RSU nodrošina draudzīgu vidi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
19. septembrī Labklājības ministrija Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) apbalvoja par ieguldījumu vienlīdzīgu iespēju veicināšanā, realizējot ERAF projektu Rīgas Stradiņa universitātes infrastruktūras modernizēšana veselības aprūpes un dabas zinātņu studiju programmu īstenošanas kvalitātes uzlabošanai.
RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC), kas tika rekonstruēts šajā projektā, atzīts par horizontālās prioritātes Vienlīdzīgas iespējas labās prakses piemēru.
Apbalvošana notika Eiropas Savienības struktūrfondu 2007.–2013. gada plānošanas perioda noslēguma konferencē.
Pašlaik Latvijas būvnormatīvs nosaka obligātas prasības vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanā, tāpēc visām ēkām, kurām tiek veikta rekonstrukcija, jānodrošina vienlīdzīgu iespēju nosacījums.
"Lai ievērotu esošās prasības, MITC rekonstrukcijas tehniskais projekts tika izstrādāts, ņemot vērā ES vienlīdzīgu iespēju trīs pamatvirzienus – vienlīdzīga pakalpojumu, preču, palīdzības un informācijas saņemšana, iespēja aktīvi piedalīties sabiedrības dzīvē, iegūt izglītību un iekļauties darba tirgū," stāsta RSU Attīstības un projektu departamenta projekta vadītāja Asja Lunga.
Veicot rekonstrukciju, bija jāpanāk, lai MITC ēka Anniņmuižas bulvārī 26A būtu piemērota personām ar kustību, redzes, dzirdes vai garīgiem traucējumiem. Tāpat projektā paredzētie darbi tika vērtēti no dzimumu līdztiesības un novecošanās aspekta.
Kā norāda Asja Lunga, ēkas rekonstrukcijas tehniskā projekta izstrādē tika ņemti vērā arī universālā dizaina principi, kas paredz vides pieejamību ikvienam. Konsultācijām tika pieaicināti RSU Rehabilitācijas fakultātes speciālisti ar universālā dizaina veidošanas pieredzi starptautiskos projektos. Ēkas dizaina izveidē tika ņemti vērā arī Latvijas Neredzīgo biedrības ieteikumi un vadlīnijas ar labās prakses piemēriem par vides pieejamību personām ar funkcionāliem traucējumiem.
Pēc rekonstrukcijas ēkas dizainā tika veiktas šādas izmaiņas:
- pie ēkas galvenās ieejas ir uzbūvēts panduss;
- autostāvvietā četras no 62 vietām ir rezervētas cilvēkiem ar invaliditāti;
- ēkā nomainītas durvis, to durvju aiļu platums ir viens metrs;
- pirmā stāva vestibilā izbūvēts panduss;
- ēkā ir lifts ar nepieciešamajiem gabarītizmēriem un aprīkojumu (palielinātas, uzmanību piesaistošas lifta pogas ar Braila rakstu);
- ēkas visu stāvu telpās grīdas ir vienā līmenī, kas ir vitāli nepieciešams invalīdiem;
- ēkā izbūvētas tualetes un dušas telpas ar speciālo aprīkojumu invalīdiem;
- grīdām ir neslīdoša linoleja ieklājums, neslīdošas akmens masas flīzes un parkets;
- konferenču zāles priekšējās rindas ir attālinātas ērtai ratiņkrēslā sēdošo iebraukšanai u. c.
"Salīdzinot ar citiem objektiem, kas bija pieteikti kā labās prakses piemēri vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanā, MITC ēkas priekšrocība ir tajā, ka tagad tā ir pielāgota cilvēkiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem. Pateicoties veiktajiem uzlabojumiem, ēka ir pieejama ne tikai cilvēkiem ratiņkrēslā, bet arī cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem. Īpaša uzmanība tika pievērsta informācijas nodrošināšanai, t. i., informatīvajām plāksnēm, norādēm, skaņas signāliem, brīdinošiem apzīmējumiem. Vairākos citos projektos tam nebija pievērsta pienācīga uzmanība,” stāsta vērtēšanas komisijas pārstāve un RSU Rehabilitācijas katedras asistente, sertificēta ergoterapeite Liene Saukuma. „Pozitīvs aspekts, kas ietekmēja arī vērtēšanas rezultātu, bija tas, ka pēc ergoterapeita rekomendācijām tālākam darbam ēkas pieejamības attīstīšanai projekta izstrādātāji turpināja konsultācijas ar ekspertu par piemērotākajiem risinājumiem (piemēram, par informatīvo plākšņu un norāžu izgatavošanu), un gandrīz visi no tiem jau ir īstenoti."
Kopumā vērtējot RSU telpu pieejamību cilvēkiem ar ierobežotām iespējām, A. Lunga atzīst, ka pēdējos gados situācija uzlabojas, kaut gan joprojām ir universitātes ēkas, kur pieejamības nodrošināšanai ir nepieciešami lieli ieguldījumi un īpaši risinājumi. Viena no tādām ēkām ir RSU Anatomijas un antropoloģijas institūts jeb anatomikums Kronvalda bulvārī 9, kas ir Valsts aizsargājamais kultūras nozīmes piemineklis. Vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana tajā jāveic saskaņā ar attiecīgo normatīvo regulējumu par kultūras pieminekļu aizsardzību.
Personu ar funkcionāliem traucējumiem piesaiste studijām ir atkarīga no vienlīdzīgu iespēju principa nodrošināšanas, tāpēc RSU turpinās darbu, lai nodrošinātu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām draudzīgu studiju un darba vidi.