Noslēgušās ikgadējās Psiholoģijas dienas
No 8. līdz 12. oktobrim aizvadītas tradicionālās Psiholoģijas dienas, kas guva lielu klausītāju atsaucību un ko organizēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra kopā ar Latvijas Psihologu biedrību.
Šā gada pasākumā piedalījās septiņi vieslektori no Kanādas, Islandes, Vācijas, Portugāles un Ēģiptes, kā arī pētnieki un profesionāļi no RSU. Kopumā izskanēja piecpadsmit priekšlasījumu, un katrā no piecām pasākuma dienām pulcējās virs 100 klausītāju. Īpašs akcents vieslektoru izklāstītajās tēmās šogad bija ekopsiholoģija, atsedzot kontekstu saistība ar resursiem pašreizējos globālajos apstākļos, izgaismojot šīs pieejas praktiskos aspektus stresa pārvarēšanā un emocionālās veselības uzturēšanā, kā arī ieskicējot iestrādnes pētniecībā. Šī aizraujošā starptautiskā pieredze noteikti ļāva skaidrāk iezīmēt ekopsiholoģijas attīstības iespējas Latvijā, kur cilvēkiem kopumā ir viegli pieejami brīvdabas resursi un iedvesma uz dabu kā resursu.
No B. Al Khamissi (Ēģipte) prezentācijas Vision and Language in Brains, Minds and Machines
Shēmu terapija, supervīzija un sertifikācija
Kā nozīmīga Psiholoģijas dienu tēma jāpiemin shēmu terapija, kuras lekcija noritēja Starptautiskās Shēmas terapijas dienas ietvaros, iepazīstinot ar šīs pieejas pamata konceptiem un piedāvājot ieskatu pētniecībā. Gan studentu, gan profesionāļu uzmanību piesaistīja ar psihologa profesijas praktiskiem aspektiem saistītas lekcijas – par sertifikāciju un resertifikāciju, ko papildināja Islandes vieslektores ieskats ar supervīziju saistītā pētījumā.
Mašīnmācīšanās pieeja un mākslīgais intelekts
Nozīmīgs ieguvums bija lekcija par mašīnmācīšanās pieeju (Machine Learning) psiholoģiskajā pētniecībā, kas noteikti ir viens no nākotnes attīstības perspektīviem virzieniem šajā profesionālajā jomā. Turpinot pagājušā gadā aizsākto globāli aktuālo tēmu par mākslīgo intelektu, šogad aizraujošu ieskatu smadzeņu darbības un mākslīgā intelekta izmantošanā ar valodu saistītos aspektos piedāvāja vieslektors no Ēģiptes, paplašinot priekšstatus par psiholoģiskās izpētes iespējām.
No G. Wang (Kanāda) prezentācijas Forest Therapy: A Pathway to Protect Forests and Promote Human Health
Novecošanās psiholoģiskie aspekti un pusaudžu uzvedības skrīnings
Pašmāju lektori Psiholoģijas dienu simpozijā piedāvāja iepazīties ar RSU pētnieku aktuālo veikumu starprezultātiem par novecošanās procesu psiholoģiskajiem aspektiem, uzsverot dzīvesveida nozīmību smadzeņu darbības kontekstā. Tāpat plašā auditorija varēja iepazīties ar psiholoģijas laboratorijas darbības virzieniem un aktualitātēm saistībā ar pētījumu instrumentārijiem un iedziļināties tēmā par pusaudžu uzvedības problēmu un emocionālā stāvokļa novērtēšanas skrīninga instrumenta teorētisko ietvaru un struktūru.
Konference un psihologu balvas pasniegšana
Psiholoģijas dienu ietvaros notika Latvijas Psihologu biedrības organizētā konference Psihologa loma un attīstība mainīgajā sabiedrībā un tika pasniegtas balvas Gada psihologs 2024. Balvu Gada psihologs 2024 par ieguldījumu psihologa profesijas attīstībā šogad ieguvusi RSU lektore Dr. psych. Ilona Krone. Balvas tika pasniegtas vēl trīs nominācijās: par ieguldījumu psiholoģijas zinātnes attīstībā, Gada jaunais zinātnieks un par ieguldījumu sabiedrības garīgās veselības veicināšanā.