Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Sabiedrības veselība

Lai attīstītu gan jaunas pieejas antimikrobiālās rezistences mazināšanai, gan HIV izplatības ierobežošanu un izmaksu efektīvu sabiedrības vakcinācijas aptveres paplašināšanu, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki ir uzsākuši valstiski nozīmīgu pētniecības projektu Jaunas zināšanas un pieejas antimikrobiālās rezistences mazināšanai, HIV ierobežošanai un sabiedrības vakcinācijas aptveres paplašināšanai.

VPP_RGB.jpg

Šis pētījums tiek īstenots valsts pētījumu programmā (VPP) Sabiedrības veselība, un tā īstenošana ilgs līdz 2025. gada beigām. Projekta uzsvars tiek likts uz sabiedrības veselības, izmaksu efektivitātes un klīniskajiem pētījumiem cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas, antimikrobiālās rezistences un vakcinācijas sfērās. 

Projekta vadītāja Anda Ķīvīte-Urtāne uzsver: “Šobrīd sabiedrības veselības nozarē starptautiskā mērogā redzam koncentrēšanos uz neinfekcijas slimībām – tādām kā vēzis, sirds asinsvadu sistēmas slimības, demence. Tiesa, šo veselības problēmu aktualitāte tikai pieaugs, ņemot vērā iedzīvotāju mūža ilguma pagarināšanos un sabiedrības novecošanos. Taču

ne mirkli nedrīkstam aizmirst arī par infekcijām, jo mikroorganismi “nesnauž”, kā to pierādīja Covid-19 pandēmija. HIV infekcijas izplatībā Latvija joprojām diemžēl ir pirmrindniece Eiropas valstu vidū,

kāpināma arī pieaugušo iedzīvotāju vakcinācijas aptvere. Antimikrobiālā rezistence – tā ir globāla veselības problēma, un prieks, ka tās risināšanā arī Latvijas pētnieki sniedz augsti kvalificētu ieguldījumu.”

Projekta grupa sastāv no 30 cilvēkiem, kuru vidū ir pieredzējuši eksperti un pētnieki, kā arī bakalaura, maģistra un doktorantūras studenti no tādām jomām kā medicīna, sabiedrības veselība, farmakoloģija, fizika, statistika u. c., veidojot spēcīgu starpdisciplināru komandu. 

Projekts tika atlasīts atklātā projektu pieteikumu konkursā un ieguva valsts budžeta finansējumu 687 500 EUR. 

Projekts sastāv no trīs darba pakām un piecām darba apakšpakām. HIV izplatības un ārstēšanas darba paka, kuras ietvaros tiek veikta patiesās HIV izplatības matemātiskā modelēšana, kā arī tiek pētīts HIV terapijas līdzestības līmenis un iespējamie veidi, kā to uzlabot. Tāpat, ņemot vērā augsto HIV/ tuberkulozes duālās infekcijas gadījumu skaitu Latvijā, tiek meklēti risinājumi, lai to samazinātu. Tad ir situācijas apzināšana un risinājumu piedāvāšana ar veselības aprūpi saistīto infekciju un antimikrobiālās rezistences jomā valstī. Šī darba paka ietver pētījumu par antibiotiku patēriņu un ar veslības aprūpi saistītām infekcijām. Papildus tam RSU bakteriofāgu grupa veic pētījumu par fāgu terapiju Klebsiella pneumoniae antibiotiku rezistentas infekcijas gadījumos. Tāpat tiek izstrādāts vakcīnu izmaksu efektivitātes novērtēšanas modelis un tiek veikta tā pilotēšana Latvijā.

Projekta īstenošana paredz rezultātu publicēšanu starptautiski citējamos augstas raudzes akadēmiskajos žurnālos, kā arī pētījuma rezultātu prezentācijas starptautiskās zinātniskās konferencēs. 

Šī projekta īstenošana ļaus dziļāk izprast infekciju izplatību Latvijā, veicinās jaunu ārstēšanas metožu izstrādi, kā arī kāpinās profilaktisku pasākumu, kā arī vakcinācijas izmaksu efektivitāti. 

Par programmas Sabiedrības veselība 2023.–2025. gadam īstenošanu atbildīga ir Veselības ministrija. VPP projektu konkursu atvērtā veidā, nodrošinot starptautisku ārējo ekspertīzi projektu izvērtēšanā, organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome.