Skip to main content
Page is available only in Latvian
Psiholoģija
Sabiedrības veselība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra ir piedalījusies rekomendāciju izstrādē drošai un veselībai nekaitīgai moderno tehnoloģiju lietošanai bērniem. Ar rekomendācijām var iepazīties Veselības ministrijas mājaslapā.

berns_ar_telefonu.png

Rekomendācijas tiks izplatītas skolās, bērnudārzos, jauniešu centros un citās bērniem un jauniešiem aktuālās auditorijās, kā arī sociālajiem darbiniekiem, psihologiem, ģimenes ārstiem, atbalsta personālam skolās un citiem profesionāļiem.

“COVID-19 izplatības laikā modernā digitālā komunikācija deva iespēju turpināt darbu un mācības, atrast jaunas komunikācijas formas, kas tiek izmantotas un pilnveidotas arī vīrusa izplatībai mazinoties. Tomēr šīm iespējām seko riski, kas ir saistīti, piemēram, ar digitālo rīku pārmērīgu izmantošanu. Ilgtermiņā tie var izraisīt dažādas hroniskas slimības un atkarības, negatīvi ietekmēt bērnu fizisko un mentālo veselību, kā arī miega kvalitāti un ilgumu”, stāsta rekomendāciju izstrādātāja no RSU puses Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras docētāja, psiholoģe Aelita Vagale.

Rekomendācijās ietverti ieteikumi ekrānlaika ierobežojumiem, informācija par moderno tehnoloģiju ietekmi uz bērnu veselību, procesu atkarību, elektromagnētisko lauku, drošību internetā un citiem jautājumiem.

Piemēram, vecāki var uzzināt, ka bērnam līdz divu gadu vecumam nevajadzētu dot mobilo telefonu, savukārt bērnam divu līdz četru gadu vecumā ekrānlaikam nebūtu jāpārsniedz stundu dienā. Viens no priekšlikumiem ir skolās ierīkot no ekrāniem brīvās zonas, kuras ir pievilcīgas atpūtai un sniedz alternatīvas starpbrīžu pavadīšanai (piemēram, galda spēles un radošās darbnīcas).

“Lai izskaidrotu veselībai drošas informācijas tehnoloģiju izmantošanas principus, pedagogiem būs iespēja izmantot šo materiālu vecāku sapulcēs, audzināšanas, datorikas un citās stundās”, uzskata A. Vagale.

Kopā ar RSU ekspertiem rekomendāciju izstrādē piedalījās Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Veselības inspekcijas, Slimību profilakses un kontroles centra, Valsts izglītības satura centra, Izglītības kvalitātes valsts dienesta un Latvijas Universitātes pārstāvji.