Pārlekt uz galveno saturu

HIV paštestu ieviešana Latvijā – pilotprojekts piecās mērķa grupās

Projekta/līguma nr.
319-2023
Projekta finansējums
30 640,00 EUR
Projekta īstenošana
01.04.2023. - 31.03.2024.

Mērķis

Pilotēt un novērtēt jaunas HIV testēšanas tehnoloģijas – paštestēšanas – īstenojamību (ar uzsvaru uz pieņemamību) sociāli neaizsargātajās iedzīvotāju grupās (injicējamo narkotisko vielu lietotāji, vīrieši, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, seksuālo pakalpojumu sniedzēji, no vardarbības cietušas personas, pašvaldības sociālo pakalpojumu saņēmēji).

Apraksts

Latvija ir starp Eiropas Savienības (ES) valstīm, kur HIV infekcijas izplatība joprojām ir ļoti augsta (aptuveni 3 gadījumi uz 1000 iedzīvotāju). 2020. gadā jauno reģistrēto HIV gadījumu skaits Latvijā bija 13,5 uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir otrs augstākais rādītājs ES un vidējo rādītāju pārsniedz 4,1 reizi. Visbiežāk inficēšanās ar HIV notiek heteroseksuālu dzimumkontaktu rezultātā – tie sastāda 63 % no visiem reģistrētajiem gadījumiem, kuriem ir zināms inficēšanās ceļš. 24 % gadījumos inficēšanās ar HIV notikusi injicējamo narkotiku lietošanas rezultātā, bet 11 % inficēšanās gadījumi reģistrēti starp vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Aptuveni 30 % HIV gadījumu Latvijā nav diagnosticēti.

Šie dati ir likumsakarīgi saistāmi ar to, ka Latvijā ir vieni no zemākajiem HIV testēšanas rādītājiem ES. Jāuzsver, ka COVID-19 pandēmijas dēļ 2020. gadā veikto pārbaužu skaits (salīdzinājumā ar 2019. gadu) ir samazinājies par 6 %.

Lai veicinātu jaunas HIV noteikšanas metodes ieviešanu Latvijā, ir nozīmīgi identificēt faktorus, kas varētu ietekmēt turpmāko stratēģijas īstenošanu. Ir svarīgi izpētīt jaunās metodes – HIV paštestu – izmantošanas īstenojamību (ar uzsvaru uz pieņemamību) sociāli neaizsargāto iedzīvotāju grupu vidū.

Projektu īsteno Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūts.

Projektu finansē WEEPI Foundation (The Western-Eastern European Partnership Initiative on HIV, Viral Hepatitis and TB).