Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Ziņas

Rīgā 2016. gada 14. novembrī

Rīgas Stradiņa universitātes studentu

Atklātā vēstule par budžeta vietu sadalījumu Latvijas augstākās izglītības sistēmā

Valsts prezidentam R. Vējonim
Saeimas priekšsēdētājai I. Mūrniecei
Ministru prezidentam M. Kučinskim

Pēdējo nedēļu laikā aktuālās diskusijas par Latvijas augstākās izglītības sistēmu raisījušas viedokļu apmaiņu arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studentu vidū, kuru viedoklis līdz šim nav ticis pilnībā pārstāvēts publiskajās diskusijās. Sākotnēji vēlamies izteikt pateicību par Ministru prezidenta Māra Kučinska solījumu valsts finansētās budžeta vietas studijām nesamazināt, kas, nenoliedzami, daļai universitāšu un topošo studentu rada stabilitātes garantu, taču mūsu gadījumā diskusijas raisa vēl plašākas.

RSU sociālo zinātņu studiju programmām valsts finansētās budžeta vietas vispār netiek piešķirtas ne bakalaura, ne maģistra līmeņa studijām. Līdz ar to vēlamies jautāt, kāpēc šāda situācija pastāv? Salīdzinājumā, piemēram, Latvijas Universitātes (LU) sociālo zinātņu studentiem abu līmeņu studijām valsts finansētās budžeta vietas tiek piešķirtas. Uzskatāmai nevienlīdzībai kā piemērus salīdzināsim RSU un LU bakalaura studiju programmas, kur iegūstamais grāds abām universitātēm ir sociālo zinātņu bakalaurs politoloģijā: RSU nav nevienas budžeta vietas, turpretim LU – 25 valsts finansētās studiju vietas. Tāda pati situācija atklājas arī citu sociālo zinātņu grāda ieguvējiem: komunikācijas zinātnes studentiem, kur RSU piedāvā dažādas programmas, iekļaujot gan multimediju komunikāciju, gan sabiedriskās attiecības u. c., budžeta vietu nav, bet LU katrā no programmām piedāvā 25 valsts finansētas budžeta vietas. Svarīgi ņemt vērā arī to, ka gan RSU, gan LU studentiem piedāvā apgūt pilna klāsta sociālo zinātņu programmas gan bakalaura, gan maģistra līmenī, proti, gan politoloģiju, gan multimediju komunikāciju, gan uzņēmējdarbību un citas, tāpēc valsts attieksmei vajadzētu būt vienlīdzīgai.

Esam pārliecināti, ka, pamatojoties uz mūsu studiju procesā gūtajām zināšanām un prasmēm, tāpat arī pēc grāda iegūšanas piedāvātajām darba vietām, esam vienlīdz izglītoti un konkurētspējīgi darba tirgū, tieši tāpēc vēlamies vērst jūsu uzmanību uz, mūsuprāt, nevienlīdzīgo attieksmi no valsts puses. Esam tiešām pateicīgi, ka vismaz daļai studentu tiek sniegts atbalsts, taču – vai pastāvošā nevienlīdzība, pēc jūsu domām, nepierāda, ka valsts finansēto budžeta vietu sadale būtu jāpārskata, padarot to godīgāku pret visām valsts augstskolām?

Lūdzam sniegt atbildes uz vēstulē uzdotajiem jautājumiem kā studentiem, kas parakstījuši šo vēstuli, tā arī Latvijas sabiedrībai kopumā. Vēlamies uzsvērt, ka valsts finansēto budžeta vietu godīga un efektīva pārdale nenoliedzami spētu veicināt visu valsts augstskolu esošo un topošo studentu motivāciju studēt, kas radītu neatsveramu kvalitātes celšanos. Tāpat lūdzam rast iespēju tikties ar jums, lai varētu paust viedokli par to, kā Latvijas augstākās izglītības sistēmu padarīt labāku.

Vēstuli parakstījuši vairāk nekā 100 RSU sociālo zinātņu studentu.