Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) nupat laidusi klajā jaunāko Komunikācijas fakultātes studentu veidoto pētnieciskās žurnālistikas izdevuma Inquisitio numuru, kura redaktore, kā ierasts, ir RSU profesore un sabiedrisko mediju ombuds Anda Rožukalne.

inquisitio_2022_8.jpg

Inquisitio iznāk ik gadu, un tā ir augstskolas nodrošināta iespēja topošajiem mediju profesionāļiem slīpēt intervēšanas, faktu ieguves un pārbaudes, datu analīzes un tekstu rediģēšanas prasmes, radot dažādu žanru pētnieciskas publikācijas.

Jaunums ir šogad uzsāktā sadarbība ar Eiropas Žurnālistikas observatoriju – starptautisku tīklu, ko veido mediju pētniecības institūcijas. Šogad RSU kļuva par tās partnerorganizāciju, šādi tiecoties stiprināt žurnālistikas profesionalitāti Latvijā. Ar Eiropas Žurnālistikas observatorijas iesaisti Inquisitio šogad tapuši divi raksti – jaunu žurnālistikas pieeju analīze, vēstot par Krievijas karu Ukrainā, un vācu žurnālistes Olīvijas Samnikas intervija prof. Kristoferu Noibergeru par Eiropas mediju sadarbības iespējām.
 
Jaunākais Inquisitio numurs iesākas ar mediju pētījumiem, tostarp Zanes Jablonskas maģistra darbā pētīto dezinformāciju Facebook, uz kuru, kā norāda autore, medijpratīgā auditorija reaģē pasīvi. Satura ziņā visapjomīgākā šīgada Inquisitio ir komunikācijas pētījumu sadaļa. Lai izveidotu rakstu par vakcīnskeptiķu domu gaitu, Rūta Reinsone mēnešiem iefiltrējās slēgtajās grupās vietnē Telegram, žurnāla lasītājiem piedāvājot ieskatu simbolos un vēstījumos, ar kuriem operē tādu grupu kā aitanāzija, #MaināmPasauli un Vakcīnrealitāte Latvijā dalībnieki. Satura ziņā papildinošs ir Margaritas Sēkliņas un Rūtas Reinsones kopīgi veidotais raksts par maģisko domāšanu un sazvērestības teorijām, kas sastopamas vietnē Telegram. Savukārt Evita Januškeviča un Megija Neimane Saeimas vēlēšanu priekšvakarā skata influenceru atbildību par politisko reklāmu. Kopā ar juristu, Drošāka interneta centra pārstāvjiem, kā arī bērnu un pusaudžu psihoterapeitu Kerija Broka analizē, cik sasniedzams nepilngadīgām personām ir pieaugušajiem domāts saturs.
 
Kultūras pētījumu sadaļā emocionāli spēcīgs ir Ievas Ceplišas apraksts autores vecāsmātes Annas pieredzei Salaspils darba audzināšanas nometnē. Personīgi piedzīvotajam kontekstu iedod vēsturnieka Ulda Neiburga komentāri. Emocionāli sašūpo arī Unas Eglītes ļoti koncentrēti aprakstītā 19 gadu vecās aizkrūtes dziedzera audzēja pacientes Evelīnas stāsts, kas ietverts Inquisitio sociālo problēmu pētījumu sadaļā. Kultūras pētījumu krātuvē rodama Kerijas Brokas analīze seksismam un dzimumstereotipiem populārajā mūzikā, kā arī Madaras Ivertas intervija ar mūslaiku Latvijas hiphopa ikonu ansi. 
 
Sociālo problēmu pētījumu sadaļā Margarita Sēkliņa skatījusi nastu, ko ātrā mode Latvijā un Eiropas Savienībā (ES) uzkrauj atkritumu poligoniem un kā šī joma izskatās ES vides aizsardzības mērķu kontekstā. Tāpat studentu medija Skaļāk pārstāve Šarlote Ivanova veidojusi LGBT+ kopienas pārstāvja Denisa stāstu. Savukārt eksperiments ar miega kvalitātes mērīšanas ierīcēm un miega dienasgrāmatas veidošanu apliecina, ka laba izgulēšanās ir aktuāla arī jauniešiem. Divu nedēļu eksperimentā Margarita Sēkliņa un Elizabete Ronija Dreimane pētījušas tādas lietotnes kā Sleep Cycle, Sleep Tracker un Tide, vienlaikus vētot arī citas tehnoloģijas, piemēram, matrača sensorus un viedpulksteņus.

Jaunākā Inquisitio satura veidotāji studē RSU studiju programmā Žurnālistika, ir RSU studentu medija Skaļāk autori un Eiropas Žurnālistikas observatorijas pārstāvji. Inquisitio dizainu un maketu veidojis Egils Turss, literārās redaktores – Inga Lievīte, Ināra Mikažāne un Indra Orleja.
 
Žurnāls lasāms platformā Issuu: Inquisitio Nr. 8. (2022) by RigasStradinaUniversitate - Issuu