Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Attīstība
Darbiniekiem
Iekšējā konsolidācija
Pētniecība

Jaunais studiju gads Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu pētniecības centram (SZPC) sācies darbīgi. Pusgadu pēc centra izveidošanas jau ir daudz paveikts: izveidota infrastruktūra un darbinieku komanda, aktīvi strādā sešas pētnieku grupas, aptverot komunikācijas un mediju studijas, politikas zinātni, starptautiskās attiecības un drošību, antropoloģiju, sporta tiesības un citas sociālo zinātņu jomas. Šāds jaudīgs studiju gada iesākums ļaus pilnvērtīgi sagatavoties zinātnisko institūciju darbības starptautiskajam novērtējumam, kas gaidāms jau nākamgad.

“Kopš konsolidācijas sākumā 6. februārī ir izveidojusies jauna Sociālo zinātņu fakultātes komanda, darbu sākuši jauni programmu grupu vadītāji, komandai pievienojušies jauni docētāji, pētnieki un citi darbinieki,

stāsta fakultātes dekāne asoc. prof. Karina Palkova. “Ir apstiprināts Sociālo zinātņu pētniecības centra nolikums, izveidota skaidra centra struktūra, kas parāda, cik veiksmīga var būt vertikālā un horizontālā mijiedarbība starp kolēģiem – pētniekiem un docētājiem.

rsu_szf_eka_kuldigas_iela02-lead.jpgSociālo zinātņu fakultātes ēka Kuldīgas ielā 9, Rīgā. RSU foto

Aktīvs darbs notiek pie pētniecības infrastruktūras stiprināšanas – iegādājamies dažādus starpdisciplināro projektu pētniecības rīkus, piemēram, acu izsekošanas ierīci, iekārtojam telpu fokusgrupu diskusiju organizēšanai u. c. Tāpat veidojam Digitālo datu laboratoriju un datorklasi ar datorkriminālistikas darba stacijām. Tās aprīkosim ar nepieciešamo programmatūru un tehniskajiem risinājumiem, lai analizētu digitālos pierādījumus un lielu datu apjomu, izmantojot dažādus tiesībsargājošo iestāžu analītiskos rīkus.” 

Vērtīgais ārvalstu kolēģu pienesums

Kopš 1. septembra sadarbību ar RSU Sociālo zinātņu pētniecības centru uzsākuši divi viesprofesori – Riko Izāks (Rico Isaacs), Linkolnas Universitātes profesors starptautiskajā politikā, un Aija Lulle, cilvēkģeogrāfe, asociētā profesore Austromsomijas Universitātē. Abi viesprofesori jau sākuši veidot savas pētnieku grupas, lai attīstītu jaunus pētniecības virzienus sazobē ar jau esošajām RSU sociālo zinātņu stiprajām pusēm: Riko Izāks virzīs starpdisciplināru populisma izpēti, savukārt Aija Lulle izvērsīs tēmu Veselība, dzīves gājums un vieta

Aktīvais darbs turpināsies dažādos virzienos

Tuvākajos plānos ir Sociālo zinātņu datu arhīva nostiprināšana RSU, veicinot izpratni par sociālo zinātņu pētniecības datu uzglabāšanas, analīzes un starptautiskas dalīšanās iespējām. 

SZPC vadītāja Ieva Puzo uzsver, ka rudens semestris solās būt aktīvs:

“Turpinām darbu pie jau sāktiem pētījumiem, un ir ieceres jauniem projektiem.

Piemēram, rudenī un nākamā gada pavasarī tiks uzsākti trīs Horizon Europe un Digital Europe projekti. Mūsu pētnieki ir iesnieguši projektu pieteikumus Latvijas–Lietuvas–Taivānas zinātniskās sadarbības atbalsta fondam, un tiek gatavoti vairāki pieteikumi Ukrainas-Latvijas sadarbības projektu konkursam. Nupat saņēmām ziņu par apstiprinātu projekta pieteikumu valsts pētījumu programmā Sabiedrības veselība, kura realizācijā cieši sadarbosimies ar veselības aprūpes kolēģiem. Novembrī iesniegsim pētniecības infrastruktūras iniciatīvas OSCARS projektu konkursā, tiek plānoti arī vairāki starpdisciplināri pieteikumi pēcdoktorantūras projektu konkursam, un sparīgi gatavojamies nākamajam Horizon Europe uzsaukumu ciklam.”

rsu_szf_imatrikulacija-lead.jpgSociālo zinātņu fakultāte, uzsākot jauno studiju gadu 2024. gada 26. augustā. Foto no SZF arhīva

Tuvākajos mēnešos plānots bagātīgs Latvijas un starptautiska mēroga notikumu klāsts. 10. septembrī notiks vadošās pētnieces Janas Kukaines grāmatas Viscerālā estētika: afekti un feministiskā māksla postsociālismā atklāšanas svētki, savukārt jau 11. septembrī aicinām uz RSU Zinātnieku brokastīm Ģimene bez robežām: Zinātnieku tuvniecības un mobilitātes izaicinājumi, kurā centrālo vietu ieņem asoc. prof. Klāva Sedlenieka vadītā projekta Attiecības kustībā atzinumi. Oktobrī gaidāmas divas starptautiskas konferences: 3. oktobrī norisināsies tenūrprofesora Miķeļa Grīviņa un vadošās pētnieces Janas Kukaines organizētais simpozijs Wild Things par savvaļu kā kultūras un sociālo praksi, savukārt 10. – 11. oktobrī dažādu jomu pētnieki tiksies starptautiskajā konferencē The Getaway Conference: Mobilities, Societies, the State, and Detoxing. Tāpat rudens semestrī aktīvi turpināsies semināru sērija Teorētiskās un metodoloģiskās aktualitātes, kurā katru mēnesi būs sastopami aizraujoši lektori no dažādām sociālo zinātņu jomām.


Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005 RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija. 

finanse_es_nacionalais_attistibas_plans.jpg