Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

2024. gada 9. un 10. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisinājās EATRIS Latvija pirmā sanāksme, kurā piedalījās pārstāvji no visām nacionālā mezgla partnerinstitūcijām, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji, kā arī EATRIS vadība, lai veicinātu translācijas medicīnas izaugsmi Latvijā.

Pasākums bija kā platforma diskusijām par Latvijas iespējām un nozīmi Eiropas translācijas medicīnas infrastruktūras konsorcijā (European infrastructure for translational medicine, EATRIS), kas strādā, lai attīstītu personalizētas medicīnas risinājumus un nodrošinātu labāku piekļuvi veselības inovācijām.

RSU – EATRIS koordinators Latvijā

RSU ir EATRIS koordinators Latvijā, un EATRIS Latvija iniciatīvas ietvaros tiek plānots nodrošināt valsts pētniecības institūciju un klīnisko partneru pieeju modernām pētniecības tehnoloģijām, kā arī piesaistīt resursus jaunu ārstniecības līdzekļu izstrādei. Tā kā EATRIS nodarbojas ar medicīniskās inovācijas ieviešanu, Latvijas zinātniekiem būs iespēja aktīvi izmantot EATRIS pētniecības infrastruktūras iespējas, kas paredzētas personalizētās medicīnas un jauno terapeitisko metožu attīstībai.

EATRIS sniegtās iespējas Latvijas zinātniekiem

RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta direktore Zaiga Nora-Krūkle atzīmē: “EATRIS ir Eiropas infrastruktūra, kas palīdz zinātniskos atklājumus pārvērst reālos medicīnas produktos, nodrošinot piekļuvi ekspertīzei, iekārtām un resursiem no vairāk nekā 150 vadošajiem akadēmiskajiem centriem visā Eiropā. EATRIS sadarbojas arī ar valsts finansēšanas aģentūrām un politikas veidotājiem, piedāvājot atbalstu, piemēram, normatīvā regulējuma konsultācijas, apmācības un mentoringu, lai veicinātu pētniecību un inovācijas.

EATRIS Latvijas sanāksme RSU ir nozīmīgs solis translācijas medicīnas attīstībā Latvijā, nodrošinot vietējiem zinātniekiem piekļuvi modernām pētniecības tehnoloģijām un resursiem.

Pievienojoties EATRIS tīklam, Latvijas pētniecības institūcijām ir iespēja izmantot plašākas sadarbības iespējas un ieņemt nozīmīgu vietu personalizētās medicīnas risinājumu izstrādē.”

Sadarbība ar nozari, pacientu iesaiste un diskusijas

Pasākuma laikā notika arī diskusijas par sadarbību ar nozari un pacientu iesaisti, kas ir būtiski medicīnisko inovāciju veicināšanai. Šī iniciatīva nostiprina Latvijas pozīcijas starptautiskajā pētniecības ekosistēmā, veicinot veselības aprūpes un jaunu terapeitisko metožu attīstību. Notikušajā diskusijā tika apskatītas arī aktuālās translācijas pētniecības tendences un izaicinājumi, kā arī iespējas, ko EATRIS platforma sniedz dalībvalstīm.

Pasākuma otrajā dienā, 10. oktobrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā PMNET (Precision Medicine Networking – Precīzijas medicīnas tīklošanās) foruma laikā notika tikšanās, kurā turpinājās sarunas par translācijas medicīnas izpēti un EATRIS nozīmi Latvijas pētniecības un inovācijas ekosistēmā.

RSU aicina pievienoties translācijas medicīnas attīstībai

RSU kā EATRIS koordinators Latvijā aicina arī citas organizācijas pievienoties šim sadarbības tīklam un iesaistīties translācijas medicīnas attīstībā. Šī sadarbība sniedz iespēju izmantot modernu pētniecības infrastruktūru un resursus jaunu ārstniecības risinājumu izstrādei, veicinot inovāciju un starptautisku sadarbību veselības jomā.

Pievienojoties EATRIS tīklam, Latvijas organizācijām ir iespēja kļūt par daļu no plašākas pētniecības ekosistēmas un piedalīties aktivitātēs, kuras palīdzēs nodrošināt personalizētās medicīnas attīstību un praktisku izmantošanu.