Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem

Nedēļas nogalē Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes Medicīnas rota organizēja militārās medicīnas mācības Kurland 2023. Mācību mērķis bija attīstīt militāro mediķu un karavīru glābēju spēju rīkoties situācijā, kurā nepieciešams veikt cietušo šķirošanu, sniegt pirmo palīdzību un nodrošināt ievainoto veselības stāvokļa stabilizēšanu, kā arī  pilnveidot sadarbības prasmes ar civilajiem mediķiem.

Mācības norisinājās Valgundes pagasta Kalnciema vidusskolas, Tīreļu bibliotēkas un Ziemassvētku kauju muzeja teritorijā, un tajās tika īstenota simulēta situācija, kurā netālu no Ložmetējkalna pēc kontakta ar pretinieku ir cietuši aptuveni 50 karavīri – starp cietušajiem tika atveidoti gan dažādas pakāpes ievainotie, gan mirušie karavīri.

Mācību laikā tika veikta cietušo šķirošana un medicīniskā aprūpe, organizēta cietušo evakuācija uz Role 1 un Role 2 vienības medicīniskajiem atbalsta punktiem, kā arī īstenota sadarbība ar civilajiem mediķiem, prioritāri ar Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestu (NMPD), lai nogādātu cietušos uz mācībās iesaistītajiem stacionāriem – Jūrmalas slimnīcu, Jelgavas slimnīcu un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu.

Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) pamatdarbība ir saistīta ar dažādu līmeņu un tematiku simulācijā balstītu mācību programmu un aktivitāšu izstrādi un īstenošanu. Viens no MITC darbības virzieniem ir atbalsta nodrošināšana plašu, starpinstitucionālu mācību aktivitāšu izstrādē un īstenošanā militārās medicīnas jomā. MITC īsā laika periodā jau ir piedalījies un sniedzis atbalstu:

  • NATO mācībās Trojan Footprint 22, kuru ietvaros mācību dalībnieki no vairākām NATO dalībvalstīm vingrināja nestandarta medicīniskās evakuācijas (MEDEVAC) spējas starp speciālo operāciju un sauszemes spēku vienībām. Plašāka informācija 
  • Starptautiskajā militārajā vingrinājumā Zemessardzes patruļa 2022 MITC nodrošināja atlases posma medicīnas kontrolpunktu, kurā dalībniekiem cietušais bija jāpārvieto no “sarkanās” zonas uz “dzelteno” zonu un jāsniedz palīdzība, izmantojot cietušā IFAK (individual first aid kit) medicīnisko komplektu. Vingrinājums tika nodrošināts paaugstinātas grūtības apstākļos – tumsā. Plašāka informācija
  • Civilmilitārās medicīnas mācības Panaceja 2023, kurās MITC uzdevums bija izstrādāt simulēta notikuma scenārijus, izveidot ievainojumu mulāžas, sagatavot simulētus cietušos, kā arī nodrošināt simulāciju tehnoloģijas un simulāciju atbalsta risinājumus. Plašāka informācija

MITC bija iespēja piedalīties arī šo militārās medicīnas mācību Kurland 2023 tapšanā un īstenošanā. Šāda veida mācībās izšķiroša nozīme ir tam, cik ticama ir situācija un reālistiski esošie apstākļi, un nepieciešamo rezultātu efektīvi var iegūt, izmantojot simulācijā balstītu mācību pieeju. Līdzīgi kā citkārt, MITC galvenais uzdevums bija radīt realitātei atbilstošu cietušo klīniskos aprakstus. Lai to nodrošinātu, MITC pārstāvji izstrādāja 10 sarežģītus klīnisko gadījumu scenārijus, kā arī 50 aprakstus pārējiem simulētajiem cietušiem. MITC simulētajiem cietušajiem sagatavoja arī divu veidu mulāžas, lai atveidotu traumu mehānismam atbilstošas brūces: vienas bija uzvelkamas (rūpnieciski izgatavotas vai atlietas no silikona), otras – veidotas no silikona, kuras paredzētas nostiprināt uz ādas kā uzlīmes – papildu izmantojot arī grimu un mākslīgās asinis.

MITC simulāciju instruktori un medicīnas iekārtu inženieriem nodrošināja nepārtrauktu asistenci scenāriju norises laikā. Piemēram, vienā no scenārijiem cietušais ar amputētu kāju un šautu brūci rokā tika transportēts uz pirmā līmeņa medicīnisko atbalsta punktu, kur tika pieņemts lēmums cietušo nodot NMPD un pārvietot uz slimnīcu. Scenārijā tika paredzēts, ka cietušais, kuru atveidoja augstas ticamības simulators, pa ceļam nomirst, lai varētu realizēt informācijas apmaiņu par mirušā atrašanās vietu, piederību vienībai starp militārajām un civilajām struktūrām, jo viens no mācību svarīgākajiem mērķiem ir apzināt komunikācijas vājās vietas starp mācībās iesaistītajiem un veikt analīzi, kā šos procesus uzlabot.

Zināšanas un prasmes militārajā medicīnā ir svarīgas, tāpēc ka atšķirībā no ikdienas sadzīves apstākļiem militāru bruņotu konfliktu un terorisma apkarošanas apstākļu gadījumā atšķiras iegūto traumu specifika, darbības apstākļi, kā arī rīcības algoritmi, jo ievainoto skaits ievērojami pārsniedz lokāli pieejamo medicīnisko resursu iespējas. Būtiski šīs zināšanas un prasmes apgūt un regulāri pilnveidot realitātei pietuvinātā situācijā un apstākļos, kas prasa ievērot simulācijā balstītas mācīšanās pieejas pamatprincipus.