Skip to main content
Page is available only in Latvian
Doktorantu stāsti
Tiesības

Patlaban Laura Šāberte (attēlā) vada Veselības inspekcijas Juridisko departamentu un studē RSU doktorantūrā. RSU ir viņas alma mater, jo šajā universitātē pabeigusi gan bakalaura, gan maģistra programmu.

laura_saberte_akt.jpg

Interese par tiesību zinātni jau kopš skolas

Jau vidusskolas pēdējās klasēs Laura vērtēja studiju iespējas gan jurisprudencē, gan medicīnā, tomēr izvēle krita uz tiesībām. Iemesls bija skolā iegūtās analītiskās zināšanas un argumentācijas prasmes, kuras palīdzēja izprast, ka jurisprudence būs īstā nākotnes profesija.

Tā kā īpaši interesēja medicīnas tiesības, Laura sāka lūkoties RSU virzienā, jo citās augstskolās šo kursu toreiz nepiedāvāja.

2012. gadā studente absolvēja RSU tiesību zinātņu bakalaura programmu, bet 2014. gadā – maģistrantūru. Mācības notika secīgi, studijas bakalaura programmā bija ļoti aizraujošas, tādēļ nebija nekādu šaubu par studiju turpinājumu.

Atmiņas par RSU

Studiju laikā katrā priekšmetā bija jāraksta eseja vai referāts, atsevišķos gadījumos prasības pieteikums, kāda vēstule vai cits juridisks dokuments, kas palīdzējis izkopt tik svarīgo juridisko valodu, rakstītprasmi un spēju argumentēt savu viedokli.

“RSU iemāca ne tikai kārtīgi izdarīt darbu, bet arī izdarīt to noteiktajos termiņos. Netika pieļautas nekādas atkāpes,” atceras Laura.

Darbs ar pirmo medicīnas tiesību izdevumu Latvijā

Interesi par medicīnas tiesībām stiprināja docētāja Santa Slokenberga, kura šobrīd ir Upsalas Universitātes Juridiskās fakultātes lektore. Docētāja vadīja Lauras studiju darbu par Veselības inspekcijas darbības funkcijām. Vēlāk jau maģistra darbā studente vairāk pētīja ārstniecības personu administratīvo atbildību. Docētāja S. Slokenberga aicinājusi komandā, un kopīgi izstrādāts pirmais medicīnas tiesību izdevums. Laura uzrakstīja ceturto nodaļu par ārstniecības personu tiesībām. Sadarbība turpinājās, rakstot komentārus Pacientu tiesību likumam.

Sākot darbu medicīnas tiesību jomā

Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības riska fondā un vēlāk Rīgas Austrumu kīniskajā universitātes slimnīcā, Laura secināja, ka vēlas nodarboties ar pētniecību un iestājās RSU doktorantūrā.

Balstoties uz RAKUS gūto pieredzi dažādu situāciju risinājumos, Laura promocijas darbā izvēlējās pētīt tiesības uz reliģijas brīvību ārstniecībā. Tā kā izvēlētajam tematam līdz šim tikusi pievērsta nepietiekama uzmanība, darbā paustās atziņas varētu veicināt tiesiskās domas attīstību un izpratni šajā jomā Latvijā.

Vēlmi pētīt šo tematu izraisīja arī konkrēts gadījums. Kādā Latvijas slimnīcā pie pacienta pirms nāves netika ielaists garīdznieks. Par šo gadījumu Laura publicēja rakstu “Vai ārsts slimnīcā ir Dievs?” žurnālā Jurista Vārds.

No studentes par docētāju

Stāstījums par Veselības inspekcijas Juridiskā departamenta vadītājas karjeru un saistību ar RSU nebūtu pilnīgs, ja netiktu pieminēts docētājas darbs. Topošajiem juristiem Laura māca veselības aprūpes organizāciju tiesības, skaidro komunikācijas jautājumus veselības nozarē, lasa lekcijas medicīnas tiesību kursā, kur tiek risināti dažādi kāzusi, piemērojot tiesību normas, kā arī vada studentu pētniecības darbus. Piemēram, nesen studente Elza Timule uzvarēja Jurista Vārda rīkotajā konkursā ar darbu par telemedicīnu.

Lauras ieskatā RSU tiesību zinātņu maģistra programmā ir jābūt studentiem, kuri vēlas attīstīt savu karjeru tieši juridiskajā jomā, un kuriem tas patiesi interesē. Tad rezultāti neizpaliks.

Missing content item.