Studijas ir ilglaicīga efekta "anti-age" procedūra. Farmaceites Oksanas Brantes atziņas
“Pag, tu jau pabeidzi maģistrus?”. Tā jautāja tie paši Oksanas Brantes (attēlā) draugi, kuri šausmās saķēra galvu, kad pirms deviņiem gadiem viņa pabīdīja malā žurnālistes karjeru un sāka visu no nulles, iestājoties Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesionālajā studiju programmā Farmācija.
Tolaik viņu pašu biedēja pēkšņā doma savērpt savu profesionālo dzīvi kājām gaisā, bet tagad, kad jauniegūtā profesija nobruģējusi ceļu uz vadošu amatu medikamentu ražotājkompānijā Olainfarm, Oksana ikvienu šaubīgo studētgribētāju mudina nebaidīties un lēkt, pat ja ir lielas izredzes būt vecākajam savā kursā. Studijas, kā viņa saka, ir anti-age jeb pretnovecošanās procedūra ar ilglaicīgu efektu.
Dzīves bagāža ir pluss
"Savā ziņā es patlaban īstenoju dzīves sapni, jo ražošana, spīdīgās iekārtas un produkcijas kalni mani allaž valdzinājuši. Radīt kaut ko – tas man vienmēr licies kā maģisks process,” Oksana stāsta, sazvanīta savā darbavietā, kad darbdienas duna norimusi. Pirmoreiz Olainfarm nonākusi studiju prakses laikā, nu viņa pati ir prakses vadītāja topošajiem rūpnieciskajiem farmaceitiem. “Svētīgs, bet grūts darbs,” viņa nosmaida par jauno speciālistu pirmajiem soļiem ražotnē. Viņa pati tūdaļ pēc programmas Rūpnieciskā farmācija absolvēšanas kļuva par Olainfarm Gatavo zāļu formu izstrādes laboratorijas vadītājas vietnieci un pilotiecirkņa vadītāju. Oksanas pārziņā ir ražošanas jautājumi gan laboratorijā, gan iecirknī, kur tiek veikti izstrādāto tehnoloģiju mērogošanas darbi un kur top nelielas gatavās produkcijas sērijas. Viņa lēš, ka šādām amatam nepietiek tikai ar profesionālo grādu, jābūt gan dzīves bagāžai gan personības briedumam. “Es nezinu un tāpēc nemāku – šāda atbilde man nav pieņemama. Ja es kaut ko nezinu, tad domāju, ka es to varu paveikt – lasu, vaicāju pieredzes bagātiem ekspertiem, līdz nonāku pie risinājuma,” neatlaidības nozīmi ieskicē Oksana.
Ieeļļot smadzenes
Taču pats sākums nebija viegls. Oksanai savos trīsdesmit ar astīti jau bija stabila karjera mediju vidē – viņa bija viena no retajām Latvijas žurnālistēm, kas specializējušās skaistumkopšanas jautājumos. Zibenīgā doma par farmācijas studijām jau pirmajā semestrī atdūrās pret daudzu desmitu augu nosaukumiem, kurus īsā laika sprīdī nācās iekalt latviski, krieviski un latīniski.
“Sākumā mēģināju vienkārši iekalt, bet rezultāts nebija izcils. Tad piegāju tam zinātniski – mēģināju izmantot dažādus atmiņas veidus, veidoju asociācijas, arī izvaicāju kursabiedrus par metodēm, kuras viņi pielietoja lai atcerēties. Un tad tā lieta aizgāja raitāk. Pirmajā semestrī likās, ka atmiņa padodas un tas nav izdarāms, taču vēlāk sajutu, ka smadzenes top arvien labāk ieeļļotas. Nevar salīdzināt tempus, kādos jaunas zināšanas apguvu pirmajā studiju gadā un pēdējā maģistrantūras gadā,” smej Oksana. Viņa piebilst, ka studijām dzīves briedumā ir cita kvalitāte – tad students ir spējīgs uz visu procesu skatīties daudz plašāk un dziļāk, un mācās ar lielāku interesi un atdevi, jo saprot, kāpēc to vajag un kā to izmantos. Farmaceite smejas, ka ar savu aprobēto iegaumēšanas sistēmu dalījusies arī ar savām meitām, no kurām jaunākā reizē ar Oksanas studijām farmācijā sāka mācības pirmajā klasē.
Viena izglītība uz visu mūžu tagad nav modē
Oksana atzīst, ka anti-aging efektu studējot rada ne tikai fakts, ka jaunu zināšanu apgūšana uzlabo kognitīvos procesus, bet arī tas, ka būt starp jauniešiem – tā ir milzu enerģija. Tas viss kopā ir devis brīnišķīgu pēcgaršu studijām, stāsta farmaceite, piebilstot, ka raugās jau pēc tālākām iespējām doktorantūras virzienā. “Atkal tapt par studentu – tas nav viegls solis, vienalga, vai runa ir par bakalaura, maģistra vai doktora līmeni. Taču bieži vien izrādās, ka vienīgais šķērslis ir doma, ka to nevari. Kolīdz pārstāj baidīties un mēģini, tad izrādās, ka viss ir paveicams,” iedrošina Oksana. Turklāt, kā viņa uzsver, mūsdienās ar vienu izglītību ir par maz. Tagad modē ir vairākas izglītības. “Apsēžoties pie viena galda fiziķim, ķīmiķim, biologam, problēmai risinājums būs krietni jaudīgāks un, iespējams, inovatīvāks nekā tad, ja ap galdu sēdēs trīs ķīmiķi, jo skatupunkti un pieredzes ir atšķirīgas.” Arī daudz neiedomājamākās profesiju kombinācijas ir šodienas realitāte, un nākotnē starpdisciplināra skatījuma vērtība tikai pieaugs, lēš farmaceite un mudina nebaidīties un lēkt, neskatoties uz gadiem un līdzšinējo karjeras ceļu.