Par mums medijos
Darbiniekiem

Starptautiskajos konkursos ārzemju mācībspēki līdz šim lielāku interesi izrādījuši par zinātnes profesora jeb tenūrprofesora amata vietām Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), bet mazāk – Latvijas Universitātē (LU), raksta portāls Tvnet un LETA.

RSU izsludinājusi septiņus konkursus, uz kuriem pieteicās kopumā 57 pretendenti. 47 no viņiem pārstāvēja citas valstis.

Pašlaik no RSU tenūrprofesoriem seši ir ārvalstnieki, kas ir mazliet vairāk par pusi. Vienlaikus RSU pašlaik izteikusi darba piedāvājumu vēl vairākiem profesoriem, bet darba attiecības vēl nav sāktas, jo tiek kārtoti imigrācijas dokumenti.

Lai palīdzētu tenūrprofesoriem no ārzemēm, RSU viņiem nodrošina finansiālu atbalstu pārcelšanās izdevumiem. Tāpat viņi nepieciešamības gadījumā var dzīvot augstskolas dienesta viesnīcās paaugstināta komforta līmeņa numuriņos līdz atrod patstāvīgu mītni Latvijā, bet ne ilgāk kā sešus mēnešus. RSU arī nodrošina ar administratīvā personāla pārstāvi atbalstam valodas jautājumos un pēc iespējas dokumentus un sistēmas nodrošina divās valodās – latviešu un angļu.

Galvenie šķēršļi ārzemju pretendentu piesaistei universitātē ir valodu zināšanu prasības –  profesoriem latviešu valoda jāpārzina augstākajā līmenī. Tāpat šķēršļi ir imigrācijas procedūras un atalgojums pastāvīgajiem profesora amatiem, lai tas būtu konkurētspējīgs ar citām Eiropas Savienības valstīm.

Cits būtisks šķērslis ir sadzīves un ģimenes apstākļi, proti, darba iespējas partnerim vai izglītības iestāžu un ārpusskolas nodarbes iespējas bērniem. Tenūrprofesoriem no citām valstīm varētu piedāvāt pagaidu atbalstu mājokļu izdevumu segšanai, profesionālas izaugsmes un regulāra mentoringa iespējas, atzīmē RSU.

Tāpat RSU aicina piedāvāt stimulus atgriezties dzimtenē latviešu zinātniekiem ārzemēs, veidojot īpaši izveidotas programmu paketes.

RTU šobrīd ir apstiprināti astoņi tenūrprofesori, un augstskolā pieļauj, ka līdz gada beigām tiks izraudzīti vēl vismaz četri tenūrprofesori. Tikmēr LU tenūrprofesora amatā nav apstiprināts neviens ārvalstnieks, liecina LETA.

Pirmavots: Tvnet