RSU piedalās diskusijā par ētikas aspektu ilgtspējīgā uzņēmuma pārvaldībā
Foto: Latvijas Banka
Latvijas Banka 11. decembrī rīkoja ikgadējo Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvas 2024 pasniegšanas ceremoniju, kurā notika arī diskusija par ētikas aspektu ilgtspējīgā uzņēmuma pārvaldībā. Diskusijā piedalījās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Pedagoģiskās izaugsmes centra (PIC) direktore asoc. prof. Nora Jansone-Ratinika, kā arī pārstāvji no uzņēmumiem Lidl Latvija, Rīgas namu pārvaldnieks, Kalve Coffee un Rīgas ūdens.
Diskusijā tika likts uzsvars uz ētikas aspektiem ilgtspējīgā uzņēmuma pārvaldībā – kāda nozīme ir ētikai, lai uzņēmums attīstītos, un kā dažādus ētikas aspektus var praktiski izmantot uzņēmuma darbībā. Dalībnieki sarunās uzsvēra savu pieredzi un labās prakses piemērus, kā uzņēmumi var gūt ne tikai peļņu, bet strādāt arī sabiedrības labā, kā ētikas pamatprincipi tiek iestrādāti uzņēmumu pamatdokumentos, darba līgumos, kā izmantoti uzņēmuma kultūras veidošanai, labbūtības un dažādības veicināšanai, kā arī cieņpilnu attiecību veidošanai ar sadarbības partneriem.
Nora Jansone-Ratinika iezīmēja vairākus virzienus, kuros RSU saredzams ētikas aspekts ilgtspējīgā pārvaldībā:
- varas vertikāles mazināšana – darba rezultāta izvērtēšanā un pilnveides lēmumu pieņemšanā iesaistot darbiniekus un studējošos;
- RSU darbības ietekmes izpratne īstermiņā un ilgtermiņā – finanšu, vides un sociālajā dimensijā;
- kolektīvās un individuālās kompetences celšana – zinoši, prasmīgi un daroši RSU cilvēki, kuri apzinās vajadzību nepārtraukti mācīties un augt zinātībā, ikvienam pievienojot labās idejas, ko vēl katrs varam paveikt, lai akadēmisko vidi ap sevi darītu zaļāku un cilvēcīgi patīkamāku;
- praktiskā dažādības klātesamības atzīšana, pieņemšana un atbalstīšana – iekļaujošas un cienošas vides veidošanā, respektējot izpausmes brīvību un reizē nosakot nepārkāpjamās ētikas sarkanās līnijas studijās, pētniecībā un administratīvajā darbā. Īpaša uzmanība pievērsta multikultūru vides aspektiem, atbalstam cilvēkiem ar speciālām vajadzībām un akadēmiskās brīvības veicināšanai ne tikai ideju un satura, bet arī izpausmes formu daudzveidībā, pielāgojot darba metodes dažādām vajadzībām un iespējām;
- sistēmas sakārtošana – ilgtspējas principu, to īstenošanas procesu un atbildību nostiprināšanā universitātes līmeņa dokumentos.
PIC direktore diskusijā atzīmēja ētikas aspektu integrēšanas nozīmi ilgtspējīgai visās RSU pamatdarbības jomās – studijās, pētniecībā, pārvaldībā.
“RSU ir zinātnes universitāte, kas, nodrošinot mūsdienīgu, kvalitatīvu augstāko izglītību un profesionālās pilnveides iespējas, piedalās nākotnes būvēšanā.
Izglītības uzdevums ir palīdzēt studējošajiem nostiprināt tādas zināšanas, prasmes, attieksmes un vērtības, kuru derīguma termiņš nebeigsies eksāmenā, bet ļaus tapt par atbildīgu, ētisku nozares profesionāli un pilsoni,” uzsvēra N. Jansone-Ratinika. “Vietējā un starptautiskā sadarbībā piedāvājam attīstības iespējas citiem, un paši esam nebeidzamā mācīšanās un pētniecības procesā. Darbiniekiem un studentiem kā obligāts komponents ir izveidota mācību programma par cieņpilnu attiecību veidošanu. Tajā gūto izpratni nostiprinām praktiskās ētikas dilemmu simulācijās. Lai veidotu drošu vidi prasmju attīstībai, studiju procesu organizējam simulācijā balstītā pieejā gan sociālajās, gan veselības aprūpes studiju programmās, piemēram, studējošie trenējas veikt manipulācijas un aprūpēt pacientus simulētajā slimnīcā.
Digitālā transformācija
Viens no RSU stratēģiskās attīstības virzieniem ir digitālā transformācija, tostarp mākslīgā intelekta risinājumi, kas arvien straujāk ienāk augstskolas ikdienā. Mums ir virtuālais asistents Ieva. Lai mākslīgā intelekta izmantošana būtu atbildīga un pārdomāta, esam pirmie Latvijā izstrādājuši vadlīnijas mākslīgā intelekta izmantošanai augstākajā izglītībā. Pārdomātu uzsvaru studijās liekam uz caurviju prasmju attīstīšanu, lai jebkuru tehnoloģiju kritiski izvērtētu un prastu lietot jēgpilni un ētiski.
RSU ikdienā ievēro "zaļos" pamatprincipus
Procesu sakārtošanu augstskolā ierasti sākam ar vajadzību izpēti un datu ieguvi, piemēram, saprotam, kas vajadzīgs studējošajiem un docētājiem fiziski, emocionāli un intelektuāli iekļaujošākas vides veidošanai. Esam veikuši vides pieejamības izvērtējumu un uzlabojumus, kā arī izveidojuši praktisku materiālu docētājiem studējošo mācīšanās traucējumu atpazīšanai un atbalsta sniegšanai. Augstskolas ikdienas dzīve rit “zaļi” – šķirojam atkritumus jau tur, kur tie rodas, mums ir elektroauto parks, uz ēkas jumta mīt bites, iegūstam saules enerģiju un neizmantojam plastmasas glāzes.
Lai virzītos tālāk un, balstoties līdzšinējā pieredzē, definētu stratēģiskos uzdevumus vides, sociālās un pārvaldības tēmās, esam izveidojuši darba grupu ilgtspējīgas attīstības rīcības plāna izstrādei, kuru ieviesīsim 2025. gadā.”
2023. gadā RSU Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvas 2023 pasniegšanas ceremonijā saņēma īpašo balvu par izaugsmi, jo sekmējusi attīstību ilgtspējīgas pārvaldības un izaugsmes jautājumos, kā arī ir pilnveidojusi korporatīvo pārvaldību un nodrošinājusi, ka universitātes darbībā tiek ievērotas iepriekš definētās vērtības.
Šogad bija jau ceturtā reize, kad tika pasniegta Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balva, kuras mērķis ir stiprināt Latvijas Korporatīvās pārvaldības kodeksa un ilgtspējības principu ieviešanu uzņēmējdarbībā. Balva ne tikai veicina Latvijas uzņēmumu darbības efektivitāti un ilgtermiņa vērtības pieaugumu, bet arī sniedz publisku atzinību labās prakses piemēriem. Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvu 2024 šogad saņēma VAS Valsts nekustamie īpašumi un AS CleanR Grupa. Īpašā balva par izaugsmi ilgtspējīgas pārvaldības jomā tika pasniegta Balcia Insurance SE, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs un Valsts zemes dienestam.