Skip to main content
Page is available only in Latvian
Sabiedrības veselība
Pediatrija

Ir pienācis rudens, un bērni ir atsākuši savas skolas gaitas. Raizējoties par augsto bērnu traumatismu ne tikai vasaras brīvlaikā, šogad interaktīvi izglītojošais pasākums bērniem un vecākiem Zinošs un drošs norisinājās 10. septembrī, pulcējot ģimenes jau piekto gadu. Pasākumu organizēja Latvijas Pediatru asociācija, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas domes un daudzu citu organizāciju atbalstu.

Pasākuma mērķis bija tā mazākajiem apmeklētājiem un pieaugušajiem atgādināt un uzsvērt galveno, lai izvairītos no dažādiem nelaimes gadījumiem un traumām ikdienā, kā arī veicināt sabiedrības veselību. Tika runāts arī par dažādām bīstamām situācijām un to, kā rīkoties neatliekamos gadījumos. Izklāstīta tika arī rīcība, kā palīdzēt sev un apkārtējiem situācijā, ja noticis negadījums.

Lai gan visaugstākais bērnu traumatisms vērojams vasaras mēnešos, arī mācību gada laikā traumu skaits ir liels. Sākot skolas gaitas, aktuāls temats ir arī psihoemocionālā drošība, tādēļ šāgada pasākumā tika runāts ne tikai par fizisko, bet arī par psiholoģisko veselību un drošību.

Pasākums Zinošs un drošs iesākās ar svinīgo atklāšanas ceremoniju, to atklājot Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas vadītājai, RSU Pediatrijas katedras vadītājai prof. Dacei Gardovskai, sakot lielu paldies visiem iesaistītajiem pediatriem. RSU Medicīnas fakultātes dekāne prof. Jana Pavāre priecājās par lielo studentu iesaisti gan no Rīgas Stradiņa universitātes, gan no Latvijas Universitātes, tāpat prof. Pavāri priecē, ka pasākums radījis interesi ne tikai medicīnas fakultātē, bet arī sabiedrības veselības un citās. Gandarījumu un prieku par pasākuma īstenošanu, un kopābūšanu izteica Latvijas Pediatru asociācijas prezidente prof. Ilze Grope. Solveiga Muceniece krāšņā ziediņa tērpā pateicās par iespēju piedalīties krāšņā un bērniem draudzīgā pasākumā, jo arī uzņēmumiem rūp sabiedrības veselība. Visbeidzot, projekta Zinošs un drošs pirmsācēja un vadītāja, pediatrijas rezidente Polīna Popeiko, aicināja apmeklētājus izbaudīt pasākumu, atsvaidzināt zināšanas, kā arī Polīna, galvenokārt, pateicās studentiem, ārstiem, sponsoriem un dalībnieku ģimenēm par palīdzību un atbalstu.

Jau atklāšanas ceremonijas laikā pie stacijām sāka veidoties rindas, pulcējot visus zinātkāros apmeklētājus. Līdz pasākuma beigām ikvienā stacijā bija vērojama rosība un apmeklētāji steidza piedalīties visās aktivitātēs. Kopumā tika izglītotas vairāk nekā 1000 ģimenes – dažādu vecumu bērni un pieaugušie. Pareizi atbildot uz katrā stacijā uzdotiem jautājumiem vai izpildot kādu praktisku uzdevumu, dalībnieki bukletā krāja zīmogus, kurus vēlāk varēja apmainīt pret balvu – maisiņu ar pārsteiguma balvām no atbalstītājiem.

Pasākuma norises vietā ikviens tika aicināts apmeklēt deviņas izglītojošas stacijas, kurās ap 150 medicīnas studentu no RSU un LU kopā ar sertificētiem ārstiem un rezidentiem ne tikai stāstīja, bet arī mācīja interesentiem praktiski izmēģināt iemaņas dažādu manipulāciju veikšanā. Izmantojot RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra manekenus, bija iespēja veikt reanimācijas pasākumus cietušajam, kas neelpo un atrodas bezsamaņā, ieraudzīt apdeguma patieso laukumu, kā to noteikt un kā sniegt palīdzību.

Lai saprotami tiku demonstrēti brūču pārsiešanas principi un interesenti varētu savus spēkus izmēģināt, pirmās palīdzības stacija tika veidota kopā ar BBraun medical atbalstu. Sadarbībā ar Rūdolfs Organic veselīga uztura stacijā tika spriests par to, kas ir veselīgs uzturs un kāpēc svarīgi to ievērot. Stacijā par drošību telpās uzskatāmi tika demonstrēti dažādi draudi, savukārt sadarbībā ar VAS Valsts nekustamie īpašumi izveidotās darba stacijas mērķis bija mudināt vecākus pareizi iekārtot drošu mājokli un ergonomisku darbavietu bērniem. Stacijā, kas bija veltīta drošībai uz ceļa, bērni un viņu vecāki tika apmācīti pareiza ekipējuma izvēlei gan bērnam, gan transportam (velosipēdam), savukārt sadarbībā ar Valsts Ugunsdrošības un glābšanas dienestu (VUGD) tika veidota stacija par drošību dabā. Vairākas stacijas tika veltītas tam, lai uzsvērtu dažādus drošības aspektus vietās, kur statiski traumas gūst visbiežāk, proti, telpās un brīvdabā. Stacija par psiholoģisko drošību un veselību, emocijām un labsajūtu tapa sadarbībā ar Psiholoģijas aikido centru. Šogad sadarbībā ar Sandoz jauna stacija tika veltīta augšanai, un tajā varēja noteikt ķermeņa masas indeksu un paredzamo augumu 18 gados; šīs stacijas mērķis bija bērnu skrīnings, diagnosicējot pārāk mazu vai lielu augumu, kā arī lieko ķermeņa masu.

Paldies sadarbības partneriem un atbalstītājiem!