Svarīgākās atziņas no RSU notikušās vieslekcijas par sabiedrības veselības politikas nozīmi
Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) 6. novembrī norisinājās vieslekcija Sabiedrības veselības politikai ir nozīme. Politikas analīzes spēks Vieslekciju lasīja Roberta Koha institūta Starptautiskās veselības aizsardzības centra vecākā pētniece un Pierādījumos balstītas sabiedrības veselības nodaļas vadītāja vietniece Heide Veishāra (Heide Weishaar) no Vācijas. Lekcijas moderatore bija asoc. profesora p. i. Sandra Dudareva.
Vieslekcijā tika aplūkoti vairāki būtiski aspekti, kas saistīti ar sabiedrības veselības politiku, tās veidošanas procesu un pārvaldības modeļiem. Heide Veishāra uzsvēra, ka sabiedrības veselības politika nav lineāra un hierarhiska, bet gan sarežģīts un daudzslāņains process, kurā iesaistīti dažādi valdības līmeņi un sabiedrības sektori. Politikas lēmumus ietekmē gan nacionālās, gan vietējās, kā arī globālās organizācijas, piemēram, Eiropas Savienība (ES)un Pasaules Veselības organizācija (PVO).
Veselības politikas saistība ar citām nozarēm
"Visas sabiedrības veselības jautājumu jomas – sākot ar nodarbinātības politiku un beidzot ar veselības aprūpes un izglītības sistēmas organizēšanu – ir cieši saistītas ar veselības politikas veidošanu," norādīja lektore. Šie jautājumi nav tikai ekonomiski vai sociāli – tie tiek ietekmēti ar valsts un starptautisko politiku, piemēram, ES regulējumiem un PVO nostādnēm. Kā piemēru viņa minēja smēķēšanas ierobežojumu izstrādi.
Mācības, ko sniedza Covid-19 pandēmija
Heide Veishāra īpaši izcēla sabiedrības veselības pārvaldības uzlabojumus, kas tika veikti Covid-19 pandēmijas laikā. Viņa stāstīja par pētījumu, kas analizē risku komunikāciju un sabiedrības iesaisti, kā arī minēja vērtīgus piemērus un salīdzinājumu, kā ir Vācijā un citās valstīs. Viņa uzsvēra, ka īpaša uzmanība jāpievērš mazāk aizsargātām grupām, piemēram, migrantiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem piekļuve informācijai bieži vien ir ierobežota.
Sadarbības nozīme sabiedrības veselības politikā
Tika analizēti arī dažādi aizstāvības koalīcijas modeļi un to nozīme politikas veidošanā, īpaši par smēķēšanas ierobežojumiem un sabiedrības veselības politikas jautājumiem. Lektore detalizēti aplūkoja to, kā veselības organizācijas, zinātniskās institūcijas, vietējās pašvaldības un farmācijas nozares dalībnieki sadarbojās un ietekmēja veselības politikas izstrādi, lai risinātu sabiedrības veselības problēmas.
Vieslekcijā dzirdētais ļāva labāk izprast, kā starptautiskā sadarbība un politikas veidošana ietekmē sabiedrības veselību un kā mēs varam mācīties no pagātnes krīzēm, lai uzlabotu sabiedrības veselības politikas efektivitāti nākotnē.
Diskusija par sabiedrības veselības pārvaldību
Lekcijas noslēgumā norisinājās diskusija par sabiedrības veselības pārvaldību un tās izaicinājumiem. Vieslekcijas dalībnieki izteica viedokļus par to, kā politika veido mūsu veselības sistēmas, piemēram, veselības aprūpes pieejamību un nodarbinātības apstākļus, un kā tās ir cieši saistītas ar sabiedrības veselības jautājumiem. Vieslektore uzsvēra, ka efektīva politikas veidošana prasa sadarbību un sapratni starp visām ieinteresētajām pusēm un tā jāveido, ņemot vērā gan vietējo, gan globālo kontekstu.