Skip to main content
Page is available only in Latvian

Kognitīvās neirozinātnes eksperte un RSU Komunikācijas fakultātes lektore Agnese Ušacka aicina uz lekciju par komputācijas kognitīvo neirozinātni – nozari, kas ļauj aprakstīt un izskaidrot cilvēka prāta kognitīvās funkcijas un disfunkcijas, izmantojot datormodeļus. Lekcija notiks trešdien, 25. janvārī, plkst. 11.00 RSU centrālās ēkas 1.C telpā.

Lai izprastu to, kā kognitīvās sistēmas darbojas cilvēka prātā, viens no uzdevumiem ir sadalīt šīs sistēmas tās funkcionēšanas komponentos. To ir iespējams izdarīt, piemēram, pētot, kādi smadzeņu reģioni vai neironu tīkli aktivizējas kognitīvu procesu laikā. Taču, lai palīdzētu radīt pilnvērtīgu kognitīvu procesu izpratni, kognitīvas sistēmas var arī uzbūvēt, un tas ir iespējams, izmantojot datormodeļus. 

Datormodeļi, kas ir balstīti uz īstiem neiroanatomiskiem principiem un simulē cilvēka smadzeņu fizioloģisko darbību, var ne tikai aprakstīt to, kā neironi un smadzeņu reģioni mijiedarbojas, bet arī to, kā, pateicoties šai mijiedarbībai, rodas kognitīvās funkcijas.

Rezultātā var iegūt detalizētu skaidrojumu tam, kā centrālās nervu sistēmas fizioloģija rada tādas funkcijas kā atmiņa, mācīšanās, sensorās, motoriskās sistēmas un augstākās kognitīvās funkcijas. Kā arī var palīdzēt izprast, kādi bioloģiskie traucējumi veicina kognitīvās disfunkcijas, piemēram, amnēziju vai kādu kustību traucējumu, simulējot šos bioloģiskos traucējumus datormodeļa algoritmos.

Lekcijā Agnese Ušacka prezentēs komputācijas kognitīvās neirozinātnes nozari, tās izpētes metodes un tās zinātnisko potenciālu smadzeņu pētniecībā. Viņa arī demonstrēs vairāku datormodeļu arhitektūru, to darbības principus un to, uz kādiem zinātnieku jautājumiem ir atbildēts, izmantojot šos modeļus un līdz ar to veicinot labāku izpratni par cilvēka atmiņas procesiem un motoriskās sistēmas funkcionēšanu.

Ja rodas jautājumi par lekcijas norisi, jautājiet e-pastā: agnusacatrsu[pnkts]lv (agnusac[at]rsu[dot]lv)!

Location

Room
1.C telpā
Date: