Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Asins plazmas transfūzijas, intubētu pacientu aprūpe – šīs ir tikai dažas no prasmēm, kuras Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) students Ingus Arnolds Apse strauji izkopa darbā ar Covid-19 pacientiem. Atšķirībā no pērnā decembra, kad topošais ārsts pievienojās mediķiem pandēmijas frontes pirmajā līnijā un citu studentu atsaucība nebija tik liela, patlaban slimnīcā Ingus Arnolds sastop ļoti daudz savu kursabiedru.

Pēc RSU aplēsēm, ārstniecības iestādēs Rīgā un reģionos Covid-19 pacientu ārstniecībā patlaban iesaistījušies 514 studenti, kā arī 610 rezidentu. Vēl 115 studentu izteikuši vēlmi pievienoties. Lai veicinātu šo sociāli atbildīgo soli palīdzēt veselības aprūpes sistēmai krīzē, RSU sākusi studentu darbu pielīdzināt mācību praksei, kā arī atbalstīt studentus ar stipendiju.

Sācis kā medicīnas asistents Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Pulmonoloģijas nodaļā, kas pandēmijas laikā tika pārveidota par Covid-19 nodaļu, Ingus Arnolds šogad gandrīz visu laiku pavadījis frontes pirmajā līnijā. Šajā laikā jaunietis kļuvis par medicīnas asistentu ārstniecībā. “Šī pieredze ļoti nogurdina un izsmeļ, bet vienlaikus arī palīdz strauji pilnveidoties un augt. Turklāt klāt nāk gandarījums, ka palīdzu laikā, kad slimnīcās ļoti trūkst darbaroku,” saka topošais ārsts, kurš savu pieredzi iemūžinājis video: www.youtube.com/watch?v=j3K4zEbA2Ho.

“Rīgas Stradiņa universitāte lepojas ar saviem studējošajiem, jo esam sociāli atbildīga universitāte! Esam gandarīti par mūsu studentu atbildības izjūtu valstij tik grūtajā brīdī. Rīgas Stradiņa universitātes studējošie to bija apliecinājuši arī iepriekš Covid-19 izplatības kritiskajā situācijā pagājušajā gadā un šogad pavasarī,” uzsver RSU rektors prof. Aigars Pētersons.

No 483 RSU studentiem, kas devušies palīgā ārstniecības iestādēm, vairāk nekā 300 studentu pārstāv Medicīnas fakultāti, 144 – Rehabilitācijas fakultāti, bet 70 – Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāti. No šiem jauniešiem 40 palīdz Covid-19 slimnieku ārstniecībā Latvijas reģionos. Vēlmi pievienoties brīvprātīgajiem slimnīcās izteikuši vēl 115 studenti. Vienlaikus Covid-19 ārkārtas situācijas risināšanā patlaban ir iesaistījušies 610 RSU rezidenti, kuri piesaistīti darbam Covid-19 nodaļās, kā arī savas specialitātes ietvaros strādā ar Covid-19 pacientiem. Ņemot vērā kopējo RSU aktīvo rezidentu skaitu, tie ir 89 %. No viņiem 84 strādā reģionālajās ārstniecības iestādēs.  

RSU studentu darbu Covid-19 pacientu ārstniecībā veicina, pielīdzinot šīs darba vidē gūtās prasmes un kompetences studiju kursa daļai vai praksei. Studenta nopelni var tikt augstu novērtēti arī citā veidā, par to lemjot katrai fakultātei atsevišķi, piemēram, paaugstinot attiecīgā klīniskā cikla noslēguma eksāmena vērtējumu par vienu balli. Novembra sākumā augstskola paziņoja par lēmumu atbalstīt studentus arī finansiāli, izveidojot stipendiju fondu medicīniskās izglītības un veselības aprūpes programmas studējošajiem, kas brīvprātīgi iesaistījušies darbā veselības aprūpes iestādēs Covid-19 infekcijas apkarošanā. Stipendiju fondam novirzīti 140 000 eiro no RSU ietaupītajiem un pašu pelnītajiem līdzekļiem.