Žurnālistikas studentiem tapis jauns raidieraksts par vardarbību attiecībās
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studiju programmas Žurnālistika studenti izveidojuši jaunu raidierakstu Grēks nesūdzēties, kas klausāms gan studentu medijā Skaļāk, gan straumēšanas platformā Spotify. Raidieraksts būs sarunu platforma, kurā jaunieši dalīsies attiecību pieredzē, īpaši pievēršoties emocionālās un fiziskās vardarbības jautājumiem. RSU studentu medija Skaļāk paspārnē jau vairākus gadus top raidieraksti par romantiskām attiecībām, seksualitāti, kino un feminismu, uzņēmējdarbību, sportu un citiem jauniešiem aktuāliem un sociāli nozīmīgiem tematiem. Studentu medija saturu veido žurnālistikas, multimediju un sabiedrisko attiecību studenti.
Kā Grēks nesūdzēties līdzautore Anna Apīne, ideja par raidierakstu radās pēc iepriekšējās attiecībās piedzīvotas emocionālas un fiziskas vardarbības. Viņa izjuta, ka par šīm problēmām sabiedrībā nepietiekami runā. Uzzinājusi, ka arī viņas draugu vidū ir jaunieši, kuri piedzīvojuši ko līdzīgu, Anna saprata, ka attiecību problēmas ir jāaktualizē un par tām ir jārunā tieši, atklāti un patiesi. Arī otra raidieraksta veidotāja Monta Bērziņa uzskata: "Partneriem attiecībās vienam otrs ir jāceļ, nevis jāgremdē. Ja attiecības ir mokošas vai kontrolējošas, ir jābūt iespējai par tām runāt."
Raidieraksta autores uzsver – pirmās attiecības, kas parasti tiek veidotas tīņa vecumā, nereti ir toksiskas. Atceroties savu iepriekšējo pieredzi, Anna ir pārliecināta – ja partnerim ir jātaisnojas par katru savu rīcību, tad attiecības nepieciešams izbeigt. “Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc nolēmām veidot šo raidierakstu – jaunieši, kuri nezina, kā aiziet no šādām attiecībām, ieklausīsies vienaudžu pieredzes stāstos, un varbūt tie palīdzēs atrast drosmi,” uzsver Anna.
Grēks nesūdzēties veido RSU topošie žurnālisti Anna Apīne un Monta Bērziņa, bet epizodes montē Herberts Legants. Pirmajā raidieraksta epizodē Tagad vai nekad klausāms Santas (vārds mainīts) attiecību pieredzes stāsts par meliem, vardarbību, pazemošanu, finansiālu atkarību, alkoholismu un citiem lieliem, koši sarkaniem karogiem. “Man arī nebija neviens cilvēks dzīvē, kas varētu pastāstīt, kas ir veselīgi un kas nav veselīgi. Tāpēc es izgāju caur lielāko bezdibeni, kāds varētu būt,” atzīst pirmās epizodes viešņa Santa. Pirmā epizode klausāma studentu medijā Skaļāk, kā arī Spotify.
Raidierakstu veidošana ir daļa no mācību procesa, kurā studentiem ir iespēja radīt savu mediju produktu, izbaudot katru satura tapšanas soli no idejas līdz publikācijai un komunikācijai sociālajos medijos, norāda studentu medija Skaļāk redaktore un Komunikācijas fakultātes docētāja Marta Herca. RSU studentu medijs tiecas piedāvāt publiskajā telpā unikālu topošo žurnālistu, redaktoru, fotogrāfu un multimediju speciālistu balsi. Platformā skalak.rsu.lv pieejami dažāda formāta materiāli: video, podkāsti, fotostāsti, intervijas, apraksti un citi.