Pārlekt uz galveno saturu
Mirklis ar studentu
Mākslinieciskie kolektīvi

Ludvigs Hēfle (Ludwig Höfle), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) otrā kursa medicīnas students, ir no Frankfurtes pie Mainas Vācijā. Sākot ceturto studiju semestri, Ludvigs turpina pētīt dažādās medicīnas specialitātes, īpašu interesi izrādot par interno medicīnu un pediatriju. “Priecājos, ka man vēl ir daudz laika, lai pieņemtu lēmumu,” viņš saka, vēlēdamies izmēģināt dažādas jomas, pirms pieņemt gala lēmumu par specialitāti.

Pirmo pieredzi Latvijā Ludvigs guva vēl pirms studijām. Viņš bija pabijis šeit, kopā ar draugiem dodoties velobraucienā, kura laikā bija iegriezies arī Rīgā. Iepriekš gūtā pieredze sniedza viņam deva pārliecību pieteikšanās procesa laikā, palīdzot saprast, ko sagaidīt no potenciālās jaunās mājvietas.

Mūzikai, īpaši dziedāšanai, Ludviga dzīvē vienmēr bijusi liela nozīme. Ludvigs jau kopš bērnības aizrāvies ar mūziku, sākot ar dalību vietējā baznīcas korī un pat uzstājoties ar bērnu kori Frankfurtes operā. Viņš turpina dziedāt Hesenes jauniešu korī un ir atradis muzikālu kopienu RSU.

Ludwig Hoefle portrait

“Dziedāšana palīdz man justies kā mājās, tāpēc priecājos, ka RSU esmu atradis kori,” stāsta Ludvigs.

RSU jaukto kori Rīga viņš atklāja pēc istabas biedra ieteikuma un uzreiz saprata, ka vēlas tajā darboties. Ludvigam ir ļoti svarīgi atrast līdzsvaru starp uzcītīgu studiju darbu un saturīgu brīvā laika pavadīšanu. “Dziedāšana mani nomierina, un ar tās palīdzību esmu ticis pie jauniem draugiem,” viņš stāsta.

Lai gan RSU kora pieredze atšķiras no tās, pie kā Ludvigs ir pieradis, jo īpaši skaņas un latviešu kora kultūras ziņā, viņš to uzskata par aizraujošu. Jaunu dziesmu apguve ir izaicinājums, bet viņš labprāt pieņem to. “Kad sākam mācīties ko jaunu, es pārlapoju notis, lai lēnām izprastu, par ko ir dziesma. Dziesmas ir tik daudzšķautņainas! Katra no tām ir unikāla,” Ludvigs uzsver.

RSU choir Rīga

Ludvigs (augšējā rindā otrais no labās) dzied šā gada koncertā RSU jauktā kora Rīga sastāvā

choir

RSU kora uzstāšanās 2024. gada maijā, dalībnieki tērpušies kora tradicionālajā zilajā krāsā. Koncerts notika Vecrīgā un bija veltīts komponistiem, kuri šogad svin nozīmīgas jubilejas

Lai gan Ludvigs joprojām mācās latviešu valodu, viņš uzskata, ka, neraugoties uz dažām grūtībām, valodas izruna ir viegla. “Latviešu valodas izruna nav pārāk sarežģīta – to atvieglo tas, ka burtus parasti izrunā tikai vienā veidā. Taču man vēl ir daudz pie kā strādāt,” viņš atzīst, jo īpaši, kad runa ir par ātrām dziesmām, kur izšķiroša nozīme ir precīzai izrunai.

“Mani īpaši biedē “s” un “š”. Protams, es zinu, kā šos burtus izrunā, bet ātrā dziesmā man nav laika domāt, kurš ir kurš! Ja es izvēlos nepareizo skaņu, to var ļoti labi dzirdēt...”

“Manas valodas zināšanas nav pietiekami labas, lai saprastu visu teikto, taču kora mēģinājumos daudz informācijas un muzikālo norādījumu tiek nodoti ar emociju un žestu palīdzību. Mani kora biedri vienmēr paskaidro, ko esmu palaidis garām.”

RSU kora diriģente Evita Taranda slavē Ludvigu: “Viņam piemīt izcilas spējas zibenīgi dziedāt latviešu tautasdziesmu tekstus un apgūt tenora partijas.”

Papildus mūzikai Ludvigs ir iepazinis arī citus latviešu kultūras aspektus, piemēram, tradicionālās tautas dejas un tautastērpus, kas viņu fascinē. “Vācijā mēs ko tādu redzam ļoti reti, un, šķiet, ļoti jauki redzēt šādu cilvēku saikni ar savu valsti un tradīcijām,” viņš norāda. Runājot par ēdieniem, Ludvigs ir īpaši iecienījis ķiploku grauzdiņus, par kuriem viņš saka, ka “tas ir labākais, kas jums ir”.

Ludvigam vēl nav sanācis daudz ceļot pa Latviju, taču viņš ir atzinīgi novērtējis Jūrmalas un Siguldas apmeklējumu. Lai gan viņš nav iesaistījies citās studentu grupās un asociācijās, Ludviga studiju ceļojumu RSU turpina bagātināt viņa pieredze gan nodarbībās, gan ārpus tām. Caur mūziku un medicīnas studijām Ludvigs atrod savu vietu Latvijā – pa vienai notij un lekcijai vien.