Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Topošajiem studentiem
Uzņemšana
Sabiedrības veselība

Dopings jeb aizliegto vielu lietošana sportā ir viena no sabiedrības veselības problēmām, tāpēc arī Latvijā ir sabiedrības veselības speciālisti, kas izglīto sportistus par antidopinga jautājumiem, lai veicinātu godīgumu, vienlīdzību un veselību sportā, testē sportistus jeb veic dopinga kontroles, kā arī informē sabiedrību par antidopinga noteikumiem un sportā aizliegto vielu riskiem.

Latvijas Antidopinga biroja vecākais eksperts izglītības un informācijas jautājumos, fitnesa treneris un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sabiedrības veselības absolvents Ivans Šapošņikovs atzīst, ka “dopinga problēma ir ļoti komplicēta. Tās risināšana prasa daudzpusīgu pieeju un ietver socioloģiskus, bioloģiskus, medicīniskus, ētiskus un citus jautājumus. Un te man noder zināšanas un pieredze, ko ieguvu maģistra studijās.”

ivans_saposnikovs_lekcija_lov_sportistiem-lead.jpgIvans Šapošņikovs lasa lekciju Latvijas Olimpiskās vienības sportistiem, kuri dosies uz jaunatnes olimpiskajām spēlēm. Foto no privātā arhīva

Kādi bija lielākie ieguvumi no studijām RSU maģistrantūrā?

Maģistrantūras studijas manī attīstīja prasmi skatīties uz lietam plašāk un meklēt problēmas cēloni un faktorus, kas to ietekmē, kā arī to, kā šos faktorus iespaidot. Tieši tāpēc zinu, ka dažādu sabiedrības veselības profesionālo situāciju risinājums bieži vien ir komplicēts un var prasīt tūlītēju pielāgošanos un korekcijas procesā. Neapšaubāmi, maģistra studijas lika paskatīties uz veselības profilaksi daudz dziļāk un akadēmiskāk.
Tāpat kā fitnesā nepietiek ar viena veida treniņiem, lai sasniegtu labu fizisko formu vai iegūtu harmonisku ķermeņi, arī, risinot sabiedrības veselības izaicināmus, ar vienu teoriju nepietiks, jāmeklē dažādas pieejas, kā likt cilvēkam mainīt savu veselības uzvedību, paradumus un domāšanu.

Kopumā maģistrantūra atmiņā palikusi kā skaists un maksimāli piepildīts laiks, kad jaunie studiju izaicinājumi manī raisīja jaunas profesionālā darba idejas. 

Vai sabiedrības veselības speciālistam jāizglītojas visu mūžu tāpat kā ārstam?

Noteikti! Nekas nestāv uz vietas, viss mainās un attīstās, un tāpat tas ir jebkurā profesionālajā jomā. Sabiedrības veselības ciešā saistība ar citām nozarēm, jaunas atziņas un atklājumi socioloģijā, medicīnā, bioloģijā, neirozinātnē, fizioloģijā, uzvedības psiholoģijā un citās jomās palīdz risināt aktuālos jautājumus gan fitnesā, gan antidopinga jomā. Tas, kā bija agrāk, tagad reti kad ļauj sasniegt gaidīto rezultātu, tāpēc pastāvīgi jāizglītojas un jāmeklē jauni risinājumi. Arī mākslīgā intelekta sniegtie priekšlikumi par sabiedrības veselības jautājumiem vai fitnesa treniņiem pareizi jāinterpretē un jāatrod, kā tos labāk izmantot.

ivans_saposnikovs_sports_var_2020-lead.jpgIvans Šapošņikovs uzstājas sporta forumā "Sports VAR", kas ir tāda kā konference par aktuālo un noderīgo sporta treneriem, skolotājiem, vadītājiem, kā arī pašiem sportistiem. Foto no privātā arhīva

Kam jūs ieteiktu studēt sabiedrības veselību? 

Ikvienam, kuram ir interese par veselības jomu un kurš grib paplašināt savu redzesloku. Izsakoties poētiski, jūs, studējot RSU maģistrantūrā, saņemsiet lielu somu ar instrumentiem un atliks tikai atrast veidu, kur un kā tos pareizi izmantot.

Tā kā sabiedrības veselības speciālista darbs ir saistīts ar visu mūsu veselības uzlabošanu, kur neapšaubāmi ir daudz darāmā gan Latvijā, gan pasaulē, esmu pārliecināts, ka studijas jums sniegs ne tikai plašas un vispusīgas zināšanas un padziļinātu izpratni par sabiedrības veselības jautājumiem, bet arī gandarījumu par savu ieguldījumu visas sabiedrības labā. Lai sabiedrības veselībā sasniegtu kādu rezultātu, ir vajadzīgs laiks un pacietība, bet, kad rezultāts ir sasniegts, tas sniedz milzīgu iekšējo un profesionālo gandarījumu. 

Vai RSU maģistrantūrā uzņem visus gribētājus? 

Ir, protams, noteiktas obligātās uzņemšanas prasības, lai iestātos maģistrantūrā, taču galvenais noteikti ir studenta motivācija un vēlme sevi realizēt sabiedrības veselības jomā. 

Iestājpārbaudījuma rakstiskajā esejā svarīgi ir definēt kādu aktuālu sabiedrības veselības problēmu un piedāvāt tās risinājumus, un tā noteikti būs liela daļa no panākuma, lai jūs tiktu uzņemts RSU. Savukārt iestājpārbaudījumu pārrunās augstu tiks novērtēts, ja jūsu stiprā puse ir komunikācijas un uz pierādījumiem balstītas argumentācijas prasmes. Turklāt gribu atgādināt, ka pēc maģistra studijām ir plašas iespējas studēt doktorantūrā. 

Katrā ziņā novēlu uzdrīkstēties atklāt jaunus zināšanu un profesionālo iespēju apvāršņus, izvēloties studēt RSU sabiedrības veselību maģistra līmenī un rodot daudz radošu risinājumu plašās sabiedrības veselības jomas izaicinājumiem! Turklāt esmu pārliecināts, ka studijas maģistrantūrā būs liels ieguvums jūsu pašizaugsmei.