Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Latvija ir starp Eiropas Savienības (ES) valstīm, kur HIV izplatība joprojām ir ļoti augsta – trīs no 1000 iedzīvotājiem dzīvo ar cilvēka imūndeficīta vīrusu. Jauno reģistrēto HIV gadījumu skaits 2020. gadā Latvijā bija otrs augstākais ES un tas ES vidējo rādītāju pārsniedza 4,1 reizi. Turklāt ap 30 % HIV gadījumu Latvijā nav diagnosticēti. Ar mērķi veicināt HIV agrīnu atklāšanu un mazināt HIV infekcijas izplatību, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūts sadarbībā ar Baltijas HIV asociāciju uzsācis projektu HIV paštestu ieviešana Latvijā – pilotprojekts piecās mērķa grupās.

“Šie dati ir likumsakarīgi, jo Latvijā ir vieni no zemākajiem HIV testēšanas rādītājiem ES, un vēl vairāk tie saruka pandēmijas laikā. Tādēļ Latvijā ir būtiski veicināt HIV testa veikšanu iedzīvotāju vidū, tostarp, meklējot jaunas un inovatīvas testēšanas stratēģijas. Lai veicinātu jaunas HIV noteikšanas metodes ieviešanu Latvijā, ir nozīmīgi identificēt faktorus, kas varētu ietekmēt turpmāko stratēģijas īstenošanu. Ir svarīgi izpētīt jaunās metodes – HIV paštestu – izmantošanas īstenojamību un pieņemamību. Patlaban HIV paštesti Latvijas iedzīvotājiem pieejami tikai par maksu aptiekās,” norāda RSU Sabiedrības veselības institūta direktore asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne.

Statistika liecina, ka visbiežāk inficēšanās ar HIV Latvijā notiek heteroseksuālu dzimumkontaktu rezultātā – tie sastāda 63 % no visiem reģistrētajiem gadījumiem, kuriem ir zināms inficēšanās ceļš. 24 % gadījumos inficēšanās ar HIV notikusi injicējamo narkotiku lietošanas rezultātā, bet 11 % inficēšanās gadījumi reģistrēti starp vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem.

Pavasarī uzsāktā projekta mērķis ir pilotēt un novērtēt HIV paštestēšanas īstenojamību un pieņemamību tieši starp sociāli neaizsargātajām iedzīvotāju grupām: injicējamo narkotisko vielu lietotājiem, vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, seksuālo pakalpojumu sniedzējiem, no vardarbības cietušām personām un pašvaldības sociālo pakalpojumu saņēmējiem. Lai veiksmīgāk sasniegtu mērķa grupu pārstāvjus un nodrošinātu tiem bezmaksas siekalu HIV paštestus, projekta ietvaros norit sadarbība ar partnerorganizācijām – biedrību DIA+LOGS, centru Marta, Valsts probācijas dienestu un Rīgas Sociālo dienestu.

Patlaban institūta komanda tikusies ar partnerorganizācijām, iepazīstinot ar pamatinformāciju, kas nepieciešama, lai projekta ietvaros nodrošinātu iespēju paštestēties 250 Latvijas iedzīvotājiem no minētajām mērķa grupām. Pēc paštesta veikšanas pētījuma dalībnieki tiks aicināti aizpildīt anketu par HIV paštesta veikšanas pieredzi un testa pieņemamību, bet daļa – arī aicināti uz padziļinātajām intervijām. Pilotpētījuma rezultāti kalpos par pamatu rekomendāciju izstrādei valsts atbildīgajām sabiedrības veselības institūcijām paštestēšanās iespēju paplašināšanai Latvijā.

Plašāk lasāms www.rsu.lv/projekts/hiv-pastestu-ieviesana-latvija-pilotpro….

Papildu informācijai