Ja patīk cilvēki, medicīna un praktiska darbošanās, studē ortozēšanu un protezēšanu!
Tā kā Anželika Zorova (attēlā), mācoties vidusskolā, savu nākotni gribēja saistīt ar medicīnu, sportu, komunikāciju un praktisku darbošanos ar rokām un dažādām ierīcēm, viņa izvēlējās studijas Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) bakalaura studiju programmā Ortozēšana, protezēšana, kur pašlaik apgūst tehniskā ortopēda profesiju.
“Tehniskais ortopēds ir rehabilitācijas speciālists, kas palīdz cilvēkiem atgūt vai uzlabot dzīves kvalitāti – novērtē viņa balsta un kustību sistēmu, izveido piemērotu rehabilitācijas plānu, izgatavo nepieciešamos tehniskos palīglīdzekļus (mīkstās vai cietās ortozes, ortopēdiskās zolītes vai protēzes), pielaiko un koriģē tos, kā arī apmāca pacientu, kā konkrēto palīglīdzekli lietot,” skaidro RSU studiju programmas Ortozēšana, protezēšana 2. kursa studente Anželika Zorova.
Darbs ar cilvēkiem un ierīcēm prasa pacietību un precizitāti
Viņa uzskata, ka tehniskā ortopēda darbs prasa kārtību, precizitāti un pacietību, tāpēc ka katrs pacients ir atšķirīgs un ikvienam jāatrod individuāla pieeja. “Turklāt palīglīdzeklim jāder pacientam ideāli, lai nenodarītu pāri un nepasliktinātu esošo situāciju, līdz ar to ar vienu vizīti visbiežāk nepietiks, būs nepieciešamas vairākas pielaikošanas un palīglīdzekļa uzlabošana,” piebilst studente.
“Tiem, kuri izvēlas studēt ortozēšanu un protezēšanu, jābūt gataviem sadarboties ar pacientiem un praktiski darboties ar palīglīdzekļiem, kas tiem ir paredzēti.”
Topošā speciāliste sarunā apliecina, ka viņai patīk viss, kas studijās tiek mācīts un rādīts, taču visvairāk viņa novērtējot to, ka RSU ir plašas praktizēšanas iespējas, piemēram, Vaivaru Ortozēšanas un protezēšanas centrā.
“Studiju kursā "Materiālu apstrāde" veidojām pēdas potītes ģipša atlējumu – ņēmām mērus, ģipsējām kāju, lējām ģipsi un slīpējām, lai pēc tam uz šādas formas varētu veidot pēdas un potītes ortozes,” stāsta Anželika.
“Tas ir lieliski, ka varu pilnveidot savas prasmes dažādās veselības aprūpes iestādēs!”
Bez grūtību pārvarēšanas nav izaugsmes
“Ja runājam godīgi, nezinu nevienu universitāti un studiju programmu, kurā studēt būtu viegli!” par studiju programmas Ortozēšana, protezēšana saturu stāsta jauniete.
“Neapšaubāmi, ir studiju kursi, kuri šķiet sarežģītāki nekā pārējie, taču arī tas ir ļoti individuāli, jo katram no mums kaut kas padodas labāk, kaut kas sliktāk.”
Grūtākie un sarežģītākie studiju kursi, studējot ortozēšanu un protezēšanu, esot anatomija, fizioloģija un biomehānika, kas jāapgūst pirmajā studiju gadā. “Taču svarīgi ir saprast, ka tieši šajos studiju kursos tiek iegūtas pamazināšanas, kas neapšaubāmi atvieglo turpmākās studiju un vēlāk arī darba gaitas,” prātīgi piebilst Anželika.
Otrajā studiju gadā studiju kursā "Ortozēšana ar cietām ortozēm" tiek ņemti mēri ortozei ar ceļa balstu.
Papildināt savu redzesloku un zināšanas Anželika Zorova plāno kādā no studiju apmaiņas programmām, piemēram, Erasmus+. “Esmu dzirdējusi daudz lielisku atsauksmju un mudinājumu izmantot šo apmaiņas programmu, jo tā dod iespēju iegūt jaunas zināšanas un apgūt unikālas prasmes no citu valstu profesionāļiem.
Vispirms gan apgūšu pamatus savā universitātē un tikai tad došos pieredzes apmaiņā.”
Ārpusstudiju laiks – intensīvs un jēgpilni pavadīts
Brīvo laiku Anželikai patīk pavadīt aktīvi. Viņa dejo mūsdienu dejas un māca tās bērniem, nodarbojas ar apaļā stenda šaušanu (Skeet shooting) un cenšas pāris reižu nedēļā veikt fiziskos treniņus. Maija vidū viņa, pārstāvot RSU komandu, piedalījās Rīgas Rimi maratonā, kur noskrēju 10 kilometru distanci.
Topošā tehniskā ortopēde arī darbojas RSU Studējošo pašpārvaldē un Latvijas Studentu apvienības domē, kur pārstāv visu RSU studējošo intereses, kā arī organizē, vada un piedalās dažādos universitātes un studentu pasākumos. Jautāta, kā viņai tam visam pietiek laika, jauniete smejoties atbild: “Laiks ir relatīva un pielāgojama lieta, ja to māk plānot!”
Viens no otrā studiju gada studiju kursiem tiem, kuri studē ortozēšanu un protezēšanu, ir "Klīniskās aprūpes pamati”. “Mācos likt intravenozo katetru,” skaidro studente.