RSU "Gada doktorants 2018" – Davide Borroni
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Gada balvas nominācijā Gada doktorants 2018 saņēmējs šogad ir ārvalstu students Davide Borroni (Davide Borroni). Viņš ir izcils doktora studiju programmas Medicīna 3. studiju gada doktorants, kurš specializējas oftalmoloģijā un raksta promocijas darbu "Translācijas izpēte medicīnā: ģenētika oftalmoloģijā".
RSU rektors Aigars Pētersons (kreisajā pusē) pasniedz RSU Gada balvu "Gada doktorants 2018" Davidem Borroni 2018. gada 24. martā RSU Akadēmiskajā ballē Rīgas Latviešu biedrības namā
Itālijas students Davide ir ne tikai izcili nokārtojis visus studiju kursus RSU, bet arī aktīvi veic zinātnisko darbu. Viņš ir vairāku starptautiski citējamu publikāciju autors, ieguvis starptautisku Eiropas pētniecības grantu – viņš ir pirmais students no Latvijas, kuram izdevies to paveikt.
Šim doktorantam piemīt neatlaidība, proaktivitāte un mērķtiecība gan pašlaik studējot doktorantūrā Latvijā, gan pirms tam to darot RSU rezidentūrā. Davide Borroni aktīvi piedalās dažādos labdarības pasākumos, palīdzot cilvēkiem atgūt redzi un nodrošinot veselības profilaksi. Piemēram, viņš sava pētījuma ietvaros bijis Nepālā.
Par sevi. Es esmu no Strēzas, kas ir neliela pilsētiņa Itālijas ZR, netālu no lielākā Itālijas Alpu ezera – Madžores ezera (Lago Maggiore). Es biju tipisks mazpilsētas zēns, līdz 19 gadu vecumā pārcēlos uz Varēzi, kas ir netālu no Milānas. Sāku studēt medicīnu un iemīlējos zinātnē.
Manā dzīvē ir trīs lietas: futbols, ceļošana un oftalmoloģija. Vispirms par futbolu! Milānas Inter, iespējams, ir pašlaik labākā futbola komanda Eiropā, mums tikai nepieciešams labāk izvietot spēlētājus, un mēs atgriezīsimies stiprāki, kā vēl nekad. Es ceru…
Bez futbola man patīk ceļot, tas palīdz paskatīties uz dzīvi no citas puses. Pēdējo četru gadu laikā esmu apmeklējis 21 valsti, tostarp humanitārā projekta ietvaros esmu divreiz bijis Nepālā. Tas bija vērtīgs ceļojums, kas ļāva man labāk saprast, ka mēs esam tas, ko mēs dodam, ko ziedojam.
Oftalmoloģija ir mans darbs un vienlaicīgi mana aizraušanās. Gandrīz viss, ko mēs piedzīvojam, – emocijas, sajūtas, ikdienas realitāte un mīlestība – tiek skatīts ar acīm. Un vai tas nav aizraujoši?
Mani aizrauj pārmaiņas. Es studēju, lai mainītu lietas. Bez izmaiņām nav evolūcijas, bez evolūcijas nav progresa. Mēs dzīvojam tikai vienreiz, un, ja šīs dzīves laikā necenšamies padarīt pasauli par labāku vietu, tad kāda ir šādas dzīvošanas jēga?
Trīs svarīgākās lietas, kas līdz šim paveiktas. Šis ir grūts jautājums. Es teiktu: mīlēts, cerēts un strādāts.
Mīlestība. Tā ir pāri visam, tā ir dzīves atslēga, un, pateicoties manas ģimenes un pēdējos gados arī īpašas meitenes mīlestībai, mana dzīve ir sasniegusi augstu laimes līmeni.
Cerība. Nekad nezaudē cerību pat ļoti sarežģītos apstākļos, īpaši studiju gados. Vienmēr ir risinājums, vienmēr ir kāds ceļš ejams, un uz katru jautājumu ir atbilde.
Darbs. Pateicoties studijām RSU, es esmu oftalmologs, Liverpūles Universitātes slimnīcas (Royal Liverpool University Hospital) internists un Eiropas Kataraktas un refraktīvās ķirurģijas biedrības (ESCRS) 2018. gada balvas pētniecībā ieguvējs, kas ir viens no visnozīmīgākajiem starptautiskajiem apbalvojumiem oftalmoloģijā un smaga darba rezultāts lieliskā komandā divu gadu garumā.
Davide Borroni – RSU "Gada doktorants 2018". Foto no privātā arhīva
Studijas Rīgas Stradiņa universitātē. RSU, nepārprotami, ir vieta, kur studēt Eiropā. Akadēmiskais personāls, infrastruktūra, administratīvie darbinieki nepārtraukti strādā pie tā, lai dotu tev iespēju būt konkurētspējīgam, piesakoties ES stipendijām, un būt informētam, saņemot jaunākās publikācijas medicīnā.
Es izbaudīju savas oftalmoloģijas studijas un universitātes atbalstu. RSU deva man iespēju studēt un uzlabot manas zināšanas visos oftalmoloģijas aspektos, īpaši lāzeru terapijā, radzenes, kataraktas slimību un makulopātijas ārstēšanā.
Dzīves skolotāji. Es gribētu pateikt paldies trim RSU profesorēm: prof. Ilzei Gropei, prof. Gunai Laganovskai un prof. Sandrai Lejniecei. Ikviena no viņām spēja saprast manu atšķirīgo izpratni par oftalmoloģiju. Mans garīgais skolotājs ir Dr. Kabindra Bajracharya, kurš man atklāja ceļu uz Budu. Itālijā man ir trīs lieliski skolotāji: Dr. Stefano Ferrari, Dr. Diego Ponzin un Dr. Adriano Fasolo, kas palīdzēja man nodoties pētniecībai, savukārt pēdējo mēnešu laikā manā dzīvē ir ienākuši trīs lieliski skolotāji: prof. Stephen Kaye , Dr. Vito Romano un Dr. Mohit Parekh, kas man ir atklājuši jaunākās ārstniecības metodes radzenes slimību ārstēšanā.
Konsultējot pacientus Nepālā. Foto no privātā arhīva
Dzīves vērtības jeb stūrakmeņi. 1. Godīgums. Es pateikšu, kas tu esi, pirms tu ļausi citiem sevi iepazīt. Godīgi nodomi gan rīcībā, gan valodā ļauj iegūt apkārtējo uzmanību un cieņu. 2. Degsme. Neiegrožota aizraušanās un sajūsma par dzīvi. 3. Smags darbs. Es ticu smagam darbam, kas tiek darīts ar mērķi. Pūlēties vaiga sviedros, rūpīgi nepārdomājot veicamā lietderību, ir muļķīgi. Savukārt smags darbs, kas tiek virzīts uz konkrētu mērķi un tiek veikts ar degsmi, ir virzības atslēga. 4. Neatlaidība. Mums jāsaprot, ka ne viss izdosies un brīžiem mēs tiekam izsisti no līdzsvara, rodoties apstākļiem, kas ir ārpus mūsu kontroles. Ir jābūt neatlaidīgam, jāreaģē un jāceļas augšā, lai dotos tālāk.
Kas jādara, lai pasaule kļūtu labāka? Jāizskauž sūdzēšanās un jāvairo pozitīvisms! Cilvēki ir pieraduši tik ļoti koncentrēties uz lietām, kas var neizdoties, uz sliktāko iespējamo scenāriju, ka aizmirstam, ka ikvienai dzīves lietai ir pozitīvā puse. Pozitīvās domāšanas kultivēšana sākumā var šķist visai grūta, bet, kļūstot par ieradumu, tā atmaksājas. Mēs varam iedvesmot apkārtējos kļūt pozitīviem.
Kur tu redzi sevi nākotnē? Šis ir galvenās balvas cienīgs jautājums! Ceru saglabāt saikni ar RSU un gribu sākt sadarbību ar Bolcāno (Bolzano), kas ir jauka pilsēta Itālijas ziemeļaustrumos… Kura no šīm idejām izdzīvos – nākotne rādīs!