Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Atsevišķa konference, vieslekcijas, darbnīca, diskusijas – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļā, kas norisinās šonedēļ līdz 31. martam, dažādos formātos risinātas arī tēmas, kas saistītas ar klimata pārmaiņu komunikācijas, uztveres un stāstu veidošanas jautājumiem. Interesi par šiem jautājumiem plašākā sabiedrībā saasinājis karš Ukrainā un izmaiņas enerģētikas tirgū.


“Klimata pārmaiņas ir kompleksa un sarežģīta parādība, kuras skaidrošanai dažādās sabiedrības grupās nepieciešama ne tikai padziļināta izpratne par notiekošajiem procesiem, bet arī skaidra komunikācijas stratēģija. Nereti šajā jomā ir daudz trūkumu,” vajadzību vētīt klimata jautājumus ieskicē RSU Eiropas studiju fakultātes pētniece Vineta Kleinberga.

Ceturtdien, 30. martā, no 11.00 līdz 19.00 klimata pārmaiņu komunikācijas tēmai veltīta konference Fostering Action with Narratives: Communicating about Climate Change and Energy Transition in Politics, Business, Media and Society, kas norit kā paralēls pasākums sociālo zinātņu konferencei PLACES. Konferencē diskutēs gan par to, kādi naratīvi tiek veidoti klimata un enerģētikas jomā zaļās pārejas laikā, gan arī par šo naratīvu uztveri dažādās mērķauditorijās, kā arī politiskajiem, ekonomiskajiem, tiesiskajiem un kultūras kontekstiem, kādos veidojas klimata naratīvi. Ievadā ar uzrunām uzstāsies profesore Natālija Čabana (Natalia Chaban) un dr. Mihals Palašs (Michał Pałasz). Prof. N. Čabana pētījumos pievēršas mijiedarbībai starp komunikāciju un uztveri. Viņas interešu lokā ir ES un tās normatīvais spēks, kā arī politiskā komunikācija un uztvere dažādu izaicinājumu laikā, vai tas būtu Krievijas karš Ukrainā vai ES veidotā klimata politika. Savukārt dr. M. Palašs ir zinātnieks un sabiedriskais aktīvists, kas runās par valodu kā līdzekli klimata rīcības veicināšanā.

Konferencē ir plaši pārstāvēta kā Latvijas, tā starptautiskā perspektīva. Stratēģisko naratīvu konceptuālā ietvara autors profesors Bens O’Lohlins (Ben O'Loughlin) un dr. Polīna Heinrihsa (Pauline Heinrichs) iepazīstinās ar klimata naratīva nozīmi Taivānas kā neatkarīga spēlētāja starptautiskajās attiecībās identitātes veidošanā. Dr. Anastasija Denisova (Anastasia Denisova) pievērsīsies neilgtspējīga patēriņa naratīva konstruēšanai par modi vēstošo mediju vidē. Dr. Mati Kojo (Matti Kojo) vētīs argumentus, ar kādiem Somijā mēģina pamatot jaunāko kodolenerģijas tehnoloģiju ieviešanu, kamēr Hugo Fabers (Hugo Faber) pētījis, kā ar tirgu saistīta argumentācija tiek izmantota divu pretēju koalīciju – kodolenerģijas un atjaunojamās enerģijas aizstāvju – naratīvā Zviedrijā. Savukārt Zuzanna Jezjerska (Zuzanna Jezierska) pievērsīsies tam, kā Polijas jauniešu vidū tiek uztverts viens no mobilitātes risinājumiem – elektriskie skrejriteņi.

RSU pētnieku grupa konferencē iepazīstinās ar klimata pārmaiņu jautājuma nozīmīgumu Saeimas, valdības, politisko partiju un pašvaldību dienaskārtībās; vēja enerģijas nozīmi politiskajā un pašvaldību naratīvā; klimata pārmaiņām Latvijas uzņēmēju komunikācijā, īpašu uzmanību pievēršot mazumtirdzniecības sektoram; nacionālās ziņu aģentūras LETA nozīmi klimata pārmaiņu jautājuma virzīšanā mediju dienaskārtībā; kā arī klimata pārmaiņu un ar tām saistīto politiku uztveri Latvijas sabiedrībā. Konference norit projekta No vienaldzības līdz pārmaiņām klimata politikā: politiskā naratīva un sabiedrības uztveres mijiedarbības uzlabošana Latvijā (lzp-2020/1-0047) ietvaros.

Arī divos no 9. starptautiskās studentu konferences Health and Social Sciences pasākumiem ar klimata pārmaiņu komunikāciju saistītu problēmu risināšanā piedalīsies dažādu nozaru studenti. Otrdien, 28. martā, plkst. 14 žurnāliste un vides aktīviste Eva Johansone vadīs sadarbībā ar organizāciju Zaļā brīvība tapušu lekciju un darbnīcu, kas veltīta klimata taisnīgumam un tam, kā tas ietekmē ikdienas prakses. Plkst. 17 tiks demonstrēta dokumentālā filma Dārgie nākotnes bērni, pēc kuras sekos diskusija ar filmas producentu Fabianu Lību (Fabian Lieb). Savukārt ceturtdien, 30. martā, konferencē PLACES plkst. 9 uzstāsies Pēters Berglezs (Peter Berglez) no Erebrū Universitātes ar lekciju Climate Change as the “Place” where “Everything” Meets, Collides and Implodes in Modern and Late Modern Age. Some Thoughts from a Media Technology Perspective.

Dalība RSU Zinātnes nedēļas (RSU Research Week) pasākumos, kas norit no 27. līdz 31. martam, ir bezmaksas, iepriekš reģistrējoties: http://rw2023.rsu.lv/registration. Darba valoda – angļu.