RSU Anatomijas muzejā sācies Atvērtās zinātnes mēnesis
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā sācies Atvērtās zinātnes mēnesis Skata punkti: par ilūzijām, uztveri un to, kādēļ mēs redzam pasauli atšķirīgi, kurā līdz 30. aprīlim skatāmas itāļu zinātnieka Baindžo Pinnas (Baingio Pinna) un japāņu zinātnieka Akijoši Kitaokas (Akiyoshi Kitaoka) vizuālās ilūzijas un notiks populārzinātniskās lekcijas un darbnīcas par tēmām, kas saistītas ar ilūzijām, uztveri un to, kādēļ redzam pasauli atšķirīgi.
Atvērtās zinātnes mēnesis un ilūziju izstāde tika atklāti 30. martā ar itāļu zinātnieka Baindžo Pinnas lekciju Ilūzijas un prāta paradoksi angļu valodā un buto dejas performanci Animantibus, kurā tika meklētas atbildes un uzdoti jautājumi par kustīgo un statisko, ilūziju un realitāti, mūžīgo un pārejošo, dvēseli un ķermeni.
Atvērtās zinātnes mēnesis RSU Anatomijas muzejā tapis sadarbībā ar uztveres un kognitīvo zinātņu pētnieku prof. Jurģi Šķilteru, kā arī vizuālās uztveres pētnieku prof. Baindžo Pinnu, kurš ir viens no vadošajiem uztveres pētniekiem pasaulē.
“Atvērtās zinātnes mēnesis Anatomijas muzejā noritēs pirmo reizi – ceram, ka tas kļūs par tradīciju.
Tā mērķis ir saprotami runāt par sarežģīto, bet interesanto zinātnē un veicināt zinātkāres un izziņas procesus sabiedrībā,”
stāsta Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete. “Mūsu uztvere neatspoguļo realitāti – tas ir subjektīvs stāsts, ko radījušas mūsu smadzenes. Tāpēc Atvērtās zinātnes mēneša pasākumu ciklā atklāsim aizraujošo ilūziju pasauli caur zinātnes prizmu, mēģinot saprast, kādēļ mēs uztveram pasauli tik atšķirīgi.”
“Kādēļ ilūzijas?
Ilūzijas ir ekstrēmi piemēri tam, kas notiek jebkurā uztveres procesā un ik brīdi, mums nonākot saskarē ar ārējo pasauli. Tāpēc ilūziju pētniecība nekad nav pašmērķīga vai kariķēta ilustrācija tam, cik kuriozi uztvere var atšķirties no “reālās pasaules”.
Šie pētījumi palīdz izprast, kas ir tie transformācijas principi, kas sajūtu informāciju pārveido un sakārto uztveres rezultātā,” – tā prof. Jurģis Šķilters.
Pasākumi Atvērtās zinātnes mēnesī RSU Anatomijas muzejā
- 5. aprīlī 18.00 uztveres un kognitīvo zinātņu pētnieka prof. Jurģa Šķiltera lekcija Uztveres ilūzijas: kas tās ir, un kāpēc tās zinātnē ir svarīgas?
- 19. aprīlī 18.00 komponista un mūziķa Džeikina Pusona lekcija angļu valodā Vizualizējot un muzificējot EEG smadzeņu signālus
- 20 aprīlī 18.00 atvērtā lekcija un saruna Ilūziju daudzveidība. Piedalīsies uztveres un kognitīvo zinātņu pētnieks prof. Jurģis Šķilters, sociālais psihologs prof. Ivars Austers un muzikologs Dāvis Eņģelis
- 22. aprīlī 11.00 darbnīca bērniem Uztveres laboratorija sadarbībā ar LU Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratoriju