RSU Juridiskā fakultāte prezentē grāmatu "Medicīnas tiesības"
Jaunajā studiju gadā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Juridiskā fakultāte, veicot apjomīgu pētniecisko darbu kopā ar citiem profesionāļiem, ir sarūpējusi unikālu dāvanu – grāmatu Medicīnas tiesības, kas paredzēta studentiem, akadēmiskajam personālam, juristiem, veselības aprūpes iestāžu darbiniekiem un citiem interesentiem.
Šāda apjoma darbs ir nozīmīgs izdevums gan RSU, gan Latvijas medicīniskās izglītības jomā.
Latvijas tiesiskajā sistēmā medicīnas tiesības ir relatīvi jaunas. Grāmatas autori atzīst, ka medicīnas tiesības Latvijā nebūt nav vienkāršas un sakārtotas, kas atvieglotu juristu un ārstniecības personāla iespējas tajās viegli orientēties, kur tiktu skaidri noteikti pienākumi un tiesības. Tomēr tagad lasītājiem būs pieejams izdevums, kas noteikti palīdzēs dziļāk un vispusīgāk orientēties ANO, Eiropas Savienības un Latvijas veselības aprūpes un pacientu tiesību un pienākumu regulējumā, klīnisko pētījumu veikšanas un iegūto datu izmantošanas juridiskajiem aspektiem, seksuālajām un reproduktīvajām tiesībām, transplantācijas regulējumu un ārstniecības personu atbildību.
Ļoti specifiska ir grāmatas sadaļa par ārstniecību cilvēka dzīves nogalē un atteikšanos no tās, ja ārstniecība beidzas ar nāvi.
Grāmata ir unikāls izdevums tiesību zinātnes jomā, kurā ietverts plašs tiesisko aktu analīzes kopums, judikatūras un publikāciju apkopojums.
Grāmatas autori, kā arī tās atbalstītāji un palīgi zinātniskās redaktores – jaunās tiesību zinātnieces Santas Anševicas-Slokenbergas – vadībā ir veikuši milzīgu darbu izdevuma sagatavošanā un izdošanā. Neapšaubāmi, ka grāmata būs ceļvedis topošajiem un praktizējošiem juristiem ne tikai medicīnas, bet arī citu tiesību disciplīnu izziņā, kā arī ārstniecības personālam, veselības aprūpes sistēmas pārvaldes darbiniekiem.
RSU Juridiskajā fakultātē studiju kurss Medicīnas tiesības tiek īstenotas kopš tiesību studiju programmu realizācijas sākuma 2005. gadā, kad bakalaura un maģistra studiju programmās tika ieviests jauns specializācijas virziens medicīnas un sociālo tiesību jomā. Specializācija minētajā jomā tika veidota atbilstoši RSU vadošajiem studiju virzieniem veselības aprūpes sfērā (medicīna, farmācija, rehabilitācija, stomatoloģija).
Pašlaik RSU Juridiskajā fakultātē līdztekus studiju kursam medicīnas tiesībās tiek īstenoti arī citi ne mazāk nozīmīgi studiju kursi, piemēram, Farmācijas tiesības; Veselības aprūpes organizāciju tiesības; E-vides tiesības veselības aprūpes jomā; Biomedicīnas tiesiskās problēmas.
Grāmatas Medicīnas tiesības autori
- Agnese Gusarova ir doktora zinātniskā grāda kandidāte (RSU doktorantūrā)t tiesību zinātnē un pašlaik strādā Nacionālajā veselības dienestā un ir atbildīga par pārrobežu veselības aprūpes jautājumiem. Viņa pārstāv Latviju Eiropas Savienības institūcijās veselības nozarē. Iepriekš A. Gusarova ir strādājusi Datu valsts inspekcijā un specializējusies sensitīvo datu aizsardzības jautājumos.
- Aldis Lieljuksis (Dr. iur.) ir asociētais profesors tiesību zinātnē RSU. Viņam ir ievērojama praktiskā darba pieredze tiesībsargājošās iestādēs un zinātniskajā darbībā. Kopš Aldis Lieljuksis ir kļuvis par zvērinātu advokātu, viņa interešu lokā ir medicīnas darbinieku atbildības jautājumi.
- Rinaldam Muciņam ir profesionālais maģistra grāds tiesību zinātnē un jurista kvalifikācija. Kopš 1995. gada viņam ir pieredze darbā dažādos amatos valsts pārvaldes institūcijās un kapitālsabiedrību vadībā veselības nozarē. 2004. gadā bijis veselības ministrs. Kopš 2007. gada R. Muciņš ir lektors RSU studiju kursā Medicīnas tiesības. Rinaldam Muciņam ir ievērojama pieredze dažādu tiesību aktu izstrādē veselības nozarē.
- Santa Anševica‐Slokenberga ir juriste un LL.D grāda kandidāte medicīnas tiesībās Upsalas Universitātē. Viņa ar izcilību absolvējusi Kentas universitāti Anglijā, iegūstot maģistra grādu medicīnas tiesībās un ētikā. Kopš 2011. gada S. Anševica-Slokenberga ir lektore RSU, kur docē medicīnas tiesības bakalaura un maģistra programmu studentiem, kā arī Upsalas Universitātē, kur lasa lekcijas Eiropas Savienības tiesībās. Kopš 2014. gada viņa ir Jēlas Universitātes vieslektore kursā Starptautiskās salīdzinošās cilvēktiesības veselības aprūpē. Iepriekš strādājusi gan valsts pārvaldē veselības nozarē, gan privātajā sektorā, sniedzot juridiskās konsultācijas medicīnas tiesībās.
- Olita Staņislavska ir sertificēta praktizējoša ārste internajā medicīnā un doktora zinātniskā grāda kandidāte tiesību zinātnē RSU doktorantūrā. Viņa ir SIA Pharma and Chemistry Competence Centre of Latvia pētniece, specializējusies farmācijas tiesībās. Kopš 2006. gada O. Staņislavska nodarbojas ar dažādiem jautājumiem farmācijas tiesībās un sadarbojas ar vairākām farmācijas kompānijām un zāļu lieltirgotavām Latvijā, Eiropas Savienībā un trešajās valstīs, kā arī ar Medikamentu informācijas centru. Viņa ir strādājusi arī sociālās aizsardzības tiesību jomā gan valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā. Pašlaik Olita Staņislavska ir docētāja RSU, kur docē studiju kursu Sociālās tiesības.
- Laura Šāberte ir ieguvusi profesionālo maģistra grādu tiesību zinātnē un jurista profesionālo kvalifikāciju un pašlaik ir SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca juriste. Pirms tam viņa ir strādājusi Administratīvajā apgabaltiesā un Nacionālā veselības dienesta Juridiskā departamenta Ārstniecības riska fondā, kur ieguvusi ievērojamu profesionālo pieredzi administratīvo tiesību un pacienta tiesību aizsardzības jomā. Laura Šāberte izstrādājusi un aizstāvējusi vairākus pētījumus par aktuālākajiem jautājumiem medicīnas tiesību nozarē, tostarp ar izcilību aizstāvējusi arī maģistra darbu Ārstniecības personas saukšanā pie administratīvās atbildības par veselības aprūpes pārkāpumiem pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 45.1 panta – tiesiskie, praktiskie aspekti un problemātika.
- Diāna Šlisere ir ieguvusi profesionālā maģistra grādu tiesību zinātnē un jurista kvalifikāciju un pašlaik strādā Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta Veselības organizācijas nodaļā. Iepriekš viņa ir strādājusi VSIA Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ārstniecības departamentā un ieguvusi pieredzi pacientu tiesību jomā.
- Lienei Tauriņai ir jurista un uzņēmējdarbības vadītāja kvalifikācija. Kopš 2008. gada viņa strādā tiesību nozarē un konsultē klientus dažādos medicīnas tiesību jautājumos, 2015. gada rudenī sāk studijas RSU doktorantūrā, pētot ārstniecības personu atbildības jautājumus.
Grāmatas sagatavošanas darbā ir iesaistījušies ne tikai autori, kuru vārdi atrodami grāmatā. Vairāki speciālisti – gan ārsti, gan praktizējošie juristi – ir iesaistījušies diskusijās par grāmatā apskatītajiem jautājumiem.
Autori pateicas grāmatas tapšanā ārstēm Anitai Slokenbergai un Signei Boktai, doktora zinātniskā grāda kandidātei Zanei Rasnačai, kā arī juristei Kristīnei Krūmiņai, Andrim Pumpišam un vairākiem citiem, kuri vēlas saglabāt anonimitāti.
Īpaša pateicība ir Daniēlam Anševicam-Slokenbergam par viņa ieguldījumu tehnisko prasību izpildē visā grāmatas tapšanas laikā. Grāmata izdota ar Tiesu namu aģentūras un īpaši Lolitas Pekas un Alīdas Cakules atbalstu.