RSU Anatomijas muzejā notiks izcilības lekcija kognitīvajā zinātnē "Kā rokas veido prātu"
Otrdien, 21. janvārī, plkst. 17 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā norisināsies Latvijas Republikas Goda konsula ASV Ilinoisas štatā Roberta Blumberga atbalstītā un nu jau tradicionālā izcilības lekcija. Šoreiz ar priekšlasījumu Kā rokas veido prātu (How Hands Shape the Mind) uzstāsies pasaulē atzītais attīstības psihologs un kognitīvais zinātnieks Gustafs Gredebeks no Upsalas Universitātes.
Profesors G. Gredebeks ir viens no nozīmīgākajiem attīstības psihologiem pasaulē, un viņa interešu lokā ir bērnu un jaundzimušo kognitīvā, sociālā un emocionālā attīstība.
Savā lekcijā zinātnieks pievērsīsies tam, kā manuālās darbības – sniegšanās, satveršana un darbošanās ar objektiem – ietekmē cilvēka domāšanu, uztveri un prāta attīstību.
Balstoties uz saviem pētījumiem, viņš skaidro četrus būtiskus attīstības ceļus, kas agrā bērnībā palīdz strukturēt pasauli un attīstīt kognitīvās spējas.
Prof. Gredebeks ir veicis nozīmīgu ieguldījumu uztveres pētniecībā, tostarp izstrādājot un pilnveidojot metodes acu kustību un pupilometrijas izpētei. Viņa pētījumi sniedzas vairākās attīstības psiholoģijas jomās, tomēr jo īpaši zīdaiņu kognitīvās, sociālās un emocionālās attīstības izpētē. Īpašs viņa pētniecības akcents ir bērna aktīvās, ar nolūku veiktās darbības, lai izzinātu apkārtējo vidi un veicinātu kognitīvo attīstību.
Citas jomas, kurās prof. Gredebeka veikums ir nozīmīgs – kognitīvā attīstība bērniem, kuri ir auguši kara apstākļos vai ģimenē, kurā vecākiem ir mentālās veselības traucējumi, kā arī bērni, kuri attīstās pārejas sabiedrībās. Profesors ir pētījis arī bērnu attīstību sabiedrībās, kas ir ārpus Eiropas un attīstītās un industriālās pasaules. Profesors vada Upsalas zīdaiņu un bērnu laboratoriju un tiek uzskatīts par vienu no ievērojamākajiem kognitīvajiem zinātniekiem Skandināvijā.
Izcilības lekcija kognitīvajā zinātnē ir vienīgā šāda veida lekcija ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Austrumeiropā.
Šī tradīcija Latvijā vairākus gadus pulcējusi nozīmīgākos pētniekus no uztveres, psiholoģijas, mūzikas, matemātikas, neirozinātņu un daudzām citām jomām. Izcilības lekciju kognitīvajā zinātnē sadarbībā ar LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratoriju izveidojis LU Goda biedrs, mecenāts, organizācijas Friends of the University of Latvia valdes loceklis un Latvijas Republikas goda konsuls Ilinoisas štatā Roberts Blumbergs.