Topošajiem studentiem
Uzņemšana
Sabiedrības veselība

Ir vērts studēt sabiedrības veselību Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistrantūrā, ja tev rūp ne tikai sava, bet visas sabiedrības veselība, ja tev patīk meklēt risinājumus, kas var ietekmēt visu pasauli, un ja tev ir interese par karjeru gan Latvijas, gan starptautiskos uzņēmumos un organizācijās.

RSU maģistrantūras 1. kursa studente Madara Lāce izvēlējusies studēt sabiedrības veselību tieši RSU tāpēc, ka viņai bijis svarīgi, lai pret viņu ir prasīgi.

“Es zināju pēc savas bakalaura pieredzes, ka tā būs RSU – ka prasības būs augstas –, un tas mani nevis biedē, bet motivē,”

video saka Madara, kura iesaka sabiedrības veselību studēt tiem, kurus interesē kompleksas problēmas un kompleksi risinājumi. “Tas nozīmē – lai kādu jautājumu atrisinātu, būs nepieciešams sadarboties. Un visticamāk, ka viens risinājums nederēs visiem, – tā ir realitāte, domājot nevis par vienu konkrētu indivīdu, bet par sabiedrību kopumā.

Manuprāt, arī tiem, kuriem rūp ne tikai “šeit un tagad”, bet arī ilgtermiņš, sabiedrības veselība varētu būt aktuāla un interesanta.

Un kopumā, piemēram, tas, kas mani pašu uzrunā, – mani ļoti interesē viss, kas saistīts par un ap cilvēku, viņa veselību un izglītošanu. Saskatu šeit šos punktus saskaramies, jo mēs izglītojam cilvēku par veselību, vēlams, pirms viņš ir saslimis vai pirms ir iestājies kāds nevēlams veselības stāvoklis.”

1. kursā apgūtais noder ik uz soļa jau tagad

Madara atzīst, ka jau pirmajā maģistra studiju gadā esot ieguvusi pamatīgas zināšanas par sabiedrības veselību un iegūtās kompetences noder dažādās ikdienas situācijās.

“Protams, ļoti liels uzsvars maģistrantūrā ir uz pētniecību, kas noder, analizējot un lasot zinātnisko literatūru jebkurā dzīves sfērā.

Tā patiesībā nav viegla prasme. Varbūt bieži vien cilvēkiem šķiet, ka zinātniskā literatūra ir jāatver un vienkārši jālasa, taču tas prasa pieredzi, lai varētu analizēt un orientēties, teiksim, zinātniskajās datubāzēs,” uzskata Madara.

Sabiedrības veselības speciālisti atrod darbu gan Latvijā, gan pasaulē

RSU studiju programmas “Sabiedrības veselība” absolventi strādā Slimību profilakses un kontroles centrā, Veselības ministrijā un dažādās nevalstiskajās organizācijās, piemēram, “Papardes ziedā”. Taču tikpat plašas darba iespējas ir starptautiskajā vidē, piemēram, Pasaules Veselības organizācijā.

“Mēs tikko ar Covid-19 pandēmiju pieredzējām, ka epidemioloģija paliek arvien aktuālāka, iespējams, ne tikai savas valsts, bet plašākā kontekstā, kur nepieciešama starpnozaru sadarbība,”

akcentē RSU sabiedrības veselības studente un piebilst, ka “sabiedrības veselība ir ļoti aktuāla un vajadzīga arī pirmsskolās un vispārējās izglītības iestādēs, jo tur varam ar preventīviem pasākumiem sasniegt ļoti lielas sabiedrības masas”.