Pārlekt uz galveno saturu
Konsolidācija
Attīstība
Iekšējā konsolidācija
Pētniecība

Jau kopš pērnā gada Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) turpinās zinātnes struktūrvienību konsolidācija, lai optimizētu pētniecības procesus, veicinātu starpdisciplinaritāti, sadarbību un resursu koplietošanu, kā arī attīstītu RSU kā zinātnes universitātes izcilību. Pie šiem mērķiem ir plānots strādāt Konsolidācijas plāna ietvaros līdz konsolidācijas projekta beigām. 

rsu_zinatnes_konsolidacija_vizualis.png

RSU Zinātnes departamenta direktore Liene Ņikitina-Zaķe uzsver:

“Zinātnes struktūrvienību konsolidācija pašlaik ir īpaši būtiska arī tāpēc, ka tuvojas Latvijas zinātnisko institūciju, tajā skaitā RSU, zinātnes starptautiskais novērtējums 2019.-2024. gadam.

Drīzumā sāksim gatavot RSU zinātnes platformu pašvērtējumus, un plānots, ka 2025. gada vidū uz RSU brauks arī starptautiskie eksperti izvērtēt mūsu pētniecību.”

Iepriekšējā – 2019.–2021. gadā veiktajā – Zinātnisko institūciju starptautiskajā novērtējumā RSU saņēma konsolidēto vērtējumu “4”, kas tiek vērtēts kā ļoti labs pētniecības līmenis. RSU tika atzīta kā atpazīstama universitāte starptautiskajā zinātnes telpā ar lielu attīstības potenciālu un iespēju kļūt par augsti novērtētu partneri starptautisko sadarbības projektu un konsorciju kontekstā.

Lai veicinātu akadēmiskā personāla karjeras izaugsmi un pētniecības izcilību, kā viena no apjomīgākajām darbībām ir tiešs atbalsts pētniecībai. Šā gada 21. martā noslēdzās RSU un LSPA Konsolidācijas plāna ietvaros finansēto pētniecības un akadēmiskās karjeras grantu konkurss, kurā atbalstu guva abu augstskolu pētnieku 32 projekti, tostarp vairāki sadarbības projekti sporta zinātnes jomā.

Atbalstītajos pētījumos aptverts plašs tēmu loks: onkoloģija, sporta psiholoģija, antibakteriālās rezistences ierobežošana, sporta pedagoģija, psiholoģiskā veselība, sportistu snieguma uzlabošana, inovatīvu zāļu formu radīšana, sabiedrības drošība, mediju izpēte un citi sabiedrībai nozīmīgi jautājumi. 

RSU zinātnes struktūrvienību konsolidācija

Kopš 6. februāra RSU ir konsolidētas zinātnes struktūrvienības. Lai veicināta pētniecības ekselenci vēža un reto slimību izpētē, apvienojot Onkoloģijas institūtu ar Molekulārās ģenētikas zinātnisko laboratoriju, ir izveidots Onkoloģijas un molekulārās ģenētikas institūts, kuru vada asoc. prof. Arvīds Irmejs. Institūta darbība tiek vērsta uz padziļinātu audzēju molekulāro izpēti un pētījumiem translācijas medicīnā, saglabājot un turpinot attīstīt pētījumus reto, pārmantoto un iedzimto slimību jomā.

Jaunajā Sociālo zinātņu fakultātē ir izveidots Sociālo zinātņu pētniecības centrs ar vadošo pētnieci Ievu Puzo vadībā. Centra darbība nodrošina darbu pie starpdisciplināras sociālo zinātņu attīstības, apvienojot resursus no esošajām sociālo zinātņu fakultātēm, kā arī iezīmējot jaunus sadarbības virzienus. 

Savukārt Militārās medicīnas pētījumu centra pētnieki turpmāk strādās Sabiedrības veselības institūta paspārnē prof. Andas Ķīvītes-Urtānes vadībā. 

Lai starpdisciplināri pētītu fizisko aktivitāšu mijiedarbību ar uzturu hronisko slimību (diabēta, vēža u. c.) ārstēšanā un profilaksē, ir izveidota Sporta un uztura izpētes laboratorija, kuru vada docente Dace Reihmane. Šī būs pirmā šāda veida zinātnes laboratorija Latvijā. Tā nodrošinās personalizētu pieeju hronisko slimību profilakses un ārstniecības pētījumiem, kombinējot terapiju, fiziskās aktivitātes un uzturu. Laboratorijas fokuss būs vērsts uz starptautiskās sadarbības nostiprināšanu, tāpat tur tiks īstenots studiju un tālākizglītības process, papildinot obligāto un izvēles studiju kursu saturu ar fizisko aktivitāšu nozīmi hronisku slimību novēršanā.

Zinātnes koplietošanas infrastruktūras attīstība

Lai veicinātu molekulārās un šūnu bioloģijas pētījumus RSU, ir paredzēts veidot un attīstīt šūnu izpētes koplietošanas infrastruktūru. Tāpēc esošās laboratorijas un kolēģi apvienosies darbam Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā vadošās pētnieces Zaigas Noras-Krūkles vadībā, lai pētnieki un studējošie, kas grib strādāt vai plāno eksperimentus šūnu kultūrās, satiekas vienuviet un var kopīgi plānot pētījumus un sadarboties. Pašlaik tiek plānota un gatavota infrastruktūra, lai visas iekārtas varētu pārvietot uz jaunajām telpām. 

RSU Zinātnes centrs

Lai optimizētu zinātnes infrastruktūras pārraudzības un izmantošanas resursus, zinātņu prorektora pārvaldībā izveidots Zinātnes centrs. Tajā ietilpst mūsu esošie institūti: Sabiedrības veselības institūts, Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts, Darba drošības un vides veselības institūts, jaunizveidotais Onkoloģijas un molekulārās ģenētikas institūts, kā arī Bioinformātikas grupa. Institūti ir apvienoti zem Zinātnes centra jumta, lai veicinātu zinātnieku sadarbību, esošo iekārtu un resursu koplietošanu, kā arī vēl plašāk atvērtu durvis doktorantiem un citiem studējošiem pētniecībai un sadarbībai. Plānots optimizēt administratīvā personāla darbu, lai veiksmīgāk atbalstītu vadītājus un mazinātu administratīvo slogu. 

Konsultatīvā padome 

Konsolidējamo zinātnes struktūrvienību ietvarā ir iecere veidot starptautisku Konsultatīvo padomi, kas palīdzēs vadītājiem izvērtēt padarīto, nospraust virzienu turpmākajai attīstībai, lai veicinātu pētniecības ekselenci un starptautisko sadarbību. Tas nākotnē palīdzēs paaugstināt zinātnes sniegumus un zinātnes kvalitāti. Šos ekspertus ceram piesaistīt arī kā sadarbības partnerus.


Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005 RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija. 

finanse_es_nacionalais_attistibas_plans.jpg