa uzsvēra, ka universitātes ir vietas, kur notiek daudzslāņainas un kritiskas diskusijas, tāpēc šādas konferences ir svarīgas, lai veidotu līderību laikā, kad MI tehnoloģijas strauji ienāk mūsu ikdienā. Viņa norādīja, ka pašlaik aptuveni 75 % cilvēku izmanto MI savā darbā un Latvijā šis rādītājs ir vēl augstāks. Turklāt šo rīku lietotāji nav tikai jaunieši – MI aktīvi izmanto visu paaudžu pārstāvji.
Par konferenci
Konferences Innovation and Artificial Intelligence: The Path from Research to Practice uzmanības centrā ir MI iespējas veselības aprūpē – no pacientu aprūpes līdz sabiedrības veselības uzlabošanai. Eksperti un politikas veidotāji dalās pieredzē par inovāciju nozīmi un MI ietekmi medicīnā, kā arī diskutē par tehnoloģiju potenciālu uzlabot ikdienas dzīves kvalitāti. Tiek apspriesta arī MI integrācija veselības sistēmās, digitālās transformācijas vadība un atbildīga tehnoloģiju ieviešana, lai nodrošinātu ilgtspējīgu, ētisku un cilvēkcentrētu attīstību.
Saistītās ziņas
