Par mums medijos
Stade

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Elbas slimnīcas Štādē (Elbe Klinikum Stade, EKS) ilggadējā sadarbība ir piesaistījusi Vācijas plašsaziņas līdzekļu uzmanību. Reģionālajā laikrakstā Kreiszeitung Wochenblatt, kas rūpīgi seko līdzi šīs partnerības attīstībai, 2024. gada 12. septembrī tika publicēts žurnālista Jērga Dammana (Jörg Dammann) raksts. Šis jaunākais raksts ir turpinājums iepriekšējai 2024. gada maija reportāžai, kuras autors arī bija J. Dammans un kurā bija rakstīts par sākotnējo interesi un RSU ieceri izveidot filiāli Štādē. Šajā rakstā uzsvērta RSU un Elbas slimnīcas sadarbības nozīme gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.

2024. gada maijā laikraksts Kreiszeitung Wochenblatt jau bija iepazīstinājis lasītājus ar ideju par medicīnas studentu pilsētiņu pie EKS, kas bija iecerēta kā RSU filiāle. Toreiz J. Dammans rakstīja par RSU studentu lielo interesi Štādē pabeigt savu medicīnas studiju otro daļu. Kā skaidroja laikraksts, tā bija stratēģiska iniciatīva, kuras mērķis bija risināt kritisko veselības aprūpes speciālistu trūkumu reģionā. Medicīnas studentu ierašanās Štādē radīja cerību, ka daži no viņiem pēc studiju pabeigšanas paliks šajā reģionā, tādējādi sniedzot tik ļoti vajadzīgo atbalstu vietējai veselības aprūpes sistēmai.

Maijā publicētajā rakstā bija intervija ar Līzu, 21 gadu vecu medicīnas studenti no Ziemeļreinas-Vestfālenes, kura stāstīja par savām cerībām turpināt studijas jaunizveidotajā RSU filiālē Štādē. Līza, tāpat kā daudzi viņas vienaudži no Vācijas, bija izvēlējusies studēt ārzemēs, jo Vācijā ir liela konkurence ierobežotā studiju vietu skaita dēļ. “Es labprāt turpinātu studijas Vācijā,” viņa teica. Rakstā bija atspoguļots satraukums un gaidas, kas saistītas ar šo projektu, un Līza sacīja, ka iespēja studēt Štādē “būtu lieliska”.

Oficiālā partnerība un pirmo studentu ierašanās

2024. gada 12. septembra rakstā atspoguļots kopš tā laika panāktais progress. Oficiālā partnerība ir noslēgta, un pirmās RSU studentu grupas jau mācās Štādē. Kā vēstīts iepriekš, ilgtermiņa mērķis ir panākt, lai Štādes filiālē mācītos līdz pat 96 studentiem, kas ir nozīmīgs paplašinājums, kurš palīdzēs stiprināt vietējo veselības aprūpes sistēmu. Lejassaksijas landrāts Kajs Zēfrīds (Kai Seefried), viens no galvenajiem projekta īstenotājiem, pauda optimismu par šīs partnerības ietekmi uz reģionu. Viņš laikrakstam Kreiszeitung Wochenblatt norādīja, ka tieši tik lielu interesi no Rīgas studentu puses viņi bija cerējuši sagaidīt.

RSU kā starptautiskas iestādes reputācijas nostiprināšana

Septembra raksta turpinājumā detalizēti aprakstīta līguma oficiālā parakstīšanas ceremonija, kas notika Agatenburgas pilī. Pasākumā piedalījās augstas amatpersonas no Latvijas unVācijas, uzsverot sadarbības starptautisko nozīmi. Latvijas veselības ministra Hosama Abu Meri klātbūtne tika izcelta kā apliecinājums tam, cik nozīmīga šī partnerība ir Latvijas veselības aprūpes attīstībai.

“Šī sadarbība ir izcils piemērs tam, kā mēs kopā varam uzlabot veselības aprūpi,” tika citēts Abu Meri.

RSU partnerība ar Štādi ir ne tikai iespēja nodrošināt augstas kvalitātes praktisko apmācību saviem studentiem, bet arī iespēja vēl vairāk nostiprināt RSU kā vadošas starptautiskas iestādes reputāciju. Universitātes starptautiskā programma ir īpaši pievilcīga vācu studentiem. Saskaņā ar “Kreiszeitung Wochenblatt” teikto, RSU spēja piedāvāt šiem studentiem iespēju atgriezties Vācijā, stažējoties Štādē, ir galvenā partnerības priekšrocība.

Ilgtermiņa ieguvumi un partnerības ietekme uz reģionu

Abos rakstos Dammans uzsver RSU un EKS sadarbības potenciālos ilgtermiņa ieguvumus, jo īpaši cerību, ka daļa studentu pēc studiju beigšanas izvēlēsies palikt Štādē. Tā kā ir nodrošināts papildu finansējums un tiek īstenoti plāni par īpašu medicīnas studentu pilsētiņu, partnerībai būs ilgstoša ietekme uz reģiona veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Līdz 2026. gadam paplašinātajās telpās būs lekciju zāles, semināru telpas un bibliotēka, un tas viss nodrošinās atbalstu arvien pieaugošajam studējošo skaitam Štādē.

stade_elbe_klinikum-lead.jpgSkats uz Elbas slimnīcu Štādē no putna lidojuma. Slimnīcas publicitātes foto

Sadarbība starp RSU un Elbas slimnīcu Štādē tiek uzskatīta par izšķirošu gan vietējai veselības aprūpes sistēmai, gan universitātes pieaugošajai starptautiskajai klātbūtnei. Pastāvīgā plašsaziņas līdzekļu uzmanība vēl vairāk apliecina šīs partnerības nozīmi, risinot neatliekamo veselības aprūpes speciālistu trūkumu Vācijā, vienlaikus uzskatāmi demonstrējot RSU nozīmi Eiropas medicīnas izglītības nākotnes veidošanā.