RSU attīstības prorektors Toms Baumanis: "Esam Eiropas līmeņa augstskola"
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 65 gadu jubilejas Senāta svinīgajā sēdē, kas notika 18. septembrī, tika pasniegti Ministru kabineta, Izglītības un zinātnes ministrijas un Veselības ministrijas atzinības un pateicības raksti RSU docētājiem, kā arī vadības un administrācijas pārstāvjiem.
RSU attīstības prorektoram Tomam Baumanim tika pasniegts Ministru kabineta atzinības raksts – par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas augstākās izglītības eksporta veicināšanā un RSU attīstības mērķu sasniegšanā.
No labās: izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile pasniedz Ministru kabineta atzinības rakstu RSU attīstības prorektoram Tomam Baumanim.
Kuri ir nozīmīgākie darbi, ko līdz šim esat paveicis savā amatā, vairojot RSU atpazīstamību un sasniegumus?
Pēdējo septiņu astoņu gadu laikā Rīgas Stradiņa universitāte no nelielas augstskolas ir kļuvusi par lielā trijnieka universitāti Latvijā. Rīgas Stradiņa universitāte ir kļuvusi par augstākās izglītības mācību iestādi ar vārdu, jo šeit vēlas studēt arī studenti no bagātajām Eiropas valstīm – no Vācijas, Zviedrijas, Norvēģijas un citām valstīm. Manuprāt, tas nozīmē, ka mums kopējiem spēkiem ir izdevies radīt tādu studiju vidi, ko studenti meklē Eiropā. Tas ir arī labs iemesls, lai Latvijas studenti paliktu mūsu universitātē, jo esam Eiropas līmeņa augstskola.
Turklāt varam nodrošināt salīdzinoši labi apmaksātas darbavietas akadēmiskajam personālam, lai viņiem nebūtu jādodas prom no Latvijas.
Mēs esam daudz strādājuši, lai piesaistītu ārvalstu studentus. Tas, ka šie studenti ir šeit, ir komandas darba rezultāts. Ārvalstu studenti ir palīdzējuši universitātei attīstīties. Esam realizējuši daudzus projektus, kas finansēti no šiem ieņēmumiem.
Ir realizēti daudzi Eiropas projekti. Mums ir jaunas semināru telpas, laboratorijas, infrastruktūra mācību darbam un pētniecībai. Tas ir kopēja darba rezultāts, piesaistot ERAF un citu Eiropas fondu līdzekļus.
Esam spēruši lielu soli uz priekšu, ieviešot informācijas sistēmas un IT tehnoloģijas. Piemēram, ir izstrādāts elektroniskais nodarbību plānošanas rīks, kas ļauj saprast, kāda ir telpu noslodze un kā efektīvāk tās izmantot. Tas nākotnē dos iespēju vairākas jomas universitātē pārvaldīt ar mazākām administratīvām izmaksām.
Ko plānojat paveikt tuvākajā laikā RSU attīstības veicināšanai?
Būtu svarīgi panākt, lai nākamajā Eiropas Savienības programmēšanas periodā mums ir pieejami Eiropas fondi. Kā jau zinām, šo fondu apjoms Latvijai izsīkst, līdz ar to universitātei jāizstrādā zinātnes stratēģija un tā jāfinansē ar saviem un fondu līdzekļiem, jāpiesaista līdzekļi medicīnas koledžu studiju procesa un infrastruktūras attīstībai.
Joprojām aktuāla ir problēma, kas saistīta ar Medicīnas fakultātes studentu klīnisko mācību procesu tā sauktajās universitāšu slimnīcās, jo tur nereti rodas sarežģījumi, kas saistīti ar telpu pieejamību un mācību infrastruktūru. Pašlaik ir izveidota darba grupa manā vadībā, kurā darbojas mācību prorektore Tatjana Koķe, Medicīnas fakultātes dekāns Guntis Bahs un citi kolēģi. Kopā domājam, kā uzlabot Medicīnas fakultātes studentu plūsmu klīniskajā mācību posmā, sākot ar 3. – 4. kursu, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīca. Plānojam apgūt arī Rīgas 1. slimnīcu, kas vēsturiski ir bijusi ļoti svarīga mācību bāze mūsu universitātei.
Kāda ir jūsu līdzdalība RSU popularizēšanā, īpaši ārvalstu studentu piesaistē?
Līdz šim manā pakļautībā esošās struktūrvienības ir nodrošinājušas, ka universitātē ir pieaugošs ārvalstu studentu konkurss, ka iestājas labākie un ka viņi turpina mācīties Rīgas Stradiņa universitātē līdz diploma iegūšanai.
Darbs saistīts ne tikai ar rekrutēšanu, bet arī ar studiju procesa uzlabošanu. Piemēram, rudens semestra sākumā Personāla departaments organizēja universitātes docētāju angļu valodas zināšanu testēšanu, lai palīdzētu izvērtēt katram savu angļu valodas zināšanu līmeni un saprast, vai nav vajadzība valodas zināšanas pilnveidot.
Tikko aizvadīti RSU 65 gadu jubilejas pasākumi. Kādu jūs gribētu redzēt universitāti 100 gadu jubilejā?
Augstākās izglītības tirgus ir globāls. Latvijas vidusskolu absolventam ir atvērta un relatīvi pieejama jebkura augstskola Eiropā. Mums jāiet līdzi laikam, mūsu spējām augt ir robežas, bet fantāzijām robežu nav!
Varu iedomāties, ka Rīgas Stradiņa universitāte savā 100 gadu jubilejā ir līdere Baltijā medicīnas, veselības aprūpes un ar to saistītu sociālo zinātņu jomā. RSU studē vienlīdz liels vietējo un ārvalstu studentu skaits. Studējošie ir labāko vidusskolu beidzēji. Uz studijām ir konkurss pieci uz vienu vietu. Mēs esam iekļuvuši pasaules reitingos.
Esam uzbūvējuši savu universitātes klīnisko slimnīcu ar vairākiem simtiem stacionāra gultu, kurā medicīnas studenti var iegūt labāko, kvalitatīvāko medicīnas izglītību. Klīnikas vadītājs vienlaikus vada specialitātes katedru, un ārsti, kas strādā klīnikā, strādā ar pacientiem un studentiem, nevis pēcpusdienā dodas uz privātpraksi vai privātajām ārstniecības iestādēm.
Universitāte visiem darbiniekiem, tai skaitā akadēmiskajam personālam, spēj maksāt algas, kas pielīdzināmas Eiropas valstu atalgojumam. Darba vide un valoda ir internacionāla, studentiem tiek nodrošināta mītne RSU campusā.
Nevienam, sākot ar garderobistiem un beidzot ar vadītājiem, nav grūtību brīvi komunicēt angļu valodā. RSU ir iekārojama darbavieta darba tirgū. Sludinot konkursu uz brīvo amata vietu, darbam RSU piesakās nozares labākie profesionāļi ne vien no Latvijas, bet arī citām Eiropas valstīm.
Rīgas Stradiņa universitāte nes savas pilsētas un Latvijas vārdu pasaulē, tā tiek vērtēta kā medicīnas un veselības aprūpes studiju un pētniecības ekselences centrs. Latvijas politiķi un sabiedrība izprot universitātes vārda vērtību. Rīgas Stradiņa universitāte dod augstas pievienotās vērtības darbavietas un piedāvā visaugstākās raudzes izglītību Latvijas iedzīvotājiem.
Kāpēc, jūsuprāt, Rīgas Stradiņa universitāte ir labākā universitāte Latvijā?
Vēsturiski Rīgas Stradiņa universitāte un tās docētāji ir bijuši ļoti prasīgi un godprātīgi pret savu darbu. Universitātes tradīcijas tiek nodotas tālāk nākamajām paaudzēm, tās ieaugušas organizācijas kultūrā un nostiprinās tās filozofijā. Prasīgums un augsta atbildība pret studējošo dod RSU studentam pamatu cerībai iegūt kvalitatīvu izglītību, modernā darba tirgus prasībām atbilstošas kompetences un prasmes. Manuprāt, laiks, kad students gribēja špikot un nokārtot pārbaudījumus bez mācīšanās ir palicis pagātnē kopā ar postpadomju domāšanu. Laba izglītība ir vērtība, kas veido pamatu nākotnes karjerai un izaugsmei.