RSU studentu konferences žūrijas koordinatores: "ISC ir droša vide prezentēšanas prasmju pilnveidei"
Hošika Sivapalena (Hoshika Sivapalan) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 6. kursa medicīnas studente un bijusī medicīnas zinātnes virziena vadītāja RSU Ārvalstu studentu asociācijā (International Student Association). Arī Rini Stella Roja Francis Havjera (Rini Stella Roy Francis Xavier) ir no Medicīnas fakultātes 6. kursa, un studentu dzīvē viņa aktīvi iesaistās jau kopš 1. studiju gada. Rini ir darbojusies gan Ārvalstu studentu asociācijā, gan Studējošo pašpārvaldē, kur 2022. gadā bija viena no padomes loceklēm, pārstāvot Ārvalstu studentu nodaļu.
Abas studentes ir RSU starptautiskās studentu konferences Health and Social Sciences (International Student Conference Health and Social Sciences, ISC), kas notiks 27. un 28. martā, organizācijas komitejas koordinatores un atbildīgās par starptautisko žūriju.
Kas jūs pamudināja iesaistīties RSU starptautiskās studentu konferences organizēšanā?
Rini: Esmu piedalījusies starptautiskajā studentu konferencē un esmu bijusi arī aktīviste. Es pieteicos dalībai organizācijas komitejā tāpēc, ka tā ir lieliska iespēja piedalīties lielākās šāda veida konferences organizēšanā Baltijā. Turklāt ir lieliski, ka visi organizatori ir studenti.
Hošika: To pašu varu teikt par sevi. Savulaik piedalījos konferencē ar Ārvalstu studentu asociācijas starpniecību, tad darbojos kā aktīviste. Tiklīdz kļūsti par aktīvistu, rodas vēlme piedalīties organizācijas komitejā, jo no aktīvista skatupunkta var redzēt milzīgo darba apjomu, kas ieguldīts pasākuma organizēšanā. Tādējādi nākamajā gadā rodas vēlme uzņemties nozīmīgākus pienākumus. Pagājušajā gadā es biju starptautiskās žūrijas koordinatore. Tolaik lielākā daļa žūrijas locekļu piedalījās ar Zoom starpniecību, bet šogad mēs galvenokārt darbosimies klātienē. Gribēju atkal iesaistīties organizācijas komitejā, lai salīdzinātu, kā viss ir mainījies.
Hošika Sivapalena
Rini Stella Roja Francis Havjera
Kādi ir ieguvumi, līdzdarbojoties konferences organizēšanā?
Hošika: Darbu konferences organizēšanā uztveru kā atslodzi no mācībām, nevis papildu darba slodzi. Tas ir arī ļoti jautri. Mēs satiekamies RSU Studentu mājā Vecrīgā (Palasta ielā 3) un pārrunājam paveikto. Pēc tam mēs varam aprunāties un iepazīties ar jauniem cilvēkiem.
Tā ir lieliska iespēja sastapt līdzīgi domājošos.
Rini: Piekrītu Hošikai. Man ļoti patīk tas, ka, atlasot žūrijas locekļus ķirurģijas sesijai, sastopu ārkārtīgi iedvesmojošas personības. Viņi tiek galā ar operācijām, kas mēdz ilgt pat 18 stundu, un pēc tam atrod laiku pētījumiem un atpūtai. Ir sirreāli apjaust, ka pēc kāda laika mēs varam kļūt tādas pašas. Ir vērtīgi sastapt kādu, kuram gribi līdzināties.
Kura medicīnas joma jūs īpaši interesē?
Rini: Es sliecos par labu psihiatrijai, jo mani interesē garīgās veselības joma, bet kādu laiku apsvēru domu arī par neatliekamo medicīnu. Šajā jomā strādājošie saskaras ar unikāliem gadījumiem.
Hošika: Mani interesē pediatrija, dzemdniecība un ginekoloģija. Šīs sekcijas konferencē gaidu visvairāk, bet, tāpat kā Rini, mani vienmēr ir interesējušas arī psihiatrijas sesijas. Esmu pat pāris reižu vadījusi šo sekciju. Šajā jomā pieejami diezgan daudzveidīgi pētījumi, un metodoloģijas ir interesantas.
Rini: Katrā konferencē, ko esmu apmeklējusi, vienmēr tiek aplūkota Alcheimera slimība. Katru reizi, kad izskan prezentācija par šo slimību, pētnieki iepazīstina ar jauniem datiem. Tas ir interesanti, jo mēs visi cenšamies atrisināt Alcheimera problēmu.
Ko sagaidāt no šā gada konferences?
Rini: Man patīk semināri, jo tie norisinās šaurākā lokā.
Pagājušajā konferencē, kad darbojos kā aktīviste, es piedalījos ķirurģijas seminārā, kur bija iespēja strādāt ar cūkas sirdi. Tas bija diezgan aizraujoši, jo tā ļoti līdzinās cilvēka sirdij. Divi ārsti mums mācīja dažādas šūšanas tehnikas. Ar nepacietību gaidu ķirurģijas semināru arī šogad.
Hošika: Semināros galvenā uzmanība tiek pievērsta prasmēm, kuras mēs vēl neesam apguvuši. Atminos, ka Latvijas Kardiologu biedrība organizēja ehokardiogrāfijas semināru. Tur apgūtais man ļoti noderēja prakses laikā. Viens no ieguvumiem, darbojoties komitejā, ir tas, ka mēs zinām, kādas tēzes tiks aplūkotas dažādās sesijās un kādi semināri tiek organizēti. Mēs jau tagad varam aplūkot interesējošās tēmas un izlemt, ko vēlamies apmeklēt. Šogad ļoti populāras šķiet ķirurģijas, kā arī dzemdniecības un ginekoloģijas sekcijas. Tas nozīmē, ka šajās sesijās tiks prezentēti interesanti pētījumi. Tāpat mums ir zināmi sesiju laiki, tādējādi varam vieglāk plānot dienu.
Kāpēc, jūsuprāt, pētniecība studentiem ir svarīga?
Hošika: Manuprāt, studentu konferences priekšrocība ir tā, ka tā zināmā mērā līdzinās praksei. Jūs vērtē kā studentus, un saņemtās atgriezeniskās saites mērķis ir iedrošināt un uzlabot jūsu zinātnisko darbu, izmantotās metodes un prezentāciju.
Citās konferencēs žūrijas sniegtā kritika mēdz būt skarbāka. Šeit žūrijas piezīmes jāuztver kā pamudinājums, lai izceltu jūsu zinātniskā darba stiprās puses. Tā ir ļoti patīkama vide, lai pirmo reizi prezentētu savu pētījumu. Visiem ārstiem, domāju, nav noteikti jāveic zinātniski pētnieciskais darbs, tomēr, lai paveiktu ko paliekošu, jāpievēršas dažādiem pētījumiem un klīniskajiem gadījumiem. Šķita, ka jau prakses trešajā nedēļā katru dienu sastapos ar vieniem un tiem pašiem gadījumiem, bet, ja vairāk darbojies zinātnē, paveras iespēja uzzināt par netipiskiem gadījumiem.
Rini: Es piekrītu Hošikai. Vienmēr ārsta darbu esmu salīdzinājusi ar detektīva paveikto. Darbs galvenokārt ir saistīts ar pazīmēm un simptomiem, un tas līdzinās izmeklēšanas lietas šķetināšanai. Dažkārt nav nojausmas par to, kas noticis vai kā risināt konkrēto lietu, bet tad tu atrodi informāciju par kādu ārstu, kurš saskāries ar identisku gadījumu un to publicējis. Ja šī informācija nebūtu pieejama, jūs nezinātu, ka ir bijis precedents, kas palīdzēs jūsu gadījumā un sniegts iespēju izglābt pacientu.
Vai ir kādas konkrētas prezentācijas, kuras jūs ar nepacietību gaidāt RSU Zinātnes nedēļā, kas notiks no 27. līdz 31. martam?
Rini: Šobrīd neesmu daudz domājusi par Zinātnes nedēļu, jo esmu koncentrējusies uz studentu konferenci, bet šīs nedēļas laikā jutīšos kā kārumu veikalā, jo jebkurā brīdī būs iespēja dzirdēt prezentācijas par daudzām interesantām lietām. Es, piemēram, nekad neesmu dzirdējusi prezentāciju tiesu medicīnas jomā. To es gaidu ar nepacietību!
Hošika: Tā kā mani interesē dzemdniecība un ginekoloģija, es, protams, ar nepacietību gaidu sekciju par sieviešu un bērnu veselību. Daži iedvesmojoši galvenie runātāji ieradīsies pat no Maiami! Tomēr, manuprāt, ikvienu varētu interesēt sekcija "Inovācijas medicīnā un veselības aprūpē – no pētniecības līdz praksei".
Tajā sagaidāmas interesantas diskusijas par mākslīgo intelektu un medicīnas tehnoloģijām, personalizēto medicīnu un daudzām citām tēmām, kas, domāju, būs aktuālas nākotnē mūsu karjerā.
Plašāka informācija
RSU Zinātnes nedēļas 2023 mājaslapa
Tuvākie notikumi
- 13. februārī – reģistrēšanās pasīvajiem studentu konferences dalībniekiem
- 20. februārī – reģistrēšanās studentu konferences semināriem un ekskursijām
- 27. un 28. martā – RSU starptautiskās studentu konferences Health and Social Sciences