Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Attīstība
Starptautiskā sadarbība
Stade

Autori: RSU medicīnas students un sadarbības koordinators ​​​Laurence Dietze
RSU Starptautisko sakaru departaments

Prof. Holgers Šmits (Holger Schmidt) ir Neiroloģijas nodaļas vadītājs un viens no galvenajiem Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Elbas slimnīcas (Elbe Klinikum Stade) sadarbības veidotājiem. Viņam ir bijusi izšķiroša loma šīs partnerības izveidē.

elbe_kliniken_schmidt-lead.jpgPriekšplānā prof. Holgers Šmits. Foto no Elbas slimnīcas arhīva

Kā radās programma Rīga-Štāde, un kas noveda pie sadarbības ar RSU?

Kā Hamburgas-Ependorfas medicīnas centra (University Medical Center Hamburg-Eppendorf, UKE) mācību slimnīca mēs jau ilgstoši uzņemam 6. kursa studentus. Ne tikai es, bet arī citu nodaļu vadītāji ātri saprata, ka mūsu ārvalstu studenti no Baltijas valstīm, īpaši no Rīgas, ir ļoti labi izglītoti.

Ap 2015. gadu valde saprata, ka, neraugoties uz nopietnām valdības pūlēm, tostarp jaunas Medicīnas fakultātes izveides Oldenburgā, ārstu piedāvājums un pieprasījums Lejassaksijā nav samērojams. Kopš tā laika

meklējām spēcīgu, augstvērtīgu partneri, kas spētu apmierināt mūsu vajadzību pēc jauniem medicīnas talantiem.

Viens no mūsu ārstiem absolvēja RSU, kas mums palīdzēja nodibināt kontaktus ar RSU Dekāna biroju. Pateicoties tam, Štādē ieradās aizvien vairāk 6. kursa studentu. Tomēr mēs gribējām paplašināt sadarbību, neaprobežojoties tikai ar 6. kursa apmācību.

Kā jūs īsumā raksturotu šo programmu?

Mēs jau esam Hamburgas Universitātes mācību slimnīcu tīkla daļa, un mūsu mērķis ir saglabāt un stiprināt šo partnerību.

Palūdzām mūsu UKE partneriem atļauju izveidot papildu partnerību ar RSU. Pēc tam, kad saņēmām viņu piekrišanu, šeit, Štādē, organizējām atklāšanas un ideju jaunrades sanāksmi ar RSU atbildīgajiem darbiniekiem.

Gribējām radīt klīnisko mācību programmu, kas paredzēta vācu valodu C1 līmenī pārzinošiem 4. un 5. kursa studentiem no RSU, jo no vācu studentiem bijām dzirdējuši, ka viņiem ir grūtības apgūt Baltijas valstu valodas. Piedāvājot klīniskās mācības vācu valodā, mēs atvieglotu viņu studiju procesu.

Pirmais programmas pilotprojekts notika 2022. gadā. Es ļoti labi atceros, ka biju daļa no pirmās grupas, kas apmeklēja izcilos ortopēdijas un psihiatrijas kursus. Kāda ir jūsu pieredze ar šo programmu kopš tās izveides?

Sākām pakāpeniski, sākotnēji piedāvājot tikai dažus kursus, un kopš tā laika esam veiksmīgi paplašinājuši kursu klāstu. Mūsu kolēģi no Rīgas novērtēja mūsu mācību kvalitāti un pārliecinājās, ka mūsu studenti sekmīgi nokārto eksāmenus.

No sarunām ar studentiem es sapratu, ka viņi bija ļoti apmierināti ar mūsu kursiem. Viņi minēja, ka ieteiktu šo programmu arī citiem studentiem. 

Vienlaikus informējām Izglītības un zinātnes ministriju par šo programmu, un no pilotprojekta esam tikuši līdz pastāvīgas RSU filiāles izveides Štādē.

Oficiālā atklāšanas ceremonija bija 12. septembrī. Kādi ir nākotnes plāni par programmas pilnveidi?

Mūsu mērķis ir palielināt studentu skaitu slimnīcā līdz divām studentu grupām, kas nozīmētu aptuveni 20 studentu katrā semestrī.

Tomēr precīzs šā pieauguma temps vēl nav zināms. Mūsu ilgtermiņa mērķis ir sasniegt 96 studentu skaitu.

Kādas, pēc jūsu domām, ir atlikušās problēmas, kas jārisina, lai nodrošinātu programmas sekmīgu īstenošanu?

Manuprāt, galvenais izaicinājums ir pašlaik notiekošie būvniecības darbi, jo mēs būvējam pilnīgi jaunu skolas ēku.

Pagaidām izmantojam vienu kādreizējās medicīnas māsu kopmītnes stāvu. Lai gan tas ir pagaidu risinājums, manuprāt, šīs telpas ir skaisti iekārtotas un aprīkotas ar tāfelēm, kas atvieglo studiju procesu.

Daudzus studentus gan studiju laikā, gan pēc studijām interesē pētniecība un darbs. Kādas ir studentu iespējas šajā jomā?

Tiem studentiem, kuri grib strādāt slimnīcā, varam piedāvāt darbu neatliekamās palīdzības nodaļā, kā arī tādās jomās kā kvalitātes kontrole. Protams, ņemot vērā studiju prasības, darba grafikam ir jābūt elastīgam.

Tas ir algots darbs, atalgojums ir 15 eiro stundā. Novērojumi liecina, ka mūsu studenti strādā ļoti labi un iegūst vērtīgu reālā darba pieredzi.

Runājot par pētniecības iespējām, mēs pretendējam uz RSU stipendijām un varam piedāvāt arī doktorantūras vietas sadarbībā ar Vācijas universitātēm.

stade_elbe_klinikum-lead.jpgSkats uz Elbas slimnīcu Štādē no putna lidojuma. Slimnīcas publicitātes foto

Kā atšķiras pieeja medicīnas izglītībā Rīgā un Štādē? Vai ir kādas īpašas studiju metodes vai programmas, kas izceļas vienā vai otrā vietā?

Mūsu galvenais mērķis ir nodrošināt studijas tādā pašā kvalitātē, kādā studenti ir pieraduši mācīties Rīgā. Mēs sākam ar 4. kursu tāpēc, ka nevaram konkurēt ar izcilo simulācijas centru Rīgā un, visticamāk, nekad arī nevarēsim.

No otras puses, ar mūsu praktisko pieeju un vāciski runājošajiem pacientiem klīniskās mācības šeit varētu būt vieglāk īstenojamas, jo nav nepieciešami tulki.

Jūs Štādē dzīvojat jau 12 gadu. Kā norit dzīve šajā pilsētā?

Dzīve šeit ir daudz mierīgāka nekā lielākās pilsētās, piemēram, Rīgā vai Hamburgā. Tomēr Hamburga nav tālu no šejienes un ir ērti sasniedzama ar sabiedrisko transportu. Mēs ar ģimeni regulāri baudām plašo Hamburgas kultūras pasākumu piedāvājumu –apmeklējot gan Elbas filharmoniju, gan citus koncertus un mākslas pasākumus. 

Neskatoties uz to, Štāde nav tikai Hamburgas piepilsēta – tai ir sava kultūras dzīve, koncerti, ballītes un sporta pasākumi.

Noslēgumā – vai jūs varētu rezumēt, kāpēc studentiem vajadzētu izvēlēties Štādi kā galamērķi medicīnas studijām?

Mūsu mācībspēki ir pieredzējuši speciālisti, kuru interesēs ir atlasīt atsevišķus studentus darbam savā komandā. Tāpēc viņu motivācija ir vēl augstāka. Turklāt tas, ka esam maza izmēra skola, daudziem studentiem nodrošina ģimeniskāku atmosfēru.

Speciālisti klīnisko mācību jomā Vācijas augstskolās nav norma.