RSU studenti piedalās medicīnas mākslas darbnīcā
21.–23. maijā Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Mākslas akadēmijas studenti piedalījā kopējā starpdisciplinārā medicīnas mākslas darbnīcā Anatomy & Beyond. Projektu vadīja medicīnas mākslinieks no Lielbritānijas Endrjū Kārnijs (Andrew Carnie), kurš pasniedz tēlotājmākslu Vinčesteras Mākslas skolā Sauthemptonas Universitātē Anglijā.
Kā vērtēt studentu darbus?
Vērtējot abu augstskolu studentu veikumu, Endrjū (attēlā) saka, ka paveiktais darbs ir fantastisks. Viņš ir mācījis dažādās valstīs un skolās, tomēr Rīgā pārsteigusi jauniešu patiesā ieinteresētība un rūpība gatavojot savus medicīnas mākslas darbus. Studenti nebija ierobežoti tēmas izvēlē. Viņu uzdevums bija izveidot darbu, kurā ir vizualizēts kāds ar medicīnu un anatomiju saistīts process vai parādība.
RSU Medicīnas fakultātes pirmā kursa studente no Vācijas Kešja (Keshia Aerchlimann) izveidoja darbu Smadzeņu laboratorija (Brain Lab), kurā tēlaini atspoguļoja ārējo faktoru ietekmi uz smadzeņu darbību un smadzeņu lomu cilvēka organisma dzīvības funkciju nodrošināšanā. Studente uzskata, ka šādas starpdisciplināras mācības, kas palīdz saistīt medicīnu un mākslu, palīdz vizualizēt un labāk apgūt dažādus anatomijas aspektus.
Kādēļ piedalīties darbnīcā?
Uz jautājumu, kā Endrjū raksturotu medicīnas studentu ieguvumu no dalības programmā, mākslinieks saka, ka tā pilnveido izpratni par konkrētām medicīnas un anatomijas jomām, funkcijām un detaļām. Turklāt Endrjū domā, kas medicīnas studentiem ir arī savas priekšrocības, jo viņi labāk izprot ķermeņa uzbūvi, anatomiju. Savukārt mākslas studentu stiprā puse ir mākslinieciskās prasmes.
Uz jautājumu, kā labāk izskaidrot darbnīcas nosaukumu, Anatomy & Beyond, Endrjū atbild, ka tas ir tikai virsraksts, zem kura slēpjas visdažādākās izpausmes formas. Virsraksts nedrīkst ierobežot autoru, tikai dot kopējo uzdevumu vai darba virzienu – ar dažādām mākslinieciskām, vizuālām, digitālām vai citām metodēm izpaust autora vai autoru grupas subjektīvo redzējumu par medicīnu un cilvēka ķermeņa uzbūvi.
Endrjū uzskata, ka mūsdienu pasaulei ir raksturīga pārāk liela strukturēšanās, tēmu, nozaru un uzdevumu sadalījums, tādēļ ir nepieciešama lielāka starpdisciplinaritāte, dažādu it kā nesaistītu nozaru integrācija, kā, piemēram, medicīnas un mākslas ciešāka sintēze. Tas palīdzēs gan māksliniekiem, rast jaunas tēmas un iepazīties ar atsevišķiem medicīnas pamatiem, gan mediķiem, izmantojot radošumu un mākslas instrumentus, labāk apgūt savas programmas, piemēram, anatomiju.
Medicīnas mākslinieks nav zinātnieks
E. Kārnijs ir pasaulē labi pazīstams medicīnas mākslinieks. Viņa darbi ir izstādīti muzejos un izstāžu zālēs Londonā, Ņujorkā, Stambulā, Drēzdenē, Monreālā un citās pilsētās. Kā stāsta Endrjū, mākslas darba avots slēpjas zinātnē, tā idejas rodas tiekoties ar zinātniekiem, lasot par jaunākajiem pētījumiem un atklājumiem, iepazīstoties ar datiem. Tomēr mākslinieks strikti uzsver, ka nepretendē kļūt par zinātnieku un pētnieku, bet ir tikai novērotājs, kas medicīnas atklājumus interpretē ar mākslinieka instrumentiem.