RSU vadībā norit pētījums par Baltijas valstu iedzīvotāju gatavību aizstāvēt savu valsti
Pētījumā, kuru ar NATO finansējumu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadībā īstenojusi starptautiska pētnieku grupa, nepieciešamības gadījumā Baltijas valstu vidū visaugstāko vēlmi aizstāvēt savu valsti pauž Igaunijas iedzīvotāji. Latvija ir otrajā vietā, bet Lietuva – trešajā. Lai arī Baltija un citas NATO dalībvalstis turpina ievērojami investēt aizsardzības jomā, arī iedzīvotāju gatavība iestāties par savu valsti izšķirīgās situācijās var spēlēt būtisku lomu un ietekmēt valdības vai militāro spēku lēmumus.
Iedzīvotāju gribu aizsargāt valsti ietekmē virkne faktoru, tostarp patriotisms, uzticēšanās valsts institūcijām, ekonomiskā situācija, vēsturiskā pieredze, arī iedzīvotāju reliģiskā un ideoloģiskā pārliecība un citi. Līdz ar “bruņošanos” informācijas telpā, kontrole pār cilvēku prātiem pieņemas spēkā, tādēļ ir īpaši aktuāli vētīt, kas šo vēlmi veicina un bremzē.
Igaunijā šis jautājums pētīts daudz – secināts, ka tās rādītāji izceļas pozitīvi, jo valstī ir efektīvi integrēts militārais un civilais sektors, tostarp efektīvas obligātā militārā dienesta un rezervistu sistēmas, kā arī nostrādāta komunikācija ar iedzīvotājiem. Kā pozitīvs faktors vērtējama arī Ziemeļvalstu, īpaši Somijas ietekme. Vienlaikus krieviski runājošajā sabiedrības daļā griba aizstāvēt Igauniju ir zemāka. Iedzīvotāju attieksme Latvijā vērtējama kā vidēja – reģionālā un globālā kontekstā griba aizstāvēt savu valsti nav ne augsta, ne zema. Bremzējošo faktoru vidū ir zemā uzticēšanās valsts institūcijām un politiķiem, kā arī vilšanās līdzšinējā valsts attīstības tempā. Nozīme ir arī Krievijai. Tās agresija Ukrainā no vienas puses cēlusi apdraudējuma izjūtu, bet no otras – daļā krievvalodīgo auditorijas jaušams atbalsts kaimiņvalsts viedoklim. Tikmēr Lietuvas zemos rādītājus pamatā ietekmē vieta progresam ar patriotisma, lepnuma par savu valsti, kā arī militāras pieredzes un pilsoniskās sabiedrības aktivitātes jautājumiem. Arī 2015. gadā atjaunotais obligātais militārais dienests šajā ziņā vēl nav nesis visus cerētos rezultātus.
Pētījuma oficiālā izdevuma tapšanā iesaistījušies seši pētnieki, bet vadību uzņēmies RSU docents un vadošais pētnieks Māris Andžāns, kurš specializējies drošības un aizsardzības politikā. Docenta nesenākā starptautiskā pieredze gūta Vašingtonā, kur Fulbraita stipendijas programmā pusgadu pavadījis Džonsa Hopkinsa Universitātes Padziļināto starptautisko attiecību skolā. Šīs pieredzes augļi jaunizdotajā publikācijā redzami ne vien saturā, bet arī autoru kolektīvā, jo ar docentu Jaojuaņu Je (Yao-Yuan Yeh) no Sv. Tomasa Universitātes Hjūstonā kopā saveda ASV pavadītais posms. Publikācijā J. Je analizē gribas aizsargāt valsti teorētiskos aspektus, savukārt RSU doktorants Mārtiņš Vargulis analizē NATO pieeju. Igaunijas skatpunktu pētījumā ienes Igaunijas Militārās akadēmijas pētnieks Ivo Jūrvē (Ivo Juurvee), Lietuvas redzējumu apraksta docente Ieva Gajauskaite (Ieva Gajauskaitė) no Ģenerāļa Jona Žemaiša Militārās akadēmijas, bet Latvijas situāciju analizē RSU starptautisko attiecību un diplomātijas maģistrante Aleksandra Palkova.
Tēmas izpēte turpināsies nākamos trīs gadus, jo pētnieki nupat ieguvuši Latvijas-Lietuvas-Taivānas zinātniskās sadarbības atbalsta fonda finansējumu projektam Gribu aizstāvēt valsti ietekmējošie faktori un aktori: Latvijas, Lietuvas un Taivānas gadījums. Izpēte sinhroni norisināsies RSU, Viļņas Universitātē Lietuvā un Academia Sinica Politikas zinātnes institūtā Taivānā – noritēs socioloģiskie pētījumi, intervijas un publiskas diskusijas, bet pētījuma secinājumus iecerēts publicēt zinātniskos žurnālos.