Pārlekt uz galveno saturu
Izstādes
RSU vēsture

Iesākot 2025. gadu, no 9. janvāra līdz 21. martam RSU Vēstures muzejs vitrīnā pie RSU aulas piedāvā apskatīt izstādi Akadēmiski. Talantīgi. Radoši

Aicinām iepazīties ar netipiskiem, reiz Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studiju procesā izmantotiem priekšmetiem, kuri tagad iekļauti muzeja krājumā. Katrs no tiem ataino kādu studiju vai darba organizācijas aspektu. Tie liecina kā par studentu, tā docētāju radošumu un izdomu, pacietību, darba zinātnisko organizāciju, simulācijā balstītu prasmju apgūšanu un citiem nozīmīgiem centieniem. Visi izstādē redzamie priekšmeti ir reiz pašu izdomāti un radīti.

Kā piemēru šeit piedāvājam vienu no apskatāmo priekšmetu stāstiem – par farmakognozijas nodarbībās izmantotiem mācību plakātiem. 

rsu_izstade_akademiski_talantigi_radosi_plakats.jpgNo RSU Vēstures muzeja krājuma

"Farmācijas studiju nodrošināšanai pirms 40–60 gadiem bija pieejami dažādi PSRS izgatavoti mācību uzskates līdzekļi – tipogrāfiski iespiesti plakāti, taču tie bija mazinformatīvi, tāpēc tos lekcijās un nodarbībās parasti neizmantoja. Docente  Edita Romāne pastāstīja, ka uzskates līdzekļus darinājuši paši.

1970.–1980. gados visiem studentiem obligāti bija jāiesaistās studentu zinātniskajā vai mācību pētnieciskajā darbā. Vairumā gadījumu šī iesaiste bija formāla, bet, lai varētu startēt zinātnisko darbu skatēs vai saņemt par paveikto ieskaiti, studenti piedalījās, piemēram, mācību materiālu – plakātu – izstrādē un izgatavošanā. Students pats varēja izvēlēties, kuru no piedāvātajām plakātu tēmām realizēt. Pēc tam ar pasniedzēju saskaņoja, kas konkrēti tiks zīmēts. Dažkārt studentam pašam vajadzēja izdomāt, kā augus labāk vizualizēt.

Dažus plakātus 1960. gadu otrajā un 1970. gadu pirmajā pusē zīmējusi katedras laborante Lilija Blumberga, pārējos – 1970. gadu otrajā pusē un līdz pat 1987. gadam – studenti.  Uzzīmēto plakātu tā autors vienmēr parakstīja, taču šīs norādes nav saglabājušās, jo studiju procesā plakātus ļoti intensīvi lietoja līdz pat apmēram 2010. gadam un dažus pat vēl ilgāk.

Uz nodarbību vai lekciju plakātu katru reizi sprauda pie koka līstēm, bet pēc tam ņēma nost, lai uzglabātu pēc iespējas kompaktāk. Pamazām plakātu malas ar spraudītēm bija ļoti sacaurumotas un tās nācās apgriezt. Tad, kad apgriezt vairs nebija iespējams, jo tad nāktos nogriezt kādu daļu no attēla, caurumainās malas aplīmēja. Līdz ar to norāde uz autorību ir gājusi zudumā."