Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Darbiniekiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Šā gada 16. oktobrī Briselē tika prezentēts Manuela Heitora vadītās ekspertu grupas ziņojums Savienot, rīkoties, paātrināt par to, kā palielināt Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovācijas programmu nozīmi Eiropas kopējo izaicinājumu un konkurētspējas stiprināšanā. Ziņojuma tapšanā piedalījās arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) zinātnes prorektore Agrita Kiopa, īpašu uzmanību pievēršot iespēju nodrošināšanai visu ES dalībvalstu, tostarp Latvijas, pētniecības organizācijām un uzņēmumiem. 

ekspertu_grupas_zinojums_savienot_rikoties_paatrinat.jpgPublicitātes foto

Neatkarīgo ekspertu ziņojumā sniegti stratēģiski ieteikumi, kādai vajadzētu būt nākamajai ES pētniecības finansēšanas programmai, kas sekos pēc tam, kad būs noslēgusies programma Apvārsnis Eiropa. Tas papildina jau publicētos Mario Dragi un Enriko Letta ziņojumus par Eiropas konkurētspējas un vienotā tirgus attīstību. Ziņojums Align, act, accelerate – Publications Office of the EU

Vienkāršot, saskaņot ar citu vajadzībām un palielināt finansējumu!

RSU prorektore Agrita Kiopa saka:

“Kopumā ziņojuma 12 rekomendācijās iesakām, ka programmai ir jābūt daudz vienkāršotākai, saskaņotai ar ES kopīgajām vajadzībām, ar daudz lielāku finansējumu un tādai, kas pieļauj rezultātu duālo lietojumu, tostarp, domājot par Eiropas drošību.”

Lai risinātu Eiropas konkurētspējas jautājumus visos ekonomikas sektoros, enerģētikā, kritisko izejmateriālu, IT un mākslīgā intelekta jomā, farmācijā, aizsardzībā u. c., ir nepieciešams ne tikai palielināt kopējos ieguldījumus, bet arī, mācoties no esošās pētniecības finansēšanas pieredzes, izveidot jaunas uz industriju un sabiedrības izaicinājumu risināšanu vērstas programmas. Turklāt šīm programmām ir jābūt tādām, ko pārvalda kopā ar industriju un privātiem ziedotājiem un kas piesaista dalībvalstu ieguldījumus papildinošu finansējumu.

Četras galvenās darbības jomas

Ziņojumā pausts atbalsts tam, ka Eiropai būtu jāpārveido programma, lai pievērstos četrām svarīgām un savstarpēji saistītām darbības jomām: veicināt un stiprināt konkurētspējīgu izcilību zinātnē un inovācijā; veicināt rūpniecības konkurētspēju, izmantojot stratēģiskas pētniecības un inovācijas iniciatīvas; veicināt sabiedrības pārmaiņas, izmantojot pētniecību un inovāciju, risinot sabiedrības problēmas; stiprināt Eiropas pētniecības, attīstības un inovācijas ekosistēmu. Šī transformācijas programma būtu jāīsteno īstermiņā, īstenojot īpašas darbības programmas Apvārsnis Eiropa pēdējos trīs gados (2025–2027) un iekļaujot tās turpmākajā ES atbalstā pētniecībai un inovācijām.

Pētniecības pamatprogrammu ieguldījums Eiropas attīstībā

Vairāk nekā 40 gadu Eiropas pētniecības un inovācijas pamatprogrammas ir stiprinājušas Eiropu, izmantojot zinātnisko sadarbību, apvienojot centienus kopīgu prioritāšu risināšanā un finansējot pasaules līmeņa pētniekus un inovatorus. Tas ļāvis veikt lielus zinātniskos atklājumus, un katrs programmā ieguldītais eiro sabiedrībai atdevis atpakaļ vismaz piecus.