Pārlekt uz galveno saturu
Sabiedrības veselība

Šā gada 31. martā noslēdzās projekts HIV paštestu ieviešana Latvijā – pilotprojekts piecās mērķa grupās, kuru īstenoja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūts sadarbībā ar Baltijas HIV asociāciju. Projekts norisinājās vienu gadu, un to finansēja WEEPI Foundation.

weepi_logo.png

Projekta mērķis bija pilotēt un novērtēt HIV paštestēšanas īstenojamību un pieņemamību sociāli neaizsargātajās iedzīvotāju grupās: injicējamo narkotisko vielu lietotāji, vīrieši, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, seksuālo pakalpojumu sniedzēji, no vardarbības cietušas personas, pašvaldības sociālo pakalpojumu saņēmēji.

Lai nodrošinātu pēc iespējas veiksmīgāku HIV siekalu paštestu izsniegšanu sociāli neaizsargātajiem iedzīvotājiem, projekta ietvaros notika aktīva un veiksmīga sadarbība ar organizācijām, kuru klientu vidū ir jau iepriekš minēto mērķa grupu pārstāvji, – biedrību DIA+LOGS, centru MARTA, Valsts probācijas dienestu un Rīgas Sociālo dienestu.

hiv_pastesti_noslegums.png

12. aprīlī RSU Anatomijas muzejā norisinājās projekta noslēguma pasākums, kurā partnerorganizāciju un Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji tika iepazīstināti ar projekta gaitā gūtajiem rezultātiem un atziņām.

Aptuveni trešdaļa pētījuma dalībnieku HIV testu veica pirmo reizi mūžā un tikai ceturtā daļa iepriekš zināja par siekalu paštestu kā HIV testēšanas metodi. HIV siekalu paštests ir nesāpīga testēšanas metode, kas veicama mājas apstākļos, un tā testēšanas materiāls ir siekalas. Rezultāts ir iegūstams 20 minūšu laikā, un ar testa palīdzību iespējams noteikt HIV klātbūtni organismā apmēram trīs mēnešus pēc iespējamās saskares ar vīrusu. Lielākajai daļai pētījuma dalībnieku paštesta veikšana likās ērta, saprotama un pieņemama. HIV paštestiem kā HIV noteikšanas metodei ir atbalsts augsta inficēšanās riska grupās.

Kā liecina pētījuma dati, ērtākā paštesta saņemšanas metode būtu tā iegāde aptiekā. Lielākā daļa dalībnieku atzīst, ka par HIV paštestu būtu gatavi maksāt līdz pieciem eiro. Jāatzīmē, ka Latvijā HIV asins paštesta cena interneta aptiekā ir aptuveni 38 eiro, bet siekalu paštesti nav pieejami vispār. Arī Lietuvā un Igaunijā HIV asins paštesta cenas ir augstas: tās svārstās no 21 līdz 30 eiro.

HIV testu iespējams veikt arī laboratorijā ar vai bez ārsta nosūtījuma (par saviem līdzekļiem), paņemot asinis no vēnas. Piemēram, E. Gulbja Laboratorijā tas maksā 4,00 eiro, bet Centrālajā Laboratorijā – 6,30 eiro. HIV eksprestestu bez maksas un anonīmi iespējams veikt HIV profilakses punktos visā Latvijā.

Šis cenu salīdzinājums apliecina, ka HIV paštestēšanas metode ir dārga un lielai sabiedrības daļai arī nepieejama. Tomēr, kā liecina veiktā pētījuma rezultāti, HIV siekalu paštests, kas veicams mājas apstākļos, ir vēlamākā HIV testēšanas metode, kuru pētījuma dalībnieki nākotnē vēlētos izmantot. Iesaistīto partnerorganizāciju pārstāvji uzskata, ka HIV paštestu piedāvāšana klientiem būtu jāturpina arī nākotnē.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra publicētajā HIV un AIDS uzraudzības ziņojumā norādīts, ka 2022. gadā jauno reģistrēto HIV gadījumu skaits Latvijā bija 12,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, vairāk nekā divas reizes pārsniedzot Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidējo rādītāju (5,1 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). Aptuveni 30 % HIV gadījumu Latvijā nav diagnosticēti. Tādēļ būtiski veicināt HIV testa veikšanu iedzīvotāju vidū, tostarp meklējot jaunas, inovatīvas un sabiedrībai pieejamas testēšanas stratēģijas.

Projekta komanda saka lielu paldies ikvienam, kurš iesaistījās projekta īstenošanā un devis savu pienesumu HIV profilakses jomā. Citējot vienu no projekta partnerorganizācijas pārstāvēm, "kopā mēs varam”!