6. decembrī maršrutā Rīga–Jelgava–Rīga kursēs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens nodrošinātais RSU Veselības ekspresis. Šajā reisā, kas Rīgas Centrālo staciju atstās plkst. 11.01 un Jelgavu plkst. 12.11, pasažieri tiks iesaistīti vīriešu veselībai veltītajā kampaņā Spēks ir saknēs. Studenti vilcienā uzrunās pasažierus un veiks eksprestestu, kurā iekļauti būtiski jautājumi, kas par savu veselību būtu jāzina ikvienam. Taču, vai Latvijas vīrieši zina, kas ir PSA analīzes, kāds ir normāls asinsspiediens un citas pamatlietas par veselību?
Novembrī visā pasaulē tiek aktualizētas vīriešu veselības problēmas, bet Latvijas Urologu asociācija šogad ar kampaņu Spēks ir saknēs, kas joprojām turpinās, vēlas uzsvērt, ka vīrieša atbildība par savu veselību nebeidzas līdz ar novembra aktivitātēm.
"Mēs, urologi, esam tie, kuri uzņēmušies atbildību publiskajā telpā runāt par vīriešu atbildību pret veselību. Joprojām strādā postpadomju mantojums – aiz muguras ir daudzi gadi, kad jelkāda vīrieša iniciatīva tika grauta, tāpēc sabiedrībā dziļi ieskaņojies uzskats, ka sieviete ir atbildīga par vīrieša veselību. Šī pārliecība mums jācenšas mainīt. Turklāt vēlamies uzsvērt: ja ar vīrieti kaut kas atgadās, tas ietekmē daudzus – viņa ģimeni, draugus, kolēģus. Kaut arī Latvijā vīriešu dzīves ilgums ir paaugstinājies, tas tāpat ir par 10 gadiem īsāks nekā sieviešu dzīves ilgums. Vīrieši mirst no sirds un asinsvadu slimībām, kļūst vāji, slimojot ar hroniskām slimībām, kas sākuma stadijā bija novēršamas. Jau daudzus gadus runājam par to, ka pēc 50 gadu vecuma PSA analīzes jāveic katru gadu, bet joprojām to dara aptuveni ceturtā daļa vīriešu. Tajā pašā laikā katru gadu atklājam vairāk nekā 1000 jaunu prostatas vēža gadījumu. Mums ir vajadzīgi vīrieši ar stiprām saknēm, ar labu seksuālo un reproduktīvo veselību," atzīst Latvijas Urologu asociācijas prezidents Pēteris Vaganovs.
"Par veselību rūpējas tie vīrieši, kuriem viens no dzīves mērķiem ir saglabāt labu veselību. Vienlaikus ir vīrieši, kas fokusēti tikai uz darbu, viņi domā tikai par to un naudas pelnīšanu. Taču par labu mentālo veselību liecina spēja piepildīt daudzus dzīves mērķus, un vienam no tiem jābūt ilgtermiņā plānot savas veselības pieskatīšanu," atzīst psihoterapeits un RSU docents Artūrs Utināns.
RSU piedāvātais studiju klāsts aptver ne tikai klasisko izglītību medicīnā, bet arī tādas aktuālas studiju programmas kā veselības komunikācija, sabiedriskās attiecības, žurnālistika, socioloģija, multimediju komunikācija u. c. Šoreiz RSU Veselības ekspresī pirmo reizi piedalīsies Komunikācijas fakultātes studenti, kuri sarunās ar pasažieriem vīriešiem sniegs informāciju par to, cik svarīgi ir uzņemties atbildību par savu veselību, plānot pārbaudes un apzināties riskus katrā vecumposmā.